Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

SEO Dostu URL Yaratmak İçin 12 İpucu

Web sitesine ulaşmanızı sağlayan URL’ler, dijital pazarlamayla ilgilenen herkesin çok iyi bildiği gibi arama motoru optimizasyonu – SEO’nun en temel unsurlarından biridir. Google da URL yapısının, önemli bir sıralama faktörü olduğunu belirtiyor. URL optimizasyonu Google’ın en önemli 200 sıralama faktöründe ilk 50 sırada yer alıyor. URL optimizasyonu ilk bakışta, basit gibi görünüyor. URL harf dizisine bir kaç kelime girin, bir veya iki anahtar kelime yazın; işlem tamam! Keşke bu kadar kolay olsaydı. Doğru URL optimizasyonu bilimsel, bütünsel bir yaklaşımdır. Ancak, ciddi araştırma ve A/B testi yaptıktan sonra, işleyen ve sonuç getiren bir formüle ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda maksimum SEO sonucuna ulaşabilmek için doğru URL yapısı oluşturmanın yanı sıra, önerdiğimiz her stratejinin mantığını açıklayan dayanakları paylaşacağız.


1- Üst Düzey(Top-Level Domain) Bir Alan Adı Seçin

Dünyanın en ünlü SEO bloglarından biri olan Search Engine Land’ın alan adı konusunda işaret ettiği en önemli nokta, üst düzey bir alan adı kullanmanın doğru bir başlangıç olduğu. Açık ve net bir ifade ile mümkünse “.biz”, “.pro”, “.tel” vb. yerine bir “.com” alan uzantısını kullanmanın ideal bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Alan adı uzantısı olarak “.com” dışında bir şey kullanırsanız, başarısız olacağınız anlamına gelmiyor. Aslında, top-level domain doğrudan sıralamaları etkilemez. Fakat insanların güvenini artırma eğilimi gösterir. Bunun da dolaylı yoldan SEO’ya etkisi büyüktür. İnsanlar alan adınıza güveniyorsa, bu trafik yaratacak ve genel SEO’nuz üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.  Ancak “.com” alanına sahip olmanın “tek başına” marka güvenilirliği sağladığı bilgisi pek de yeterli değil çünkü dünya genelinde 130 milyon civarında .com uzantılı domain var ve her biri kesinlikle güvenilir markadır diyemeyiz. Yine de gelecekte bir alan adı seçecekseniz, .com olması aklınızda bulundurmanız gereken bir konu.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- HTTPS Kullanın

Online güvenlik, bugünlerde üzerinde en çok durulan konuların başında geliyor. Siber suçlar ve kimlik hırsızlığı arttıkça, internet kullanıcıları güvenli bir bağlantı kullandıklarını bilmek istiyor. Eğer güvenli bir web sitesi olarak öne çıkmak istiyorsanız URL’de HTTP yerine HTTPS kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. HTTPS “HyperText Transfer Protocol Secure”; HTTP’nin güvenli sürümünü ifade eder. Bu basitçe, bir web sitesindeki bilgilerin şifrelenmesi demektir, böylece güvenliğin önemli ölçüde artırıldığı anlamına gelir. HTTPS aynı zamanda artık bir sıralama sinyali haline de geldi. 2015 yılında Google yaptığı güncelleme ile HTTPS kullanan web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi yerde olacağını açıkladı. 


3- Uzunluk

URL optimizasyonunda uzunluk ve büyük bir önem taşıyor. Ancak hepsini göz önüne aldığınızda, bir URL’nin uzunluğuna karar vermek oldukça kolaydır. Ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. Daha kısa URL’ler, uzun URL’lerden daha iyi derecelendiriliyor. Backlinko bunu kanıtlamak için, bir milyon Google arama sonucunda kapsamlı testler gerçekleştirdi. Araştırmaya göre başarı sağlayan URL’lerin ortalama 60 karakteri olduğu ortaya çıktı. Burdan yola çıkarak 50-60 karakter kullanabileceğiniz optimum karakter sayısıdır. Ötesine geçerseniz (80 + karakter gibi), bunun sıralamanızı olumsuz etkilemesi olasıdır.


4- Kaç Kelime Kullanmalısınız?

URL başına yaklaşık üç ile beş kelime kullanmak hem basittir hem de kullanıcılara içeriğin ne hakkında olduğuna dair net bir fikir verir. URL’lerdeki kelimelerin sayısını en az seviyede tutmanız sayesinde, site içindeki ya da herhangi bir yerdeki bağlantıları tıklayarak neler bulabileceğinizi tahmin edebiliyor olmanıza yardımcı oluyor. Üçüncü maddedeki 60 karakter önerimizi de dikkate alırsak URL’inizi üç ila beş kelime arasına dönüştürmek sıralamalarda olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.


5- Okunabilirlik

Şunu asla unutmayın,  kullanıcı dostu ve genel SEO arasında bir korelasyon var. Son derece iç içe geçmiş durumdalar. URL optimizasyonu söz konusu olduğunda, bu özellikle dikkate alınması gereken bir durum. İyi hazırlanmış bir URL, kullanıcılara ve arama motorlarına, hedef sayfanın ne olacağı konusunda anlaşılması kolay bir gösterge sunmaktadır. Bu bizi bir sonraki noktaya taşıyor: En iyi okunabilirlik için URL’lerinizi yapılandırmaya çalışmalısınız.Gerçekçi olalım kimse //cdn07.xdomain.fr/9af7e2/i?HRID+iaj34089jgt29hgqa3&qry=f#l!adelay gibi karmaşık ve uzun; hakkında bilgi sahibi olunamayan bir bağlantıya tıklamak istemez. O halde başa dönelim, böyle bir domain kullanıcı dostu olabilir mi? URL //www.euromsg.com/tr/hizmetler gibi kolayca okunabilirse daha olumlu kullanıcı deneyimi oluşacaktır. Özetle basitlik ve netlik, URL oluştururken hedeflemeniz gerekendir. Hızlı bir bakışla kolayca anlaşılabiliyorsa, doğru yoldasınız.


6- Alt Çizgileri Değil Kısa Çizgileri kullanın

URL içindeki sözcükler arasında boşluk bırakma konusunda iki ana seçeneğiniz var; tire veya alt çizgi kullanmak. Peki en iyi seçim nedir derseniz; tire kullanın. Google da kendi blogunda tire kullanımının daha doğru olduğunu belirtiyor.


7- Küçük Harf kullanın

Bunu neden söylediğimizi kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Yine de belirtmeyi uygun görüyoruz. Daima küçük harfler kullanın. Çünkü, büyük harf kullanmak, bazı sunucularda yönlendirme veya 404 hatalarına neden olabilir.


8- Bağlaç Kullanımı

URL oluşturmakla ilgili bağlaçlar önemli bir tartışma konusudur. Bağlaç kullanmalı mı yoksa kullanmamalı mısınız?  “Bir, ve, veya, fakat” gibi sözcükler temelde URL’nizin bel kemiğini oluşturan tamlamaları birleştiren “dolgu” sözcüklerdir. Uzun süre bağlaçlar, birçok SEO otoritesi tarafından affedilmeyen bir hata olarak görüldü. Aslına bakarsanız bağlaç kullanımı bu kadar büyük bir mesele değil, çünkü kullandığınızda size ne bir yararı ne de bir zararı var. Bağlaçlar genellikle arama motorları tarafından dikkate alınmaz ve bir sıralama faktörü olarak herhangi bir önem taşımazlar. Size önerimiz, çok gerekli değilse bağlaç kullanmayın. URL yapısı onları çıkardığınızda da hala mantıklı ve okunabilir ise, fazladan kelime kullanmak yalnızca URL’nizi daha uzun ve karmaşık hale getirecektir. Ancak, URL’nizi daha mantıklı ve daha okunabilir hale getirmek için bu bağlaca ihtiyacınız varsa, onu eklemekten de çekinmeyin. Burada anahtar kelimeniz “okunabilirlik”. Okunmayı kolaylaştıran her yol sizin için iyi bir seçenektir.


9- URL’de “Güvenli” Karakterleri Kullanın

URL metnini oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bu. URL’de “güvensiz”(unsafe) karakterlerden ziyade “güvenli”(safe) karakterleri kullanmaya özen gösterin. Güvenli karakterler, harfler, numaralar, çizgiler olarak öne çıkarken, asıl dikkat etmeniz gereken güvensiz karakter kullanmamanız. Boşluk kullanmanız hatayken, aynı zamanda < > # % { } | ^ ~ [ ] ` karakterlerini URL’de kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü güvensiz karakterler bazı tarayıcılarda kullanılabilirlik sorunu yaratabilir.


10- URL Başına Maksimum İki Klasör Kullanın

“Klasörler” tanımı ile, bir URL’de metin arasında gördüğünüz eğik çizgileri ifade ediyoruz. URL optimizasyonunun diğer birçok yönü gibi, URL’lerinizde kullandığınız klasör sayısını da minimum tutmak en iyi yoldur. Başka bir deyişle, URL konusunda daha azı, en iyisidir. URL’de eğik çizgilerin çok olması (diğer bir deyişle klasörler “folders”) performansa zarar vermenin yanı sıra; URL dizesindeki düzenlemeleri oldukça karmaşık hale getirir ve aynı zamanda hem arama motorları, hem de kullanıcılar için site derinliği algısı yaratabilir. 


11- 1-2 Anahtar Kelime Hedefleyin

Anahtar kelimeler! URL oluştururken anahtar kelimeleri işlemek için en iyi yol nedir? Anahtar kelimeleri mutlaka eklemeli misiniz? Eğer öyleyse, spam olarak işaretlenmemek için en fazla kaç tane ekleyebilirsiniz? Öncelikle, evet, kesinlikle URL’nize anahtar kelimeler eklemelisiniz. Bu uygulamanın sizi bir numaraya doğrudan çıkarması garanti olmasa da, sıralamanızın yükselmesine destek vermektedir. Bir kullanıcı açısından, anahtar kelimelerin URL’ye dahil olması çok önemli bir amaca hizmet eder. URL’nizin içeriğiniz kopyalanırken açık metin haline getirmek için bağlantı metni olmadan metnin direk bağlantı olmasını sağlar. Bu şekilde, insanlar bağlantınızı nereden bulursa bulsunlar, içeriğinizin ne olduğunu hızlı bir şekilde anlarlar. Yönlendirme metni olmadan yalnızca URL iş görür ve daha fazla insanı içeriğinizi tıklamaya teşvik eder. Ancak dikkkatli olun: URL’nizi gereksizce anahtar kelimelerle doldurmak istemezsiniz. URL başına bir veya iki anahtar kelime hedeflemelisiniz. Daha fazlasını eklediğinizde, Google sizi spam olarak algılayabilir. Konumlandırma açısından, hedef anahtar kelimelerinizi URL’nizin başına yerleştirmek genelde en iyi uygulama olarak kabul edilir.


12- Anahtar Kelimelerin Tekrarından Kaçının

İşte son bir küçük detay.Bir URL’de anahtar kelimelerinizi (veya herhangi bir kelimeyi) asla tekrar etmeyin. Tekrarlamak anlamsızdır, çünkü Google, sizi bir defadan fazla kullandığınız bir anahtar kelime için ödüllendirmez. Çoğu zaman tekrarlanan anahtar kelimeler muhtemelen içeriğinizi spam olarak gösterecek veya en azından arama motoru kullanıcılarının gözünde itibarını azaltacaktır.


Sonuç

Kağıt üzerinde kolay görünse de, URL optimizasyon işlemi oldukça zor olabilir. Hem arama motorlarını hem de kullanıcıları olumlu deneyim yaşatmak için URL’leri yapılandırırken ele alınması gereken birkaç değişken vardır.

  • Kullanıcıların sitenizin güvenilir olduğunu düşünmesi için üst düzey bir alan adı seçme ve bir SSL sertifikası alma gibi daha teknik yönlerle işe başlayın.
  • Ardından, URL’nizin “insan tarafından okunabilirliği” olduğundan emin olmak için en uygun karakter ve kelimelerin bulunması ile yola devam edin.
  • Tarayıcılar için sorunlara yol açmaması açısından doğru biçimlendirmeyi de unutmayın.
  • Anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde hedeflediğinizden emin olmak istiyorsanız denenmemiş şeylerle vakit kaybetmeyin.

Adım adım hareket ettiğinizde URL optimizasyonu çok daha kolay yönetilebilir hale gelir. Analiz ederken, süreç büyük ölçüde üç temel kelime ile açıklanabilir bir sağduyu ilkesine dayanır: kısa, basit ve okunabilir. Bu hedefleri göz önünde bulundurarak URL’ler oluşturursanız, başarılı olmanız muhtemeldir.

İlginizi Çekebilir:
[ÖZEL REHBER] 5 Adımda Etkileyici İnfografik Hazırlamanın İpuçları
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 6 Maddede Click&Collect Rehberi