Dijital Pazarlama, Genel, Tüm Yazılar

SEO’da Başarılı Olmanın 4 Anahtarı

Dijital pazarlamanın en önemli ve en etkili ayaklarından biri arama motoru optimizasyonu. Arama motoru teknolojilerine öncülük eden Google‘ın teknolojisinde büyük değişimler yaratması, arama motoru optimizasyonunda(SEO) içeriğin önemini arttırdı. Elbette site içi geliştirmeler, backlink gibi konular hala SEO için kritik konular; ancak SEO sanatı artık arama motorları tarafından keşfedilmek için bu parçaları optimize ederek başarılı içerikler yaratmaya dayanıyor. Eğer enerjinizi aşağıda bahsedeceğimiz dört temel görev –değerli bilgi yaratmak, ilgili anahtar kelimeleri araştırmak ve kullanmak, bağlantılar kurmak ve içeriğin orijinalliğini kontrol etmek- üzerinde yoğunlaştırırsanız, başarılı SEO sonuçları almak konusunda rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Hedef Kitleniz İçin Değerli İçerikler Üretin

SEO konusunda teknik meselelerle ilgili endişelenmeye başlamadan önce, ustalaşmanız gereken en önemli konu etkileşimli metinler yazmak. Eğer sunduğunuz içerik okuyucunun işine yaramıyor veya onu içine çekmiyorsa, internetteki herhangi başka bir şeye takılmaları an meselesi. Bu ise Google açısından kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü arama yapanlar aslında Google’ın asıl müşterileri. Siz dükkanıza gelen müşterinin memnuniyetsiz ya da tatmin edilmemiş şekilde ayrılması halinde bir daha gelmesini bekleyebilir misiniz? Google da aranan konuyla ilgili tatmin edici bir içeriğe gönderim önermiyorsa, müşterisini memnun edememiştir ve bir daha arama yapmak için dikkate alınmamaya başlayacaktır.

Google tatmin edici içeriği anlamak için sayısız teknoloji ve metrik kullanıyor. Ama yeni başlayanların dikkat etmesi gereken temel metrikler var: Sosyal medyada paylaşılabilir ve paylaşılmış, gelen okuyucunun zaman geçirdiği, başka sayfalara da tıkladığı içerikleri Google değerli sayıyor.

Okuyucularınızın değer vereceği bir şeyler üretmek sandığınızdan daha kolay. Yalnızca onların ilgi alanlarını, kilit noktalarını düşünün ve bunlara yönelik içeriğin ne olabileceğini bulun. Bu makale de bunun örneği: Bazı okuyucular SEO konusunda ilgililer ama istedikleri derecede bilgiye sahip değiller. Yani, basit anlamda sihir gibi, işte içerik!

İçeriklerinizin Orjinal Olduğunu Kontrol Edin

Kulağa saçma gelebilir, özellikle içeriği yazan tek kişi sizseniz. Ama Google intihal konusunda çok katı: Eğer içeriğinizin orijinalliği %95’in altındaysa, sıralama skorunuz daha düşük oluyor. Yazınızı bitirdikten sonra copyscape gibi kopya kontrol araçlarıyla kontrol edin ve eğer orijinallik yüzdesi 95’in altındaysa küçük değişikliklerle yüzdeliğinizi artırın. Bazen diğer kaynaklardan alıntı yapmanız gerekiyorsa bu yüzdeliği sağlamak mümkün olmuyor. Bunun çözümü ise alıntı yaptığınız ilgili web sitesinin sayfasına sizin de link vermeniz. Ama eğer yapabiliyorsanız orijinalliği %95-100 aralığında tutarak içeriklerinizin sıralamalarda yukarıda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun ve Onları İçeriğinize Yerleştirin

En etkili SEO anahtar kelimelerini bulmak için müşterileriniz gibi düşünmeye ihtiyacınız var. Hangi anahtar kelimelerin onları sitenize getireceğini anlamaya çalışmalısınız. Bulduğunuz bu anahtar kelimeleri ürün, kategori ya da kendinizi anlattığınız her çeşit metinlerinizin içine dahil etmelisiniz. Bu anahtar kelimeleri metinlere yerleştirmek ve ilgili içeriklere bağlantılar vermek arama sayfalarındaki sıralamanızı yükseltecek, böylelikle bu anahtar kelimelerle arama yapanlar sitenize daha kolay erişecektir.

Anahtar kelimeleri kullanarak içerik yaratmanızı tavsiye ediyoruz ancak metinlerinizi olabildiğince doğal yazmaya da özen gösterin. Başlangıçta, önce metni yazıp sonra içine birkaç anahtar kelime eklemek muhtemelen daha kolay olacaktır. Ancak tabii ki mümkün olduğunca  metne uyumlu bir şekilde. Aşağıdaki araçlar hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı belirlemek konusunda size yardımcı olacaktır:

  • Google Trends

İsminden de anlaşıldığı üzere bu araç trendleri bulmanıza ya da internet üzerindeki anlık aramalara ulaşmanıza yardım eder. Ülke ve şehir seçebilir, diğer filtreleri kullanarak sonuçları daraltabilirsiniz. Örneğin, Google anlık aramalarında sizin hedeflediğiniz bölgede belirli bir aramayı içeren bir gönderi düşünün ve bu sizin işinizle ilgili. Biraz zor değil mi? Zamanla daha kolay olacak.

  • keywordtool.io

Google‘da yaptığınız herhangi bir sözcükle ilgili aramada, arama sonuçlarının bittiği noktanın hemen altında o sözcükle ilgili benzeşik aramalar sözcükleri de önerilir. Bu tip dataları toplayan keywordtool.io adlı uygulama sizin arama yaptığınız sözcükle ilgili tüm alakalı aramaları da listeliyor. Üstelik ücretsiz. 

Kısacası artık anahtar kelimeleri nasıl öğrenebileceğinizi biliyorsunuz, bir sonraki adım bu kelimeleri içeriğinize nasıl yerleştirmeniz gerektiğini anlamak. Yaratacağınız içeriklerinizin ötesinde kullanacağınız anahtar kelimeler aynı zamanda başlıkta, açıklamalarda, imajlarda ve URL’de de yer almalı. Google sadece anahtar kelimelerle doldurulmuş içeriklere düşük puan veriyor ve sıralamasını düşürüyor; dolayısıyla bir içerikte ne kadar anahtar kelime kullanacağınız konusunda dikkatli olun. Anahtar kelimeleri mümkün olduğunca ilk paragrafta kullanmanızı tavsiye ediyoruz ve eğer yeterince kelime varsa son paragrafta da kullanabilirsiniz. Daha sonra metin içinde istediğiniz yerde anahtar kelimeleri kullanmakta özgürsünüz. Ancak elbette doğallığı kaybetmeden!

Diğer Sitelerden Link Edinin

Link almak web sitenizin ve içeriğinizin tanıtımını yapmanız için temel adım. Web sitesinin kendi metni içinde ilgili içeriklere link vermek tek başına yeterli değil, aynı zamanda “backlink” olarak tabir edilen üçüncü parti sitelerin sizin içeriğinize link vermesi de çok önemli. Daha fazla backlinke sahip olmanız arama motorlarınca daha güvenilir algılanmanızı sağlayacaktır.

Backlink konusunu kitaplarda yer alan başka bir kitaba, makaleye ya da araştırmaya verilen atıf olarak anlamanız mümkün. Mesela Stephen Hawking gibi bir bilim insanı kendi bilimsel tez/teorilerini açıklarken, yolun başındaki bir Türk araştırmacıya atıfta bulunursa, bu Türk bilim insanının çalışmalarına daha fazla itibar edilmesini sağlar. Burada alakalılık esas konu. Mesela Stephen Hawking’in geçenlerde yediği çorbayı beğenmiş olması ve bundan bahsetmiş olması, çorbayı yapan şefin itibarına çok da büyük katkı yapmaz. Fakat Vedat Milor gibi sevilen bir gurme, gittiği çorbacıdan olumlu bahsederse bu o çorbayı yapan şef için pozitif etki edecektir. Backlink sistemi de aslında buna benzeyen bir durum. Ne kadar kaliteli, itibarlı ve sizin yaptığınız işle ilgili web sitelerinden backlink alabilirseniz, SEO değerlerinize o kadar pozitif etki edecektir. Yani mesele çok link değil, alakalı ve itibarlı link toplayabilmek.

Aşağıda yer alan üç metod sitelerin daha fazla backlink toplamasına yardımcı olacaktır:

  • Dijital medya kanallarına basın bültenleri göndermek.
  • İlgili portallara ve profesyonel online rehberlere şirketinizi eklemek.
  • Üçüncü parti sitelerde blog yazarlığı yaparak kendi sitenize link vermek.

Diğer popüler yöntem benzer sitelerle içerik değişimi yapmak. Siz başka şirketler için blog yazarlığı yapabilirsiniz, başka şirketler de yazılarıyla sizin blogunuza konuk olarak kendi sitesine link verebilir. Böylelikle bir kazan-kazan durumu yaratabilirsiniz. Yalnızca karşılıklı blog konuğu olduğunuz şirketlerin sağlam repütasyonu olduğundan emin olun.

Sonuç olarak SEO‘da başarılı olmak için yapılacak çok iş var. Ancak bahsettiğimiz 4 temel ögeyi layığıyla yapmadığınız takdirde, yapacağınız diğer SEO çalışmalarının sizin web sitenize beklediğiniz katkıyı vermesi pek mümkün görünmüyor.

İlginizi Çekebilir:
Yeni Başlayanlar İçin Büyük Veri
E-ticaret Sitelerinde İçeriklerinizi Anlık Olarak Kişiselleştirebilmeniz İçin 4 Öneri
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamasında Performans Nasıl Ölçülür?

E-posta tasarımı ve kodlaması konusunda iyice uzmanlaştınız ve kampanya gönderimine başladınız. Peki e-posta pazarlama kampanyalarınızın performansınızı nasıl ölçeceksiniz? E-posta pazarlama...

Kapat