Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme

Sevgililer Günü Dijital Pazarlama Kampanyalarında Mutlaka Uygulamanız Gereken 8 Şey

Sevgililer Günü, dünyanın her yerinde en çok hediyenin alınıp verildiği, hediye odaklı tüketimin patlama yaptığı günlerden biri. Bu kadar büyük tüketimin oluşması doğal olarak perakendeciler için büyük fırsatı da içinde barındırıyor. Bu önemli dönemi fırsata çevirmek için pazarlamanın gücünden yararlanmak, etkili kampanyalar üretmek gerekiyor. Biz de uzmanlık alanımız olan ve en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan dijital pazarlama üzerinde dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik. 


1- Erken Başlayın

Hediye almak, hem de sevdiğin birine hediye almak genellikle zordur ve karar kısa sürede verilmez. Bu yüzden Sevgililer Günü’ne özel dijital pazarlama kampanya sürecinizi erken başlatın ve karar alma sürecine etki etmeye çalışın.


2- Kampanya Yapın

İşiniz özellikle hediye olabilecek ürünleri içeriyorsa ne olursa olsun dijital pazarlama kampanyası yapın. Özellikle e-posta pazarlama bilinen en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri ve Sevgililer Günü ile ilgili e-posta pazarlamanın gücünden yararlanmak her zaman işe yarayacaktır.


3- Entegre ve Ortak Dil İçeren Kampanya Süreci

İletişimin en temel kurallarından biri de iletişimi sadece tek kanaldan yapmamaktır. Sevgililer Günü ile ilgili iletişim kampanya planı oluşturup,  bütün mecralarda benzer dili, benzer görsel iletişimi kullanmaya çalışın. Yaşam Döngüsü Kampanyaları’ndan yararlanarak diğer dijital pazarlama araçlarının yanında e-posta, sms ve push notification gibi kanalları entegre edip, süreç yönetin.


4- Geçmiş Yılı Analiz Edin

Sevgililer Günü ile ilgili ilk kez dijital pazarlama kampanyası yapmıyorsanız, geçmiş yıl(lar)ı analiz etmek kesinlikle işinize yarayabilecek datalar bulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin Sevgililer Günü’nde en çok ilgi çeken ürünlerinize özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında geçmiş yıl(lar)da sizden Sevgililer Günü ile ilgili alışveriş yapanları ayırarak, onlara özel indirim, hediye kampanyaları düzenleyebilirsiniz.


5- Kişiselleştirme ve Davranışsal Segmentasyondan Yararlanın

Dijital pazarlamanın sağladığı en büyük avantajlardan biri de tüketici davranışlarının analiz edilerek kişiselleştirilmiş içerikler sunulabilmesi. Müşterilerinizin davranışlarını analiz ederek, dijital pazarlama kampanyanızda Sevgililer Günü’ne özel kişiselleştirilmiş hediyeler sunmanız, çok daha olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.


Bilgi: Kişiselleştirme ve davranışsal segmentasyon konusunda Related Digital’in size sağlayacağı özel çalışmalardan yararlanmak ve daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.


6- (En Azından) Cinsiyet Segmentasyonu Yapın

Segmentasyon yapmanın e-posta pazarlamada ne kadar önemli ve etkili olduğundan sürekli bahsediyoruz. Sevgililer Günü kampanyanızı segmente ederek göndermeniz çok daha büyük geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Buna rağmen dijital pazarlama kampanyalarınızda segmentasyon yapmıyorsanız dahi en azından Sevgililer Günü’ne özel cinsiyet odaklı segmentasyon yapmaya çalışın. Çünkü bu özel günün doğası gereği, hediye alacaklar karşı cinse hediye alacaklardır. O yüzden kadın abonelerinize erkeklere alınabilecek hediyeleri, erkek abonelerinize ise kadınlara alınabilecek hediyeleri önerin.


7- İçeriklerde “Sevgililer Günü” Vurgusunu Unutmayın

Dijital ya da geleneksel fark etmez, eğer etkili pazarlama kampanyasından bahsetmek istiyorsanız içerik her zaman pazarlama stratejinizin merkezinde olmak zorunda. Örneğin e-posta pazarlamada, açılma oranlarını tetikleyen en etkili araç, başlık. Sevgililer Günü kampanyanızla ilgili gönderdiğiniz e-postalarınızın başlıklarında ne olursa olsun, Sevgililer Günü vurgusunu ihmal etmeyin.


8- İçeriklerde Yaratıcı Olun/Öneriler Sunun

Doğru içerik, dijital pazarlama kampanyalarının geri dönüş oranlarının artmasındaki en önemli faktör. 4, 5 ve 6. maddelerde bahsettiklerimizi dikkate alarak içeriklerinizi özenle seçmeye çalışın. Bunun yanında yaratıcı içerikler, hediye alma rehberi gibi önerileri sunmaya çalışın. Nasılsa kampanya yapıyorum, diğer kampanyalarımı da araya sıkıştırayım demeyin! Sevgililer Günü’nde alınabilecek hediyeler dışında alakasız öneriler sunmanız işinize yaramayacaktır ve gereksiz zaman kaybetmenize sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Yapay Zekanın E-Posta Pazarlamasını Geliştirdiği 4 Alan
Cohort Analizi Nasıl Yapılır?
Önceki yazıyı okuyun:
Sömestr Tatilini E-posta Pazarlama Fırsatına Çevirebilecek 8 Sektör

Eylül ayında başlayan ve büyük bir tempoyla devam eden okullar ara tatile giriyor. Tatil demek aynı zamanda alışveriş dönemi demek....

Kapat