Dijital Pazarlama

Site İçi Arama Motorunda Yapılan 6 Hata

E-ticaret siteleri genel olarak sayısız ürünün yer aldığı web siteleri. E-ticaret sitelerine gelen ziyaretçiler, aradıkları ürünleri bulabilmek için yaygın olarak web sitesinin navigasyonunu kullanıyor ancak navigasyon dışında en çok kullanılan araçlardan biri de site içi arama motoru. Site içi arama motoru kurgularken, kullanıcıyı daha çok memnun edecek ve sizin daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacak ipuçlarını sizinle paylaşalım istedik. 


1- Mobil Sayfayı Görmezden Gelmek

Blogumuzda mobilin ne kadar önemli olduğu konusundan defalarca bahsettik. Artık pek çok web sitesinin trafiğinin %50’sini mobil trafik oluşturuyor. Toplam trafiğinizin yarısını oluşturan kitleye daha kullanışlı bir arama kutusu yapmanız gerekmez mi? Mobil cihazlara uygun web ya da uygulama tasarımının doğası gereği, kullanıcının site içi navigasyon yaparken zorlanmasına neden oluyor. Oysa site içi arama kutusunun varlığı ve kutunun görünür/kullanışlı bir sistem sunması, kullanıcının hayatını kolaylaştıracaktır.

Hepimizin bildiği küçük sır: hayatı kolaylaşan kullanıcıdan satış sonucu alma olasılığınız kesinlikle artacaktır 😉


2- Site İçi Arama Motoru Teknolojisi

Kullanıcı dostu, mobil uyumlu bir site içi arama arayüzü tasarladınız. Elbette kullanıcının ilk intibası için görsel çok önemli ama her şey tasarımla bitmiyor. Aranan sözcüklere uygun sonuçlar verecek site içi arama teknolojisi sunmanız en az tasarım kadar fark yaratan bir konu. Sitenizin genel aramalarına yanıt vermek belki bir nebze kolay ama biraz daha az aranan ya da az tercih edilen ürün ya da ürün gruplarını kolayca kullanıcının önüne getirmek daha verimli sonuç almanızı sağlayacaktır. Elbette kimse sizden Google kadar kaliteli bir arama motoru sunmanızı beklemiyor ama sizin de kullanıcının daha memnun olacağı bu teknolojilere biraz daha yatırım yapmanız gerekiyor.


3- Üzgünüz Aradığınız İçerik Bulunamadı

Herhangi bir web sitesine girdiniz ve site içi arama motoruna sitenin içeriği bağlamında aradığınız sözcüğü girdiniz ve aradığınız ürünü bulamadınız. Üstelik alternatif ürün de sunamadı. Sizin tepkiniz nasıl olurdu? Muhtemelen o web sitesinden çıkar ve o markanın yeterince iyi olmadığına kanaat getirirsiniz. Sıfır sonuç göstermek, müşteri deneyimi açısından yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. İşin enteresan tarafı gerçekten de en üst düzey e-ticaret siteleri bile bu durumla sıkça karşılaşır.

İpucu: Başarılı site içi arama motorları genel yazım yanlışlarını düzeltebilmeli ve kısmi eşleşme sayesinde alakalı diğer ürünleri gösterebilmeli.


4- Yalnızca “bir” Sonuç Bulundu

Yukarıda hiç ürün önerememenin nasıl problem yaratacağından bahsettik. Arama sonuçlarında sizin için zarar verebilecek bir tehlike de kullanıcıya sadece “tek eşleşme” göndermektir. Neden mi?

a- Tek sonuç göstermek gerçekten elinizde tek bir sonuç ya da ürün olduğu görüntüsü doğrurur. Ama hiç sonuç çıkmasaydı kullanıcı şansını belki bir daha denerdi (şöyle düşünün, Google bile size ara butonuna basmadan önce şanslı hissedip hissetmediğinizi soruyor.)

b- Kullanıcı sizin hiçbir zaman aranan kelimeyle örtüşen diğer ürünlerinizi göremez. Böylece siz de bu ihtimali elemiş olursunuz. Bir düşünün kategori aramalarında böyle bir hata yapar mıydınız?


5- Kategori Filtreleme ve Sıralama Özelliklerinin Olmaması

E-ticaret sitelerinde genel olarak kategori sayfaları gayet kullanıcı dostu tasarlanır ve mümkün mertebe iyi filtreleme araçları barındırırlar. Lakin aynı kolaylığa genellikle site içi arama sonuçlarında pek rastlanmaz. Kelimelerin kendi doğası ve bir markanın onlarca ürünü olduğunu düşünürsek, arama sonuçlarında bazen tam alakalı sonucu bulmak da zor olabilir. Arama sonuçları sayfasında da kategoriler ve kategorilerin filtreleme araçları kullanıldığı takdirde çok daha etkili ve sonuç yaratan site içi arama motoru oluşturulmuş olur.


6- Arama Kutusu Boyutu

Arama kutusunun boyutu iki açıdan önemlidir. Birinci önemi, böyle bir seçeneğin ve avantajın olduğunu kullanıcıya hissettirmek, bu seçeneği kullanmaya yönelmesine neden olur. Yani çok küçük ya da yeterince görünmeyen bir yerde olan arama kutusu pek de işe yaramayabilir. Arama kutusunun boyutunun belli büyüklükte olmasının ikinci önemi ise kullanıcının hatasını görmesinde ve ne yazdığını bilmesinde etkili olmasıdır. Ne kadar büyük olacağına ise ancak sitenizde yapılan aramaların ortalama uzunluklarına bakarak karar verebilirsiniz.


Bahsettiğimiz 6 temel hatayı daha çok e-ticaret sitelerini baz alarak açıkladık. Çünkü site içi aramanın pozitif ya da negatif sonuçlarını neredeyse her an e-ticaret sitelerinde gözlemleyebiliyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz pek çok hatayı e-ticaret dışında olan web sitelerine de uyarlamak mümkün.

İlginizi Çekebilir:
Markaların Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Detay
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Tumblr’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Arama Motoru Pazarlamasının E-posta Pazarlamaya Katkıları

Hedefe yönelik potansiyel müşteri kazanmak söz konusu olunca, arama motorlarına yapılan yatırımlar; e-posta pazarlama ve yaşam döngüsü kampanyalarının en önemli parçalarından biri haline...

Kapat