Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni

Telefonların bilgisayarların yerini almaya başladığı günden beri birçok işletme çoktan mobil mesajlaşmayı tüm pazarlama stratejisine entegre etmiş durumda. Artan müşteri katılımı, e-postaların yüksek açılma oranları ve dönüşümleri, gelişmiş müşteri hizmetleri ve çok daha fazlasını içeren SMS pazarlamasının faydalarını ile iletişim faaliyetlerimizi mobile uyarlamamız tabii ki kaçınılmaz. Fakat, SMS kampanyası yaratma noktasında, her markanın mevcut stratejilerini başarılı bir şekilde yürüttükleri söyleyemeyiz. Gelin sizi SMS iletişiminizin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olan faktörler ile tanıştıralım.


1- Dil Kurallarına Uymamak

İletişim dünyasında kısa cümleler kurmayı çok seviyoruz ama MS kampanyalarınızda kısaltmalar kullanmamaya özen göstermelisiniz çünkü mesajınızdaki bir sözcüğü ya da söz grubunu kısaltmak mesajınızın anlaşılabilir olmasını engelleyerek insanların profesyonel olmadığınızı düşünmelerine yol açabilir. Ayrıca, iletilerinizi oluştururken dilimizin temel kurallarına uymayı da gözden kaçırmamalısınız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Segmente Edilmemiş Kampanyalar

Hedef kitle ve segmentasyon konusu her pazarlama mecrasında olduğu üzere SMS kampanyalarında da vazgeçilmez bir unsurdur. Müşteri listenizi segmentlere ayırmazsanız, kampanya konunuzla ilgisiz olan alıcılarınızla olumsuz ve belki de geri dönüşü olmayan izlenimler bırakırsınız. Bir örnekle açıklamak gerekirse, öğrenciler ve yöneticiler için not defterleri tasarladığınızı ve her iki gruba da öğrenciler için yeni koleksiyonunuzun geldiğini bildiren bir metin gönderdiğinizi düşünelim. Elbette ki bu iletişim tarzı yönetici pozisyonundaki müşterileriniz için ilgi çekici olmaz ve onları markanızdan uzaklaştırabilir.


3- İzin Tabanlı Olmayan SMS Listeleri

Nasıl ki yolda yürürken tanımadığınız bir kişiyle, kibarlıkla izin almadan konuşmamanız gerekiyorsa, SMS pazarlamasında da müşterilerinize mesajınızı iletmeden önce muhakkak izini almalısınız. İzin almadan mesaj iletmek yalnızca rahatsız edici değil, aynı zamanda yasalara aykırı bir durumdur. Bu nedenle, müşterilerinize onların sadakatini kazanacağınız ödüller, indirimler ya da bazı seminerlere ücretsiz erişim imkanı sunarak kendi istekleriyle SMS listenize katılmaları için teşviklerde bulunabilirsiniz. Ayrıca, insanların istedikleri zaman SMS listenizden çıkmalarına kolaylaştırırsanız, bu sizin çok daha içten ve güvenilir gözükmenizi sağlar.


4- Zamanlama

Mesajlarınızı doğru zamanda iletebilmeniz için altın kural müşterilerinizi yakından tanımanızdır. Eğer bir kahve dükkanınız varsa ve hedef kitleniz gece yarısından sabaha kadar çalışıyorsa gece 23.00 gibi beklenmedik teklif iletileri gönderebilirsiniz. Ancak aksi bir durumda, gündüz standart zaman dilimleri dışında müşterilerinizi rahatsız etmemelisiniz.


5- Sade ve Genelleyici Metinler

Günümüzde insanlar tahmin edemeyeceğiniz kadar uyarana ve mesaja maruz kalıyor, bu kaos içinde sizin mesajınızı tam anlamıyla anlayabilmeleri için müşterilerinize açık ve anlaşılır metin sunmalısınız. Bu noktada, fazlasıyla genelleme yapılan ve kişisel olmayan bir üslup hoşlarına gitmeyebilir. Bu nedenle, metinlerinizi oluştururken profesyonel ama aynı zamanda samimi bir dil kullanmalısınız. Ayrıca, bilinirliğinizi artırmak için markanızın ismini de kullanmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlamada İnteraktif İçerik Kullanmanın Faydaları
Web Sitenizde Her Ay Kontrol Etmeniz Gereken 10 Şey
Önceki yazıyı okuyun:
Alışveriş Sepetinizin Terk Edilmesinin 8 Sebebi ve Çözüm Yolları

Hepimizin bildiği gibi bir e-ticaret sitesi için alışveriş sepetinin terk edilmesi kadar can sıkıcı bir durum yoktur, müşteri web sitenizi...

Kapat