Dijital Pazarlama, Sosyal medya

Snapchat’in Harita Özelliğini Avantaja Dönüştürmenin 5 Yolu

Son dönemin gençler arasında en popüler sosyal ağı olan Snapchat‘e son güncellemeler ile gelen Snap Map özelliğinin bir konum izleme aracı olarak kullanılabilecek olması, emniyet güçlerinden tutun da ebeveynlik web sitelerine kadar herkesin dikkatini çekti. Tabii ki güvenlik konusundaki endişelerin yersiz olduğunu söyleyemeyiz. Güvenlik açığı vermemek için kullanmadığınız zamanlarda Snapchat hesabınızda hayalet moda geçmelisiniz, aksi takdirde arkadaşlarınız, siz istemeseniz de an be an nerede olduğunuzu görebilirler.

Markalar ve pazarlama çalışanları açısından bakıldığında ise bunu bir güvenlik açığı olarak algılamak tam olarak doğru sayılmayabilir. Hatta Snapchat’in son güncellemesiyle harita özelliğinden avantaj elde edebilmek için yapabileceğiniz önerdiğimiz beş uygulamayı aşağıda sunuyoruz.


1- Takipçilerinize Nerede Olduğunuzu Bildirin

Markanızın ofisinde ya da kurumunuzun genel merkezinde bulunuyorsanız, bunu takipçileriniz için görülebilir hale getirmelisiniz. Özellikle konumunuz markanızla özdeşleşmiş ve iyi bilinen merkezi bir yerse çok şanslısınız. Örneğin Doğuş Grubu iseniz; kitlenizin sizi İstanbul’da görmesi çok mantıklıdır. Markanız bir lokasyon ile birlikte anılıyorsa, Snapchat’in bu özelliği sayesinde kitlenizin algısında beliren marka-konum ilişkisini güçlendirebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Influencerlarınızın Etkinliklerinizde Konum Paylaşmalarını Sağlayın

Etkinliklerinizde influencerlar ile iş birliği yapıyorsanız etkinlik sırasında konum bilgilerini Snap Map haritası üzerinden takipçileriyle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Influencerlar genellikle güvenlik gerekçeleriyle konum bilgilerini kapalı tutarlar ancak bir açılışa, partiye veya markanızın bir tanıtımına katılıyorlarsa, müşteri kitlenizin kişiyle marka arasında bağ kurabilmesi için haritada görünür olmaları büyük bir avantaj kazandırır. Örneğin, markanız yeni bir otomobilin tanıtımı için yarış pistinde influencerları ağırlıyorsa, gün boyunca influencerın Snap Map üzerinden etkinliğinizin konumunda görülmesi markanızın daha çok konuşulmasını sağlar.


3- Harita Özelliğini Ücretsiz Bir Sosyal Analiz Aracı Olarak Kullanabilirsiniz

Yeni Snap Map özelliği, çok etkili bir analitik araç olmamakla birlikte, kitleniz hakkında coğrafi analiz yapabilmenize de olanak sağlar. Snap Map’ten elde edebileceğiniz niteliksel analitiklerin bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Mağazalarınızda veya şubenizde sıkça video çekiliyor mu?
  • Video çeken kullanıcıların demografik özellikleri nelerdir? Snap’lerinde nelerden bahsediyorlar?
  • Markanızdan bahsediliyor mu ya da markanız videolarda görünür durumda mı? Eğer öyleyse, bunu izleyen bir kullanıcı markanızla ilgili neler düşünür?
  • Rakip markalarda çekilen videolar sizden daha mı çok etkileşim alıyor? Eğer öyleyse, çekilen videoların farkı ne?
  • Snap Map’i sosyal medya izleme rutininizin bir parçası gibi kabul edip düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Zaman içinde markanızın merkezi ya da ilişkili olduğu tüm konumlar ile ilgili gelişen modelleri gözlemleyebileceksiniz.

4- Dijital Olmayan Pazarlama Çalışmalarınız İçin En Etkili Noktaları Bulun

Snapchat’ın yeni özellikteki ısı haritası, Snapchat aktivitesinin en yüksek olduğu noktaları görülebilir hale getiriyor. Rutin olarak haftada bir yapacağınız araştırmalar ile hedef kitlenizin yoğunlaştığı konumları keşfedebilirsiniz. Keşfettiğiniz konumlardan, açık alan reklamları, billboardlar veya el ilanı dağıtımı gibi fiziksel pazarlama çalışmalarınızda en çok verimi sağlayacak yeri belirleyebilirsiniz.


5- Çalışanlarınızı Snap Map Kullanmaları İçin Yönlendirin

Çalışanlarınızı markanız için sosyal elçi haline getirmek kolay bir iş değil ancak onları sosyal medyadaki son güncellemeler hakkında bilgilendirmeli, gerekirse eğitim olanakları sağlamalısınız. Snap Map’i daha etkili kullanabilmeniz için, çalışanlarınızı kutlama, ürün lansmanı gibi görsel veya PR değeri olan etkinliklere davet ederek Snap Map’te etkileşime girmelerini isteyebilirsiniz. Böylece çalışanlarınız da Snap Map’te bir nevi marka tanıtımı yapmış olacak, ayrıca Hikaye’lerine video ekleyerek etkinliği arkadaşlarıyla paylaşmış olacaklar. Tabii ki bu esnasında çalışanlarınızı da Snap Map’te etkileşim kurmaları üzere teşvik etmeniz çok önemli. Çalışanlarınızı yeni uygulamalarla ilgili bilgilendirmek için kurumsal iletişim ekibinizle birlikte eğlenceli bir çalışma yürütebilirsiniz. Özellikle Hayalet Modu’nun kullanımı ya da “Hikaye” sekmesine eklenen gönderilerin genel görüntülemeye açılması gibi genel Snapchat bilgileri verebilirsiniz.


Görüldüğü üzere, sosyal medya araçlarına gelen son güncellemeler hiç ummadığınız alanlarda beklenmedik kazançlar sağlayabilir. Snap Map gibi büyük güncellemeleri fark etmek, dijital dünyada yeni potansiyelleri görmenize ortam hazırlayabilir. Snapchat, yaptığı özgün hamleler ile dijital pazarlama sektörünü şaşırtmaya devam edecek gibi gözüküyor, bu nedenle son yenilikleri düzenli olarak takip etmelisiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Dijital Dünyada Marka Bilinirliğini Arttırmanın 7 Kolay Yolu
Pazarlama Araştırması Nedir?