E-Posta Pazarlama, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Sömestr Tatilini E-posta Pazarlama Fırsatına Çevirebilecek 8 Sektör

Eylül ayında başlayan ve büyük bir tempoyla devam eden okullar ara tatile giriyor. Tatil demek aynı zamanda alışveriş dönemi demek. Hem çocukların ihtiyaçlarını ya da taleplerini görmek, hem de karne hediyesi almak için en uygun dönemlerden biri olan sömestr tatilinde hangi sektörlerin e-posta pazarlamadan yararlanabileceğini sizin için derledik. Belirlediğimiz sektörlerin dışında da pek çok sektör de sömestr odaklı e-posta pazarlama kampanyası düzenleyebilir. Düzenleyebileceğiniz kampanyalar tabii ki sizin yaratıcılığınıza kalmış. Biz biraz daha çabuk sonuç alabilecek ya da çok işe yarayabilecek sektörlere yönelik fikirleri öne çıkardık.

Bilgi notu: İçeriğimizi çocuklu aileleri (özellikle anneleri) düşünerek kurguladık. 15-16 yaşından itibaren lise öğrencileri de e-postayı aktif olarak kullanabiliyor. Önerilerimizi gençlere de uyarlamanız mümkün.


1- Turizm

Çalışan ailelerin önemli bölümü çocuklarının tatil dönemlerinde, çocuklarına özel vakit ayırmak için izin kullanmayı tercih ediyor. İzin kullanan ailelerin bazılarıysa bu dönemde tatile çıkmaya yöneliyor. Sömestr dönemine özel kampanya geliştirip, e-posta içeriklerinize sömestr tatil önerisinde bulunmak satışlarınıza olumlu etki edecektir.


2- Eğlence/Etkinlik

Sömestr tatilinde çocuklara yönelik tiyatro, konser ya da özel etkinlikler düzenlemek ya da var olan etkinlikleri sömestr tatili odaklı e-posta pazarlama kampanyalarına çevirmek kolayca uygulayabileceğiniz taktikler. Bunun ötesinde sömestre özel gündüz etkinlikleri düzenleyip, e-posta kampanyalarıyla da desteklemek işinize yarayacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Tekstil Perakende

Okul dönemi koşturması içinde çocuklar için kıyafet almaya pek vakit kalmayabiliyor. Öte yandan çocuklar hep büyüyor 🙂 Yeni kıyafet ihtiyaçlarını görebilecekleri en iyi dönemlerden biri de sömestr tatili. E-posta pazarlamada sömestr tatiline özel kampanyalar, hatta aile boyu indirimler sunmak olumlu geri dönüş almanızı sağlayacaktır.


4- Kırtasiye/Okul Araç Gereçleri

Geride kalan ilk dönem boyunca, çocukların okulda kullandıkları kalem, defter, boyama kalemi gibi pek çok araç gereci tükenmiş olabiliyor. Bunun yanında yeni dönem için yeni ihtiyaçlar da oluşabiliyor. Bu ihtiyaçlara yönelik hizmet veren markalar e-posta pazarlama kampanyalarında sömestr tatili vurgusunu kullanabilir.


5- Sinema

Bu konuyu eğlence bölümünün altında da işleyebilirdik ancak sinema özel bir konu. Bilinen bütün veriler, Türkiye’de sinemaya en fazla rağbet edilen dönemin sömestr tatili olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle çocuklu aileler için sinema önemli bir etkinlik ve sosyalleşme aracı. Sinemacılar zaten bunu bilerek filmlerini özellikle bu döneme denk getirmeye çalışıyor. Sinema salonlarıysa e-posta kampanyalarında içerik vurgusunu biraz daha sömestr odaklı ve çocukların sevebileceği filmlere göre kurgularsa çok daha verimli geri dönüşler alacaktır.


6- Eğitim

Tatil döneminde bazı ailelerin gerçekten çocuklarıyla vakit geçirmeye zamanları olmayabiliyor. Zamanları olsa dahi çocuğun kişisel gelişimine de özen gösteren aileler bulunuyor. Sömestr tatilinde çocukların kişisel gelişimlerine yönelik eğitimler bu yüzden çok rağbet görüyor. Çocukların kişisel gelişimiyle ilgili eğitim ya da kurs arayan ailelere yönelik, bu kurumların yapacağı e-posta kampanyaları olumlu sonuçlar üretebilecektir.


7- Oyun

En çok sevilen bölümü en sona bıraktık 🙂 Tatil var, o halde bilgisayarlar, oyun konsolları ya da mobil cihazların açılmasına anneler rahatlıkla izin verebilir. Eğer evde oyun konsolu ya da yeni oyun yoksa harika bir karne hediyesi alternatifi de ortada duruyor. Oyun üreticileri, oyun satışı yapan teknoloji marketleri, online oyun servisleri sömestr tatilinden herhalde en fazla yararlanabilecek alanlar. Sömestr tatiline özel indirim, hediye gibi kampanyalarla desteklenen e-posta pazarlama çalışmaları işe yarayacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


8- AVM

Soğuk kış günlerinde AVM kullanımı, özellikle sömestr dönemlerinde daha da artıyor. Sömestr dönemine özel kampanyalar, etkinlikler düzenlemek, etkinlik alanları yaratmak ve bu çalışmalar e-posta pazarlamayla desteklemek AVM’lerin kolayca yararlanabileceği bir pazarlama aracı. Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz kırtasiye, tekstil perakendesi, oyun marketleri, sinema gibi pek çok alternatifin hepsi bir arada AVM’lerde yer alıyor. AVM’ler sahip oldukları bu imkanları e-posta pazarlama kampanyalarında rahatlıkla öne çıkartıp, bu dönemi fırsata çevirebilir.

İlginizi Çekebilir:
SEO Dostu URL Yaratmak İçin 12 İpucu
Mobilde Başarılı Adwords Kampanyaları için 3 Temel İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Daha Verimli Satış Süreçleri İçin Nasıl Müşteri Karakterleri Oluşturabilirsiniz?

Anne Ayşe, teknoloji meraklısı Emre, sporsever Mehmet. Şirketinizden alışveriş yapan müşteri karakterlerini biliyor musunuz? Ve bunlar hakkında ne kadar çok şey...

Kapat