Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medya ile Dönüşüm Oranını Artırmanın 4 Güçlü Yolu

Basit bir soru soralım: en son ne zaman hiçbir sosyal medya hesabı olmayan biriyle tanıştınız? Anneniz, annenizin arkadaşları hatta belki dedeniz dahi artık sosyal medyada değil mi? Dünyadaki internet kullanıcıları arasında sosyal medya kullanıcısı olmayan birini bulma şansınız gerçekten çok zayıf. Sosyal medyanın hızla yaygınlaşması nedeniyle bugün işletmelerin çoğu sosyal medyada aktif. Birçoğunun ayrıca ayrıntılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi var. Hatta bazıları kendileri için sosyal medyayı sürekli kullanacak insanlar istihdam ediyor.

Sosyal medyada yer alan kitlenin ilgisini çekmek için acele ederken, temel bir soru sormayı unutabilirsiniz: dönüşüm oranlarınız yeterince yüksek mi? Sonuçta, potansiyel müşterileri yakalamak ve müşterilere dönüştürmek, tüm markaların ilgilendiği bir gerçek. Doğru kullanıldığında sosyal medya da müşteri yaratmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, size sosyal medya kullanarak dönüşüm oranlarını artırmanın beş yolunu anlatacağız.


1- Sosyal Medyayı Toplumsal Kanıt Olarak Kullanın

Yazar Robert Cialdini’ye göre, Influence: Psychology of Persuasion; sosyal kanıt, insanların diğer insanların yaptıklarını izlemesiyle oluşur. Kendi sözleriyle:

“Belli bir durumda davranışları, başkalarının performansını göz önüne alarak daha doğru görüyoruz.”

Yani insanlar, başkalarının da aynı konudan bahsettiklerini duyunca, bir şeye inanmak için algıda hazır hale geliyorlar.

Sosyal kanıta dayalı iletişim, müşterilerin diğerlerine iyi sevilen ve güvenilir bir marka olduğunuzu söylemesiyle oluşur. Başkaları ürününüzü övdüğünde, bu bir satış elemanının çabasından daha etkilidir – maliyetleri de azaltır. Sosyal kanıtın çalıştığını göstermek için bol miktarda veri var. Tüketicilerin yaklaşık % 71’inin sosyal medya yönlendirmelerine dayalı bir satın alma işlemi yapma ihtimali daha artıyor. Amerika’da yapılan bilimsel bir sosyal deneyde, bir menüdeki bir tabağı “en popüler” olarak tanımlamak, satışlarını %20 kadar arttırdığı görüldü. Birçok marka için sosyal kanıtı elde etmenin en kolay yolu sosyal medyadan gelmektedir.

Facebook, Twitter veya Instagram hesabınız varsa, müşterilerinizin size buralarda olumlu yorumlar ve değerlendirmeler bırakma şansı var. Müşterileriniz tarafından sevildiğinizi göstermek için web sitenizde de bu yorumları kullanabilirsiniz. Airbnb, sosyal kanıtlara iyi örneklerden biridir. İnsanların başka yabancıların yaşadıkları deneyim üzerine yaptıkları yorumlara göre karar verme eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. Yorumların az olduğu ya da hiç olmadığı Airbnb önerilerinin tercih edilme oranı bir hayli düşük olduğu kanıtlanmış durumda.


2- Kullanıcı Tarafından Üretilen İçeriği Toplamak ve Düzenlemek İçin Sosyal Medya Kullanın

Dikkatinizi iki kilit duruma çekmek istiyoruz: BazaarVoice araştırmasına göre 2000 sonrası doğanların % 64’ü markalar hakkındaki görüşlerini paylaşmak için daha fazla seçenek sahibi olmak istiyor. Diğer çalışmalar, tüketicilerin kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe diğer tüm medya türlerinden daha fazla güvendiklerini gösteriyor.

Sosyal medyanın diğer bir yönü: müşteriler ürünleriniz hakkında konuşmak istiyor. Daha da önemlisi, büyük bir markanın özellikli olmasından kaynaklanan açıklık ve sosyal kanıtı istiyorlar. Büyük olasılıkla, markanız sosyal medyada bireysel müşterilerinizden çok daha geniş bir kitleye sahiptir. Müşterilerinize, bu geniş kitleye hitap etme şansı vererek, yüksek kaliteli ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kolayca toplayabilirsiniz. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik daha fazla satış elde etmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, ASOS.com kullanıcılara #AsSeenOnMe hashtagini kullanarak ASOS kıyafetleri giymiş görüntülerini paylaşıp yüklemelerini talep ediyor. Bu görüntüler daha sonra ASOS’un ürün sayfalarında gösteriliyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe başka ünlü örnek ise Belkin’in Lego iPhone kapaklarını başlatmasıydı. Müşterilerinden, kapaklarını kişiselleştirmelerini ve onları Instagram’da hashtag #LEGOxBelkin ile etiketleyerek paylaşmalarını istediler. Sonuçlar, gerçekten etkileyici düzeye ulaşmış. İnsanlar yaratıcılıklarını göstermeye ve binlerce görüntüyü paylaşmaya başlayarak, kendi kendilerine marka adına içerik üretti.


3- Web Sitesine Kayıt Oranlarını Artırmak İçin Sosyal Hesaplarla Oturum Açma Özelliğini Kullanın

Blue Research tarafından yapılan bir ankete göre, kullanıcıların % 54’ü bireysel kayıt formunu doldurmak yerine aslında bir web sitesinden ayrılıp bir başka web sitesine gidebileceklerini söylüyor. Varsayılan iletişim aracı olarak e-posta yerine sosyal medya kullanan 2000 ve üzerinde doğanlar açısından yeterince kullanışlı olmayabilir. Çünkü yeni nesil gençlerin tamamı e-postayı iletişim aracı olarak görmeyebiliyor. Peki neden tek alternatif olarak kayıt için e-postayı zorunlu tutalım ki? Bu sorunun basit bir düzeltmesi var: sosyal hesaplarla oturum açma.

Sosyal girişler, oturum açma işleminden gereksiz adımları kaldırır. Doldurulacak herhangi bir e-posta alanı veya herhangi bir kullanıcı adı seçme çubuğu bulunmayacaktır. Aynı zamanda, birden fazla parolayı hatırlama gereğini ortadan kaldırır.

WebHostingBuzz tarafından yapılan araştırma, kullanıcıların % 77’si sosyal kayıtın, mantıklı bir kayıt çözümü olduğuna inandığını belirtti. Gigya tarafından toplanan verilere göre, sosyal kayıtın çok sayıda marka tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandığını da gösteriyor. Siz de sosyal kayıt seçeneğini sunarak, web sitenize gelen ve sosyal kayıt talep eden kullanıcıları elinizden kaçırmamış olursunuz.


4- En İyi Dönüştüren Demografik Bilgileri Bulmak İçin Sosyal Medya Kullanın

Her marka, stratejilerine hedef demografi ile ilgili bazı varsayımlarla başlar. Bu çok ayrıntılı olabilir – “20-28 yaş arası bekar kadınlar, pazarlama alanlarında çalışan ve yılda 50.000 ile 100.000 dolar arasında kazanan” ya da “20-40 yaş arası bekar kadınlar” gibi görece üst bir grup da olabilir.

Bu demografik verilerin size söyleyemediği tek şey, hedef müşterilerinizin beğendiği spesifik şeyler ya da demografik özelliklerin hangilerinin en iyi dönüşümü sağladığıdır. Bu noktada sosyal medya imdadınıza yetişir. Facebook’taki verileri kullanarak, en iyi dönüştürebileceğiniz kitleyi bulmak için kolayca inceleme yapabilirsiniz.

Müzisyenler için bir e-ticaret mağazası açtığınızı varsayalım. Gitarlar ve mikrofonlardan, davullara ve piyanolara kadar pek çok stoğunuz var. Hedef demografinizin şu şekilde olduğunu biliyorsunuz:

  • Müzisyenler – amatör veya profesyonel.
  • x TL ile y TL arasında yıllık gelir.
  • 18-42 yaşları arasında.

Şimdi, amatör veya profesyonel müzisyenlerden hangi grubun daha iyi dönüşüm sağladığını  öğrenmek istiyorsunuz. Bunu yapmak için Facebook’ta iki grup izleyici oluşturabilir ve onlara alakalı teklifler gösterebilirsiniz.

İlk izleyiciler için, Facebook sayfalarında “müzisyenler” olarak çalıştıklarını açıkça ilan etmiş profesyonel müzisyenleri hedef alıyorsunuz. İkinci grup için, popüler müzik kaynaklarını seven, amatör müzisyenleri hedef alırsınız. Her iki kitleyi de hedef alan reklamlar yayınlayarak, hangisinin amatör veya profesyonel müzisyenler tarafından mağazanızda daha iyi dönüşüm sağladığını daha iyi anlayabilirsiniz. Aynı fikri her kategoride (“davulcular vs gitaristler”, “elektro gitaristler vs. akustik gitaristler” vs.) doğru kitleyi bulmak için kullanabilirsiniz. Verdiğimiz örnek, dönüşümleri artırmak için sosyal medya kullanmanın en güçlü yollarından biridir ve çok markanın da denediği bir yoldur.


Sonuç

Sosyal medya son derece etkili bir pazarlama kanalıdır. Doğru kullanıldığında, yalnızca trafiği artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla olası satış yakalamanıza, daha fazla satış gerçekleştirmenize ve daha fazla hayran kazanmanıza yardımcı olabilir. İşte bu yazıdan almanız gereken şeyler:

  • Sosyal kanıt ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için güçlü motivasyon araçlarıdır.
  • Sosyal girişler, daha fazla kayıt almak için hızlı ve kolay bir yöntemdir.
  • Farklı kitlelere yönelik dönüştürme oranlarını test etmek için Facebook reklamcılığını kullanın.
  • Karmaşık şeyleri basit bir şekilde açıklamak, daha geniş bir kitlenin dikkatini çekmek ve içeriğinizin viral hale gelmesine yardımcı olmak için infografik ve görselleri kullanın.
İlginizi Çekebilir:
Facebook Reklamlarında Hedef Kitlenizi Optimize Etmenin 8 Yolu
Google Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 8 İstatistik