Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Altın Kural

İnsanların önemli bölümü artık internette zaman geçiriyor ve insanlarla internet üzerinden markalar açısından iletişim kurmanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri de sosyal medya. Sizin de marka olarak, sosyal medyada bir varlığınız var ancak ya bu alanı hiç pazarlama ya da iletişim kanalı olarak kullanmıyorsunuz ya da yeterince verimli kullanamıyorsanız, bu yazı tam size göre. Herhangi bir deneyiminiz ve tecrübeniz olmadan sosyal medyadaki pazarlama ve içerik gücünüzü arttırmak, daha fazla müşteriye ulaşmak yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Fakat bu size imkansız gözükmesin. İşte bu 10 önemli kuralı dikkate alarak; dilediğiniz başarıya ulaşmak için kolaylıkla yola çıkabilirsiniz. Küçük bir not: aşağıdaki bütün taktikler hayati önemdedir, ancak sosyal medyada başarılı pazarlama yapabilmek istiyorsanız, gerçek bir sosyal medya insanı gibi davranmaya çalışmanız, işin birinci anahtarı.


1- Daha Çok Dinleyin

Sosyal medya ve içerik pazarlamasında başarıya ulaşmak istiyorsanız, cesurca konuşmaya başlamadan önce hedef kitlenize kulak vermelisiniz. Şöyle ki, önemsedikleri ve üzerine konuştukları konu ve içerikleri takip ederek, hedef kitlenizin daha çok değerli bulabileceği içerikler üretebilirsiniz. Ayrıca, içeriklerinizi bu şekilde besleyerek zenginleştirmeniz, daha çok dikkat çekmenize neden olabilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Sabırlı Olun

Etkili ve başarılı bir sosyal medya ve içerik pazarlaması bir gecede olabilecek bir durum değildir. Bunun için gerçekten istekli ve heyecanlı olabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki, iyi sonuçlar elde etmeniz ve bu konuda uzmanlaşabilmeniz için, uzun bir yol kat etmeniz gerekebilir. Bu noktada, içinizdeki isteği  kaybetmeden sabırlı olmalı ve sürecin sizi daha iyi bir noktaya getirmesine izin vermelisiniz.


3- Az ve Öz Konuşun

Eğer paylaşımlarınızın zenginliği ve yaratıcılığıyla insanların birbirlerine önerebileceği bir marka haline gelmeyi başarabiliyorsanız, bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İnsanlar, içeriğin düz  ve sıkıcı bir şekilde bilgi vermesinden rahatsız oldukları noktada okumaktan kaçınabilirler. Hatta en iyi içeriğin sizde olduğunu söyleseniz bile size yaklaşmayacaklardır. Bu basit bir “konuşma, göster” mantığıdır. Dolayısıyla, eğer yaratıcılığınız ve kaliteli içeriklerinizle belirli bir hedef kitlenizi etkileyebilirseniz, sitenizi arkadaşlarına, ailelerine ya da sosyal medyadaki takipçilerine de önereceklerdir.


4- Ana İçerik Ve Stratejiye Odaklanın

Her konuda başarılı olduğunuzu kanıtlamak ve uzman bir marka imajı çizebilmek uğruna, birden fazla strateji uygulamanıza gerek yok. Aksine, belirli bir içerik ve sosyal medya stratejisine yoğunlaşmanız, markanızı güçlendirmenize yol açarak, takipçilerinizin, potansiyel müşterilerinizin ya da mevcut müşterilerinizin gözündeki değerinizi de arttırmanıza olanak sağlayabilir.


5- Gerçek Takipçilerinizle Kalitenizi Arttırın

Kalite, genel yanılgının aksine yüksek sayılara ve çokluğa bağlı bir durum değildir.  Sizi gerçekten takip eden ve içeriklerinizi kendi takipçileriyle de paylaşmaya değer gören, az ama öz bir kitlenizin olması sizin için, sitenizi bir kere ziyaret edip sonrasında ortadan kaybolan 10,000 kişiden çok daha fayda sağlayabilecek bir durumdur.


6- Bilinirliğinizi Arttırın

Eğer gerçekten kaliteli ve işe yarayan içerikler paylaşıyorsanız, takipçileriniz bu içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında da paylaşmaya değer bulabilir. Bu yolla, içerikleriniz Twitter, Facebook ve Linkedln gibi bir çok platform aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşabilir. Öte yandan, bu paylaşımlar arama motorunda  daha yukarılarda gözükmenizde de oldukça etkili olacaktır. Böylelikle, insanlar içeriğinizdeki anahtar kelimeleri arattığında, sizin sitenizle karşılaşmaları daha muhtemel olacaktır.


7- İki Tarafın da Kazabileceği Durumlar Yaratın

İnsanlardan sizin içeriğinizi paylaşmalarını beklemeden önce sizin de onlar için benzer davranışı göstermeniz gerekebilir. Bunun için, diğerlerinin de içeriklerini ve paylaşımlarını takip edin ve gerekli gördükleriniz hakkında yorum ve paylaşımlar yapın. Sonuç olarak bu, iki taraf içinde faydalı bir hareket olacaktır.


8- Sizinle İletişim Kurmalarına İzin Verin

Size ulaşmaya çalışan insanları görmezden gelmeye çalışmayın aksine buna izin verin. Bırakın sizinle iletişime geçsinler. Takipçilerinizle güçlü ve sürdürülebilir bir ilişki yaratmak sosyal medya pazarlamanın en önemli noktalarından biridir.


9- Influencerlardan Yararlanın

Sizin için avantajlı olabilecek en önemli noktalardan biri ise sosyal medyada belli bir etki gücüne ve kitleye sahip insanlarla iletişime geçmeniz yani influencer marketingin gücünden yararlanmanızdır. Bu kişilere çağımızın fenomenleri de diyebiliriz. Eğer sizin içeriklerinizi, paylaştığınız bilgileri ilginç ve kaliteli bulurlarsa, kendi takipçileriyle paylaşabilirler. Sonuç olarak, insanlar takip ettikleri kişilerin referanslarına önem vereceklerdir. Bu şekilde, siz de daha fazla kitleye ulaşarak sesinizi duyurma imkanı bulabilirsiniz.


10- Aktif Ve Ulaşılabilir Olun

İçeriğinizi paylaşıp sonra ortadan kaybolmayın. Takipçilerinizle kontakta kalın. Sıradan ve diğer internet siteleri gibi olmak yerine  aktif ve samimi olun, konuşmalara katılın. Bu şekilde takipçileriniz sizi farklı bulacak ve benzer içeriğe sahip başka bir siteye yönelmeyeceklerdir.

Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Haziran Ayında Pazarlama Kampanyası Yapabileceğiniz 20 Önemli Gün
Dijital Analiz Yaparken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 5 Metrik