Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medya Yöneticilerinin Yaptığı 8 Ana İş

Dünya üzerinde yaklaşık 2,5 milyar insan aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Toplam internet trafiğinin gözle görülür bölümü sosyal ağlardan geçiyor ve ister büyük olsun, ister lokal marka olsun tüm markaların dijital iletişim için kullandığı ana mecralardan biri de sosyal medya. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin %81’i sosyal medyayı kullanırken, bu işletmelerin %94’ü sosyal medyayı pazarlama faaliyetlerini yürütmek için kullanıyor. Ancak maalesef büyük bölümü sosyal medyayı etkili ve verimli kullanamıyor. Bunun sonucunda da sosyal medyada etkili iletişim yapabilmek ve rakiplerden farklılaşabilmek için sosyal medya uzmanı/yöneticisi gibi insan kaynağına ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Sosyal medya yöneticileri ajans, kurum içi, freelance gibi farklı yollarla, işletmelerin ve markaların sosyal medya üzerindeki pazarlama faaliyetlerini üstlenen kişi ya da kişilerdir. Şunun altını kalın çizgilerle çizelim, bir sosyal medya yöneticisinin ana işi hesap takipçi adedini büyütmek değildir. Eğer hesap doğru yönetiliyorsa ve yeterli düzeyde reklam ve yatırım yapılıyorsa, zaten hesap daha yüksek etkileşim ve paylaşım alacak ve kendi doğası gereği büyüyecektir. Gelin etkili bir sosyal medya yöneticisinin nelerle ilgilendiği ve nelerin üzerinde durması gerektiğini hep beraber inceleyelim.


1- Sosyal Medya Hesap Denetimi

Yola çıkarken, temsil edilen markanın sosyal medya varlıkları incelenir. İlk olarak hesapların düzgün bir şekilde kurulup kurulmadığına dair bir kontrol yapılmalı. Bundan sonra takipçi sayıları, takipçi büyümesi, bağlılık seviyesi gibi bilgileri analiz ederek bu tüm bunları rakip firmalarınızın istatistikleri ve piyasa standartlarıyla karşılaştırılır. Böylelikle markanın sahip olduğu sosyal medya iletişim performansıyla alakalı çıkarımlarda bulunabilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Sosyal Medya Stratejisi

Her iletişim çalışmasının olduğu gibi, sosyal medya iletişiminin de bir stratejik plana ihtiyacı vardır. Sosyal medya yöneticilerinin de temel olarak ilk adımı markanın, sosyal medya iletişim stratejisini belirlemektir. Bu süreçte markanın  hangi hedef kitleye, ne tür mesajlar vereceği ve nasıl bir hedef doğrultusunda ilerleyeceği gibi temel adımlar planlanır.

Bilgi: Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi hesap büyütmek yöneticinin ana işi değildir. Bir çok marka, maalesef hesaplarının takipçi sayısını arttırmak için çeşitli yapay yollar, hack metodları deniyor. Sayısal anlamda bu yöntem elbette işe yarıyor. Ancak bu yöntem sizin kendinizi kandırmanızdan başka bir işe yaramayacaktır. Hormonlu yiyecek nasıl yarar sağlamayacaksa, hormonlu büyüme de size ve markanıza yarar sağlamaz.


3- Hesap Kurulumu

Eğer markaların kendilerine ait sosyal medya hesapları yoksa, sosyal medya yöneticileri işte bu noktada devreye girer ve markaların sosyal medyadaki pazarlama stratejilerini yürütebilmeleri için hesap kurulumlarını yaparlar. Burada kritik nokta, herkes hesap açabilir, ancak hesapların adres, uygulamalar, biyografi gibi detayların doğru ayarlanması, doğru görsel boyutlar kullanılması başarılı iletişim için önemlidir.


4- Sosyal Medya İçeriklerinin Oluşturulması

Hazırlanan plan ve strateji çerçevesinde, markanın çalıştığı alan, dili ve hedefleriyle örtüşen sosyal medyada görsel ve yazılı paylaşım içerikleri sistematik olarak oluşturulur. Sosyal medyanın kendi doğası gereği, görsel odaklı hazırlanan içeriklerin daha verimli olacağı kesin. Bu yüzden özellikle görsel bütünlüğü koruyacak bir iletişim dili oluşturmak, sosyal medya yöneticisinin yaptığı ana iş olarak öne çıkıyor.

İpucu: Her sosyal ağın kendine özel görsel boyutu bulunuyor. Paylaştığınız görsellerin doğru ve verimli şekilde görüntülenebilmesi için her ağın, kendi özel boyutlarına göre görsel üretilmesi gerekir.


5- İçerik Paylaşımı

Hazırlanan içeriklerin hedef sosyal medya hesaplarında paylaşılması bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı günlük rutin işlerin başında geliyor.Burada dikkat edilmesi gereken nokta, paylaşımların sistematik hale getirilerek belli bir düzen dahilinde ilerlenmesidir. Öte yandan her sosyal ağın kendine göre dinamikleri ve zamanlaması vardır. Hangi sosyal ağda, hangi içeriğin, ne zaman paylaşılacağı özel olarak üzerinde durulması gereken konu.


6- Sosyal Medya Reklam Yönetimi

2015 yılında sosyal ağ reklamları için harcanan para 25 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamın 2017 yılında 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sosyal medyanın sağladığı en büyük avantajlardan biri de, reklamı tamamen demokratikleştirmiş ve çok büyük ya da küçük fark etmez, tüm markalar için eşit koşullar yaratmış olması. Sosyal medya reklamları küçük işletmeler tarafından doğru kullanıldığı takdirde, olumlu geri dönüşler yaratacağı kesin. Öte yandan bu imkana herkesin sahip olması ise, herkesin rekabetin içinde olmasına ve mesajların farkındalık yaratabilmesi için daha zorlukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Şu bir gerçek ki sosyal medyada marka olarak varlığınızı sadece içerik paylaşarak sürdürmeniz pek mümkün değil. Bu nedenle, yalnızca sosyal medya pazarlaması birçok işletme için yeterli olamıyor. Dolayısıyla, markaların rakiplerinden farklılaşabilmesi adına reklam yatırımlarında bulunması gerekiyor. Bir sosyal medya yöneticisinin de sürekli olarak üzerinde durması gereken konulardan biri de reklamların yönetimi.


7- Monitoring

Temsil edilen marka, eğer bankacılık, telekom gibi aşırı müşteri yönetimi gerektiren bir marka değilse(eğer öyleyse zaten sadece bu işler için ayrı bir ekip ve yapı kurulur), markanın sosyal medya hesaplarına gelen, yorum, şikayet, talep, öneri gibi etkileşimler yönetilir. Buradaki asıl konu, olası kriz anının hangi dille ve nasıl yönetileceğidir. Genellikle strateji belirlenirken, kriz yönetimi pek hesaba katılmaz ve kriz oluştuğu anda karmaşık tepkiler verilir. Soğukkanlı biçimde, doğru ve net iletişim yapmak, sosyal medya iletişim krizlerini atlatmada olumlu etki yapacaktır.


8- Analiz ve Raporlama

Her dijital pazarlama çalışmasında olduğu gibi sosyal medya çalışmalarının da etkisi ve sonuç rakamları kolayca öğrenilebilir. Bu rakamlar analiz edilerek, neyin doğru ve hedefe uygun sonuç verdiği, neyinse eksik ya da verimsiz kaldığı ölçülerek, sonraki adımlar gözden geçilir ve planlanır.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Dijital İçerik Pazarlamasına Hemen Başlamanız İçin 4 Neden
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik