Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Şey

Gelişen teknoloji ve küreselleşmeyle birlikte geçtiğimiz 10 yıl içinde sosyal medyanın gücü ve popülerliği giderek artış gösterdi. Özellikle Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlar insanların hayatının bir parçası haline geldi. Yalnızca Facebook’ta, 50 milyonun üzerinde ticari sayfa bulunuyor ve bu sayfalar her ay 2.5 milyarın üzerinde yorum alıyor. Dolayısıyla, küçük ve orta ölçekli işletmeler de sosyal medyanın gücünü kullanarak kendi pazar hedeflerine ulaşmak için yatırımlar yapmaya başladılar. Bu noktada neredeyse tüm markalar ve markaları temsil eden reklam ajansları sosyal medya yöneticilerine ihtiyaç duymaya başladı. Gerçek şu ki başarılı sosyal medya yöneticilerinin, işletmelerin sosyal medya pazarlamasındaki hedeflerine ulaşmaları için uygulayacakları yönetim, denetim ve stratejilerin belirlenmesinde oldukça etkili olduklarını söyleyebiliriz. Başarılı bir sosyal medya yöneticisinde olması gereken temel bilgi ve becerileri inceleyelim.


1- Gerçek Bir Sosyal Medya İnsanı Olun

Sadece sosyal medya olarak düşünmeyin, hayatta hangi işin içinde olursanız olun eğer o işi gerçekten yakınsamıyor ya da hissetmiyorsanız o işte gerçek anlamda başarılı olabilmeniz neredeyse imkansızdır. Sosyal medya yöneticisi olarak da sosyal medya insani gibi davranmadığınız takdirde, temsil ettiğiniz markayı sosyal medyanın kendi doğal ortamında yaşatmanız bir hayli güç olacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Yaratıcılığınızı Geliştirmeye Çalışın

Başarılı bir iletişimden söz edebilmek istiyorsak, gerçekten yaratıcı içerikler sunmamız gerekiyor. Bu temel kural doğal olarak sosyal medya için de geçerli. Yaratıcılık biraz kişisel bir yetenek. Yeteneğiniz yoksa en azından belli bir seviyeye getirebilmek için kitap okumalı, sinema filmi izlemeli örnek olayları gözlemlemelisiniz. Eğer yaratıcılık yeteneğiniz varsa bu yeteneği daha doğru ve verimli kullanabilmeniz için de yine bu geliştirme çalışmalarını yapmalısınız.


3- Analitik Bakış Açısı

Sosyal medya yatırımlarınızın etkilerinin tamamı ölçülebiliyor. Buradan hareketle yaptığınız her çalışma doğal olarak bir veri üretiyor. Aslına bakarsanız verilerin üretilmesi mesele değil. Neredeyse her iş artık veri üretiyor. Asıl mesele verileri okuyabilmek ve bu verilerin ışığında aksiyon alabilmek. Aksiyon alabilmeniz için de analitik bir bakış açısına sahip olmalı, problem çözme yeteneğinizi geliştirmelisiniz.


4- İlgili Blogları ve Dergileri Okuyun

Sosyal medya pazarlamasına dair içerikleri ve ipuçlarını görebilmeniz için başlangıç ve ileri düzeyde olan farklı blogları okumanızda fayda var. Bunu düzenli olarak yapmanız sosyal medyaya daha hakim olabilmeniz ve kendinizi bu konuda geliştirebilmeniz açısından etkili olacaktır. Ayrıca, bu bloglara abone olabilir, sosyal medya hesaplarından takip edebilir ve yolladıkları e-posta ve içeriklere göz atarak kendinizi trendler hakkında daha fazla bilgi sahibi hale getirebilirsiniz.


5- İlgili Kitapları Okuyun

Sosyal medya üzerine yazılmış ve faydalı olabilecek pek çok kitap bulunuyor. Bu kitapları mutlaka okuyarak kendinizi ve daha derinlemesine geliştirmeniz gerekir. The Art of Social Media, Contagious ve Jab,Jab,Jab, Right Book sosyal medyayla alakalı bilginizi arttıracak önemli kitaplar arasındadır.


6- Kurslar Alın, Etkinliklere Katılın

Sosyal medya konusunda yeterli düzeyde olmadığınızı düşünüyorsanız, sosyal medya alanında sayısız kurs ve etkinlik düzenleniyor. Bazıları tamamen ücretsiz olan bu kurs ve etkinliklere katılarak daha fazla deneyim dinleyebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer videolarla öğrenmeyi tercih edenlerdenseniz, bazı sosyal medya kursları izleyebilir, hatta satın alabilir ve videoları takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, sosyal medya pazarlamasıyla ilgili hiç bir deneyimi olmayan kişilerin dahi videoları olabiliyor. Eğer satın alacağınız bir eğitim varsa seçici olmanızda fayda var.


7- Sosyal Medya Araçlarını Öğrenin

Sosyal medya dünyasının sağladığı önemli avantajlardan biri de, sayısız sosyal medya yönetim ve analiz aracına sahip olması. Bu araçlar zaman kazanmanız kadar verimli ve anlamlı sosyal medya yönetimi yapabilmenize yardımcı oluyor.  Bu araçlar sayesinde, yapılan yorumlara cevap verebilir, denetimler yapabilir, gönderi planlamalarınızı yapabilir ve stratejiler geliştirebilirsiniz. Kullanımı genellikle çok basit olan sosyal medya araçlarının ne işe yaradığını, nerede kullanabileceğinizi öğrenmeniz daha verimli sosyal medya yönetimi yapmanızı sağlayacaktır.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Twitter’da Markaların Asla Yapmaması Gereken 8 Şey
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medyada Etkileşimlerinizi Arttıracak 10 İpucu