Dijital Pazarlama, Sosyal medya

Sosyal Medyada Hangi Sıklıkla Paylaşımda Bulunulmalı?

Sosyal medya ve içerik pazarlamasıyla ilgili çalışmalar yapan tüm markalardan en çok merak ettiği konulardan biri de, hangi sosyal medya hesabında hangi sıklıkla paylaşımda bulunacağı konusu. Sorunun cevabını vermek pek kolay değil, her markanın sosyal medya iletişimi çok farklı olabiliyor. Çünkü her marka sosyal medya pazarlamasını çok farklı algılayabiliyor. Bazı markalar sosyal medyayı insan kaynağı iletişimi için, bazıları ürünlerini tanıtmak için, bazıları ise müşteri ilişkilerini yönetmek için kullanabiliyor. Öte yandan sosyal medya iletişiminin merkezinde içerik paylaşımı olduğu için her içeriğin paylaşım ve etkileşim biçimi farklı olabiliyor. Sosyal medya iletişiminde markalara göre farklılıklar olabileceği gibi sektörlere göre de farklılıklar olması mümkün. Bazı sektörlerde çok fazla iletişim kurmak yerinde olamayabileceği gibi bazılarında ise aşırı iletişim kurmak dahi sakınca yaratmayabiliyor.

Bütün farklılaşma olasılıklarını konuşabiliriz. Ancak yine de yola çıkarken ya da strateji yenilenirken bazı verilere ve daha önce denenmiş ortalama olasılıkları düşünerek hareket etmek mantıklı bir tercih olabilir. Dünyanın en önemli analiz araçları ve sosyal medya platformlarının verileri derlenerek, sosyal medyada daha verimli iletişim kurabilmek için ideal post paylaşım adetleri hesaplanmış durumda. Aşağıdaki verilerin tamamı ortalama başarı üzerinden hesaplanmış durumda. İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi her marka ve sektörde bu rakamlar değişkenlik gösterebilir. Şimdi gelin sosyal medya platformlarına göre ideal sayıları inceleyelim.

İpucu: Ortalama verileri baz alarak yola çıkabilirsiniz ancak dijital pazarlamanın her tarafında olduğu sosyal medya pazarlamasında da durmaksızın test ve analiz yapmanız ve sizin için en verimli yolları bulmanız gerekiyor. Yani ölçün, ölçün ve yine ölçün!

Facebook

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’ta günlük ortalama 2 kez paylaşımda bulunmak like ve yorum sayılarınızın düşmesini engelleyecek en önemli unsurlardan biri olacaktır.

Twitter

Daha çok haber almak için yararlandığımız Twitter’da yapılan analizler sonucunda aynı gün içinde 3. paylaşımdan sonra etkileşim çok hızlı düşüyor. Sağlıklı Twitter iletişimi için ideal paylaşım sayısı maksimum 3 olacaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

  1. Sosyal Medyada Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Yolları 
  2. Sosyal Medya Yönetiminde Ders Çıkarılması Gereken 8 Hata 
  3. Sosyal Medya Hakkında 63 İstatistik 
  4. İdeal Sosyal Medya Post Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Instagram

Diğer sosyal medya ağlarına göre daha yeni olan Instagram’da diğer ağlara göre etkileşim oranı daha yüksek. Etkileşim oranının yüksek olması sebebiyle fazla post paylaşımı markalar için negatif etki yaratmayacaktır ancak yine de günde 2 kez paylaşımda bulunmak en doğrusu.

Linkedin

Profesyonel yaşamın en önemli sosyal ağı olan Linkedin’de haftaiçi her gün 1 kez paylaşım yapmak takipçilerinize %60 oranında daha fazla ulaşmanızı sağlayacaktır. 

İpucu: Linkedin algoritması, Facebook ile benzerlik taşıyor. Yani paylaştığınız her içerik tüm takipçilerinize gösterilmiyor. Linkedin’in Facebook’tan farkı istikrarlı ve aktif bir kullanıcı olmanız halinde paylaşımları gösterdiği kişi sayısında olumlu artış gerçekleşiyor. Bu yüzden Linkedin’de ne olursa olsun düzenli iletişim kurmaya çalışın.

Google +

Sanırız bu satırları okuyan herkesin bir Google + hesabı var ama en son ne zaman o hesaba giriş yaptığını tam olarak hatırlamıyor. Merak etmeyin durum sadece size özel değil, neredeyse bütün dünyada durum aynı. Ancak yine de iletişim yapmak için fena bir ağ değil Google +. Öyle ya da böyle ciddi anlamda kullanıcıya sahip olan Google +’ta iletişim kurmak için günde en az 1 kez paylaşımda bulunmanız fayda getirecektir. 3 adetten sonrasında ise yapılan tüm araştırmalar etkileşimin %50’nin altına düştüğünü ortaya koyuyor.

Pinterest

Türkiye’de çok kullanılmasa da Pinterest’i seven gerçekten çok seviyor. Üstelik Pinterest’te bulunan kitle diğer ağlara göre çok daha bilinçli ve marka sadakati çok daha yüksek. Markaların gözünden kaçan Pinterest’te günde ortalama 5 kez paylaşımda bulunmak, markaların Pinterest’te aşırı hızla büyümesine katkıda bulunuyor.

Blog Post

İçerik pazarlamasının en yaygın kullanılan yöntemlerinden biri olan blogda, pek çok şirket ayda 3-5 kez içerik paylaşıyor. İdeal blog iletişimi için bu sayı yetmez. Haftada 2 kez blogda bir şeyler paylaşmak, web sitenizin trafiğine ve topladığınız leadlere en az %20 katkıda bulunacaktır. Tabii blogumuzda paylaştığınız içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan yaymayı unutmuyoruz.

İpucu: Unutmayın sosyal medya iletişiminde başarının sırrı istikrarlı iletişim kurmaktır. Sosyal medyada hemen sonuç almak ya da kısa vadeli sonuçlara oynamak uzun vadede size zarar verebilir. Sağlıklı sosyal medya iletişimi için devamlılığı unutmayın 😉

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitelerinin Kişiselleştirilmesinde Kullanılan 7 Kavram

Dijital pazarlamanın başarıyla yapılmasının başlangıç noktası web sitenizin olması. Sadece web sayfanızın olması yetmez aynı zamanda web sayfanızın verimliliğini ölçmeniz, müşterileriniz ve...

Kapat