Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Tüm Yazılar

Sosyal Medyada Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Yolları

Modern dünya, sadece geleneksel medya ile ilgilenenleri ya da şirketlerin pazarlama departmanlarını değil, herkesi birer yayıncı haline getirdi. Çünkü sosyal medya, herkese kendine mahsus bir baskı makinesi gibi kullanabileceği pratik araçlar sağlıyor. İçerik üretmek artık, yazı yazmak, fotoğraf ve video yüklemek, ardından da yayınlama butonunu tıklamak kadar kolay. Bunu kolaylaştıran ise sosyal ağların yükselişi ve hızlı bir şekilde multimedya yayıncılığa olanak sağlayan WordPress gibi blog yazılımları.

Biz bu içeriği sadece üretmekle kalmıyor, aynı zamanda bilgisayar ya da mobil cihazlarımızla sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Akıllı telefonların taşınabilirliği ve sahip olduğu mobil bağlantı gücü, bize içimizden gelen her an, istediğimiz her yerde paylaşım yapma şansı veren bu yayıncılık devrimini hızlandırdı. Şu bir gerçek ki görsel ya da yazılı olması fark etmez, içerik ne kadar cazip olursa, paylaşılma olasılığı da o kadar yüksek.

İçerik ama özellikle kaliteli içerik, insanları bloglara abone olmaya, Youtube’da arama ve Facebook’ta oyun oynamaya iten temel faktördür. İnternet kullanıcıları bilgilendiren, eğiten, problem çözen ve eğlendiren bilgi ve içeriği tüketiyor ya da arıyor.

Bilgi ekonomisinde, bilgiye ve anlamlı içeriğe olan açlık hiçbir zaman sonlanmayacaktır.  Eğer sosyal medya terimini derinlemesine araştırırsanız, içeriğin herhangi bir medya ya da format türü olabileceği size hatırlatılacaktır. Eskiden kişisel bilgisayarlarda saklanmış ya da çevrimdışı dosyalara gömülmüş bütün medya formatları artık değişik sosyal medya platformlarında yayınlanarak insanlara açılabilir hale geldi. Bu içerikler sadece Facebook, Instagram ya da Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşılmıyor. Mesela yarattığınız ya da sahip olduğunuz sunumların yayınlandığı Slideshare gibi ağları da ekleyebiliriz.

Bütün bu anlattıklarımız sadece bireyler için fırsatlar sunmuyor elbette. Asıl fırsat; pazarlama mecrasını ya da hedef kitlesini bulmakta güçlük çeken, var olan hedef kitlesiyle iletişim kurmakta zorlanan, platform arayan şirketler için var. Peki şirketler için sosyal medyada paylaşılabilir ve ilgi çeken içerik için gereken ilhamı nerede bulabiliriz? Elbette birkaç fikir sunacağız ama şunu unutmayın, eğer hayal gücünüzü özgür bırakırsanız bunlar hiç de zor değil.

Aşağıdaki liste derinlemesine değil ancak size okuyucularınız, potansiyel müşterileriniz ya da mevcut müşterilerinizle iletişimde kullanacağınız birçok medya türü hakkında ilham verecek ipuçları sağlayacaktır. Unutmayın, bazen aynı bilgi için birkaç çeşit formatı bir arada kullanmak; tek bir medya tipinin ulaştıramayacağı, daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

1- Yazılı İçerik Önerileri

Yazılı içerik, yazının icadından itibaren en eski tür olmasına rağmen ana yayın aracı olma önceliğini korumaktadır. Yazılı içeriğin önemi ve geliştirilmesini uzun uzun anlatmak mümkün ancak biz biraz daha ürün ve hizmetlerinizi satmanıza yardım edecek oldukça etkili bazı yazılı içerik türlerini önerelim.

 • Dijital broşürler(whitepaper): Bunlar genellikle potansiyel müşteri ve alıcılara dair diğer firmaları yönlendirecek etkiyi gösteren raporlardır ve genelde 8 – 12 sayfa uzunluğundadırlar.
 • E-kitaplar: Dijital broşürlerle aslında benzerdir ama genelde  20-100 sayfa uzunluğundadır ve kısa formatları ücretsiz de olabilir. Daha uzun bir formatta da satılabilirler. Görsel çekiciliği olan detaylı bilgi sunarlar.
 • Vaka Çalışmaları: Müşteri ve okuyucular, strateji ve taktikleri doğrulayan vaka çalışmalarını severler. Tipik olarak 1-2 sayfa uzunluğunda, öyküleyici anlatım yapısındadırlar ve gerçek hayattaki olaylara dayanırlar.
 • E-Bülten: E-posta, abone olmayı tercih edenlerle oluşan portföyünüzle çok güçlü bir pazarlama yolu yoludur. Bu yazılar tamamen metin tabanlı olabilir; fakat görüntüler ve bağlantılar içeren HTML formatı da oluşturabilir ve insanların bunu arkadaşlarıyla paylaşmasını kolaylaştıracak şekilde bir sosyal ağa uyarlayabilirsiniz.

2- Görsel İçerik Önerileri

Görsellerin etkileşim ve kolay anlaşılabilirlik için ne kadar önemli olduğundan daha önce uzun uzun bahsetmiştik. Peki görsel olarak ne tür içerikler yayınlayabilirsiniz biraz da ona bakalım.

 • Görüntüler yalnızca fotoğraf olmak zorunda değil, görsel bir konsept sunan yaratıcı tasarımlar da sunmanız faydalı olabilir.
 • Yaptığınız ya da katıldığınız etkinlik fotoğrafları sektöre aktif katılımınızı gösterir ve müşterilerinizin gözünde güvenilirliğinizi artırır.
 • Ürünlerinizin sergilendiği ürün fotoğrafları(mesela kıyafet kombinleri).
 • Personelin iş başında ya da eğlenirken uygun fotoğrafları, sosyal ağda önemli addedilen, şirketi insanlaştıran kişisel bir içgörü sağlayabilir. Bu tür paylaşımlar sizin insan kaynakları pazarlaması stratejinize de katkı verecektir.

İpucu: Görselleri artık neredeyse bütün sosyal medya ağlarında paylaşabilirsiniz ancak görsel boyutlarının o ağa uygun şekle getirilmesi gerektiğini sakın unutmayın. Her sosyal medya ağına uygun boyutları paylaşmak istediğiniz ağın kullanıcı bilgileri arasında bulabilirsiniz.

3- Video İçerik Önerileri

Hatırlıyor musunuz, bir zamanlar cep telefonlarımıza renk geldiği için sevinmiştik. Şimdilerde 4K fotoğraf ve video çekmeyen cep telefonlarını standart dışı bulur hale geldik. Neyse, konumuz teknolojinin gelişim süreci değil. Cep telefonlarındaki çekim yapabilme kapasitesi sizi çok kolay video üretebilir hale getirdi. Tanıdığımız pek çok popüler vlogger, uzun süredir çekimlerini cep telefonlarıyla yapıyor ve paylaşıyor. Teknolojinin kullanım kolaylığı sadece telefon çekimlerinde değil, aynı zamanda montaj yapma işi için de geçerli hale geldi. Eskiden montaj yapabilmek için özel teçhizat ve programlara ihtiyaç duyarken şimdi Youtube’da dahi temel düzeyde montaj, ses ekleme imkanları ücretsiz olarak sunuluyor. Video üretirken akılda tutulması gereken formül ise şu: yayıncı gibi düşünmek! Neyi videoya çekebilir veya yayımlayabilirsiniz?

 • Soru ve cevapları önceden hazırlanmış resmi röportajlar
 • Bir konferansta doğaçlama gerçekleşen video görüşmeleri
 • Kısmen veya tamamen düzenlenmiş sunumlar
 • Online satılan bir ürünün(kıyafet ya da başka bir şey olabilir) nasıl ayarlandığı veya giyildiği ile ilgili olarak hazırlanan videolar
 • Çalıştığınız/hizmet verdiğiniz alanda öğreten ve bilgilendiren videolar
 • Akıllı telefonunuzu elinize alın ve insanların sizin ürününüz, hizmetiniz ya da mağazanızla ilgili yorum ve geri dönüşlerini anında öğrenin. Maalesef bunu pek kimse yapmıyor ama bu formül sizin için, paranın satın alamayacağı  gerçek bir referans olacaktır.

İpucu: Videonuz için uygun konu buldunuz, çektiniz ve yayınlanabilir hale getirdiniz. Bu videoları Youtube, Vimeo, Dailymotion ve Facebook gibi video paylaşım ağlarına yüklemeyi sakın unutmayın! Videonun gücünü hafife almayın! Videonun ne kadar çok tercih edildiğini ya da izlendiğini geçelim. Sadece Youtube, Google’dan sonra dünyanın en büyük 2. arama moturu.

4- Sunum 

İş hayatında çalışan insanların en çok uğraştığı konulardan biri de sunum yapmak. Yaptığımız sunumların büyük bölümü, potansiyel müşterilerimizi ya da insan kaynağımızı eğittiğimiz içeriklerden oluşuyor. Peki bu sunumları(şirket sırrı içermeyenleri), neden Slideshare gibi ağlarda paylaşmıyoruz ki? Birileri bizim yaptığımız iş hakkında daha detaylı fikirlere sahip olmak istiyor olabilir ya da potansiyel insan kaynağımız yaptığımız işi detaylıca öğrenip daha bilinçli ve hazırlıklı gelebilir.

İpucu 1: Yüklediğiniz sunum ve PDF’lerin genel ve ayrınılı tarama için uygun olmasına yarayacak başlıklar ve altyazılar kullanmaya özen gösterin.

İpucu 2: Slideshare gibi bir ağda yayınladığınız içeriği sadece Slideshare’de kalacak gibi düşünmeyin. Facebook ya da Twitter gibi ağlar sunum yayınlamanıza olanak sağlamaz. Ancak Slideshare’de yarattığınız içerik bu ağlarda görsel olarak da şık olacak biçimde yayınlanabilir hale gelebilir.

İpucu 3: Slideshare aynı zamanda embed kodu da veriyor ve yaptığınız sunumu web sitenizde/blogunuzda iframe olarak yayınlamanıza olanak tanıyor. Blog postlarınızı ya da web sitenizi zenginleştirmek için Slideshare bulunmaz bir hazine.

5- Ses 

Ses ve radyo henüz ölmedi ancak geliştirildi ve genel anlamda Podcast adı verildi. Podcast, dinleyenleriniz için problemleri çözen ve onları eğiten, bir konuyu tartışan bir kişi ya da grup tarafından önceden kaydedilmiş sunumlar olarak tanımlanmakta. Dünya genelinde indirilebilen medya dosyaları ve ses geniş çapta kullanılmakta; fakat Türkiye’de kullanıcılar tarafından maalesef pek tercih edilmeyen bir tür. Podcast, özellikle sunumla birlikte kullanıldığında çok daha etkili olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Müşteri Kitlenizi Anlamlandırabilmeniz İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Değişken
Mobil Uygulama Geliştirmeye Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamayı Test Etmenin 6 Yolu

Geleneksel pazarlama metodları, size dijital pazarlamanın pek çok alanında olduğu gibi test ve analiz etme fırsatı sunamaz. Test ve analiz...

Kapat