Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medyada Reklam Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

Günümüzde markalar kaliteli ve etkili içerikler üreterek, hedef kitlelerine tamamıyla nüfuz etmek için çok çabalıyorlar. Bugünün sosyal medya algoritmaları sayesinde tüketicilere geleneksel ve doğal yollardan ulaşmak çok zor olsa da neyse ki, sosyal medya reklamcılığı kendinizi göstermeniz için son derece sadık bir yol arkadaşı.  Özgün yaratıcılık ve doğru hedefleme ile birleştiğinde, sosyal medya reklamcılığı markanızı etkileşime veya satışa ulaştıracak asıl kitleniz ile iletişim kurmanın kapılarını ardına kadar açabilir. Gelin şimdi sizler için derlediğimiz ip uçlarına kısaca göz gezdirelim.


1- Kalite Puanınızı Yükseltin

Yüksek ya da düşük bütçeli fark etmeksizin herkes Facebook ve Twitter’da reklam yapıyor. Sosyal platformların çoğu, genel site performansına dayanarak markanızı notlandırıyor. Markanıza uygun anahtar kelimeler seçer ve amaca yönelik içerikler sunan reklamlar oluşturursanız, tıklama başı maliyetlerinizi düşürürken ve görüntülenme sayınızı da yükselterek kısa sürede sosyal medyada başarıya ulaşabilirsiniz.

Facebook, reklamları “Relevancy Score” ile derecelendirirken Twitter bunun bir benzeri olan “Quality Adjusted Bid” sistemine sahiptir. Bu ölçümler sosyal medyadaki aktivitenizi anlamanız ve geliştirmeniz için hakim olmanız gereken önemli ölçümlerdir. Bu noktada, puanınızı yükseltmenin en iyi yolu gönderilerinizin doğal ve yapay etkileşim performanslarını arttırmaktır. Facebook içeriklerinizde ya da tweetlerinizde kullandığınız ana metinlerde özgün farklılıklar yaparak bunu test ettikten sonra ve yatırımınızı en fazla etkileşim aldığınız içeriğe yaparsanız markanızın sosyal medya iletişiminde daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Facebook algoritmasında kullanıcılar için ne kadar keyifli, tüketilebilir ve paylaşılabilir doğal içerikler yayınlarsanız, otomatik olarak bir o kadar çok kullanıcıya gösterilip erişim sağlarsınız. Ayrıca doğal ve yaratıcı içeriklerin kitlelere ulaşımındaki artış diğer içeriklerinizin de görüntülenme sayısının artmasında son derece etkili olur. Bu durumda şunu söyleyebiliriz, yükselen bir akış elde edersiniz, elde ettiğiniz trafiği diğer tüm içeriklerinize de yansıtabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Hedef Kitlenizi Belirlerken Seçici Davranın

Herkesin reklamınızı görebileceği geniş bir segment oluşturmak çok çekici bir fikirdir. Ancak kimlerin sizin markanıza ilgi gösterebileceğini bilemezsiniz. Tam da bu nedenle, reklamınızı kimlere sunmak istediğinizi belirlerken çok seçici olmalısınız. Reklamlarınızı daha kesin,net ve amaca yönelik kitleleri hedef alarak yayarsanız daha etkili sonuçlar yaratabilirsiniz. Belirgin ve hizmetinize potansiyel ilgisi olan kitleleri hedef alırsanız kitlenizin kimliğini çözmenize ve gelecekte yapacağınız reklam kampanyalarını da aynı yönde düzenlemenize imkan sağlayabilirsiniz.

Eğer hedef kitleniz konusunda kafanız karışıksa Facebook Audience Insights sizin için son derece faydalı bir başlangıç olabilir. Kafa karışıklığınızı gidermek için aldığınız sonuçları değerlendirmeli ve kimlerin içeriğinizi takip ederek etkileşime girmeye meyilli olduğunu belirlemelisiniz, böylece sosyal medya kampanyalarınızdan en yüksek verimi alabilirsiniz.


3- Facebook Piksel’den Yararlanın

Sizin de tahmin ettiğiniz üzere, reklam perfomansı verilerini toplamak en az kaliteli reklam yaratmak ve yayınlamak kadar önemlidir. Facebook Piksel’i web sitenize indirerek kitlenizi ölçebilir, düzenleyebilir ve yeni kitleler oluşturabilirsiniz. Piksel ile hedef kullanıcının Facebook’u terk ettikten ve sizin sitenize giriş yaptıktan sonraki hareketlerini takip edebilirsiniz. Reklam yöneticilerinizin Piksel’i indirip, kullanmalarını sağlayarak reklamınızın performansı için size sunulacak güçlü verileri değerlendirmiş olursunuz.


4- Yarattığınız İlk İzlenimi Mükemmelleştirin

Kullanıcılar reklamlarınız aracılığıyla markanızla karşılaştığı zaman, sizi takip etmeye ya da satın almaya karar vermeden önce sizi tanımak için sosyal medya hesaplarınızı ziyaret eder. Günlük hayatta nasıl kişiler arası tanışmalarda ilk etki çok önemliyse, potansiyel takipçinizle aranızdaki bu ilk keşif anı da, markanızın parlaması için en kritik zamandır. Ziyaretçinin profilinizde gördüğü içerikler yeni, ilgi çekici, anlaşılabilir ve amacına uygun olmalıdır. Aksi takdirde, ziyaretçinizin ilgisini kaybetme ve potansiyel müşterinizi kaçırabilirsiniz.


5- Web Sitenizi Etkileyici ve Amaca Uygun Olarak Tasarlayın

Eğer reklamınız ziyaretçiyi direkt olarak sitenize yönlendiriyorsa bütün sayfalarınızın düzgün bir şekilde çalıştığından ve yeni kitlenizin kafasında belirecek soruları cevapladığından emin olun. Özellikle reklamlarda ziyaretçiyi başka bir sayfaya yönlendiren linkleri doğru yerleştirdiğinizi kontrol edin. Hedefiniz ziyaretçinizin deneyimini elinizden geldiğince temiz ve kolay hale getirmek olmalıdır.


6- Sponsorlu Reklamlarınızda Video Kullanın

Dinamik görsellerle desteklenmiş yazı odaklı reklamlara ek olarak, belirli aralıklarla da olsa kullanıcılara videolu reklam içerikleri sunmalısınız.

  • Facebook verilerine göre ana sayfa akışında yer alan otomatik videolu reklamlar ortalama 5,7 saniye görüntülenirler, Bu sebeple kitlenizin dikkatini anında yakalamak için videolu reklamları kullanabilirsiniz.
  • Kalitenin her zaman taze, parlak ve görsel anlamda çekici olması dikkatleri anında videoya toplar.
  • Videolu reklamlara açıklamalar eklenmesi halka açık alanlarda videonun sesini açmadan da mesajınızı algılamalarını sağlar.
  • Direkt olarak kameraya bakarak konuşan birini izlemek kullanıcılara karşılıklı konuşma hissi verir ve samimi duygular uyandırabilir.

7- A/B Testi

Sosyal medya reklamcılığının maddi olarak kolay karşılanabilir olması nedeniyle, markalar pazarlama performanslarını düzenlemek amacıyla sürekli olarak ana metinleri ve hedef kitle kombinasyonlarını test ederler. Bu rekabet ortamında, siz de işe reklam performansınızı belirlemekle başlamalı ve diğerlerinden daha iyi sonuç getiren birkaç reklamı seçmelisiniz. Orijinal reklamınızı yayında tutmaya devam ederken, bu reklamda yapacağınız küçük değişiklikler ve yeniliklerle, yenisi ve eskisi arasındaki reklam performansının etkisini gözlemlediğinizde, doğru stratejiye daha çok yaklaşmış olursunuz.

Örneğin ana metninizde küçük değişiklikler yaparak metni komik bir metin yerine duygusal bir metin haline getirebilirsiniz. Reklamda bir ürün yerine bir insanın yüz hatlarını kullanabilirsiniz. Reklamınızı tamamen aynı tutup farklı yaş gruplarını ya da farklı ilgi alanlarına sahip bir kitleyi hedef alabilirsiniz. Reklamınızı düzenlemek için sayısız fırsata sahipsiniz ve bu fırsatları değerlendirmeniz sonucunda, hangi reklamın markanızı tanıtmak için en etkili reklam olduğunu kitlenizden, size yansıttıkları etkileşimlerle sayesinde anlayabilirsiniz


8- Güncelliği Yakalayarak Yeni Kitlelere Ulaşın

Hizmet verdiğiniz alanda haber değeri olan başlıkları güncel olarak takip etmelisiniz Güncel konuları ele alan reklamlar yaratarak ilgi çekebilirsiniz. Kitlenizin bir bölümü hali hazırda değindiğiniz konuyla ilgileniyor olabilir ve tam da o anda yayınlayacağınız güncel bir reklam kitlenizin dikkatini yakalar ve anın getirdiklerinden faydalanmanızı sağlar. Güncel gelişmelerden en yüksek verimi elde etmek istiyorsanız, katıldığınız etkinlikleri video içerikli reklamlarla hedef kitlenize sunabilirsiniz.


9- Web Sitenizi Reklamlardan Bulan Ziyaretçilere Özel Bir İçerik Oluşturun

Web sitenizi sosyal medyada yaydığınız reklamlar sayesinde bulan ziyaretçilere sorunsuz bir deneyim yaşatmalısınız. Mesela bunu ziyaretçilerinizi hoş geldiniz mesajı ile karşılayarak, yeni üyeler için hazırladığınız özel teklifleri ana sayfanızda ya da en güncel gönderinizde yayınlayarak yapabilirsiniz. Unutmayın, en küçük detaylar bile yeni bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir ya da tam tersi atlanmış bir detay size olası bir müşteriyi kaybettirebilir.


10- Reklamınızı Kendi Sesinizden Yazın

Reklamınızın nerede yayınlandığı önemli olmaksızın markanızın karakterine ve tonuna uygun konuşmalısınız. Eğer neşeli bir kurumsanız ve reklamınızı ciddi bir tonda yazarsanız, reklamınıza tıklayıp sizi ziyaret eden kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Sosyal medyada reklamlarınız ile sitenizdeki manifestonuz, hizmet açıklamalarınız veya kurumsal kimliğiniz tamamen örtüşmeli, bu nedenle her mecrada her zaman kendiniz gibi olmalısınız.


Gördüğünüz üzere, sosyal medyada pek çok değişken ve ilgilenmeniz gereken detaylar bulunuyor. Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın, sosyal medya markanızı parlatmak için en keyifli platformlardan biridir. Doğru hedefleme ve doğru mesajla takipçilerinizi mutlu edememeniz için hiçbir sebep yok. Yeter ki genel geçer yargılara kapılmadan markanız için en özel strateji ve hamlelerle ilerleyin.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
[16-22 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
Akıllı Saatler İçin Uygulama Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Giyilebilir teknolojilerin hayatımızdaki etkisi hızla artıyor. Günlük hayatımızda akıllı saate rastlamayan kalmadı sanıyoruz. Akıllı saat ve gözlüklerle başlayan sürecin orta...

Kapat