Dijital Pazarlama, Sosyal medya

Sosyal Medyayı Kullanarak Müşteri Sadakati Yaratabileceğiniz 5 Yol

Dijital çağ pek çok insana kişisel uğraşlarından ve marka hedeflerinden diğer tüm faaliyetlerine kadar faydalı olabilecek bir dizi fırsat getirdi. Dijital çağın sunduğu çok sayıda avantajla birlikte yeni platformların gücünden yararlanarak pazarlama faaliyetlerinizi çok daha etkili bir şekilde genişletebilir ve markanızın büyümesini hızlandırabilirsiniz. Kısacası, yeni platformların gücünü kullanarak pazarlama faaliyetlerinizi genişletebilmek ve markanızın büyümesini hızlandırabilmek oldukça mühim. Web siteleri ve sosyal medya platformları ürünlerinizi ve online hizmetlerinizi tanıtmak için fazlasıyla etkili olmakla birlikte markanızın en önemli yapı taşlarından biri olan müşteri sadakatini güçlendirmenizde de önem teşkil etmekte. Pazarlama kampanyalarınızda sosyal medya dahil tüm platformları etkili bir şekilde kullanmalısınız.

Mevcut diğer yöntemlerden farklı olarak sosyal medya, markanıza müşterileriniz ile kişisel düzeyde bir iletişim kurabilmeniz açısından eşsiz bir fayda sunar. Ayrıca, her gün sosyal medya platformlarını kullanan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, müşteri sadakati oluşturmak için bu platformları değerlendirmeniz yerindedir. Aşağıda müşteri sadakati yaratabilmek ve bunu geliştirebilmek için sosyal medya yardımıyla nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizin yollarını bulacaksınız. Bu sayede markanız yüksek dönüşüm oranları, ve buna bağlı olarak, yüksek satışlar elde edebilir.


1- Kitlenizi Dinleyin ve Etkileşime Geçin

Hedef kitlenize değer verdiğinizi göstermenin en iyi yolu, sosyal medyadaki en son ilgilerine dayanarak onlarla etkileşime geçmektir. İşte tam bu noktada sosyal medya monitoring(izleme) devreye girer. Şöyle ki, sosyal medya monitoring size müşterilerinizin sosyal medyada nerede vakit geçirdiklerine, hangi ürün ve hizmetleriniz hakkında konuştuklarına, göz önünde bulundurmanız gereken övgü ve şikayetlerinin neler olduğuna ve kendi ağları üzerinden en çok hangi içeriğinizle bağlantı kurup paylaşımda bulunduklarına dair bilgi verir. Elde ettiğiniz bu bilgileri müşterilerinizin içinde bulunduğu tartışmalara aktif bir şekilde katılmak, satın alma sonrası desteği geliştirmek ya da yeni içerik fikirleri üretmek için kullanabilirsiniz.


Bilgi: Sosyal medyada monitoring ve analiz servisleri hakkında Semanticum size harika hizmetler verebilir. Detaylı bilgi ve demo talebi için iletişime geçin 😉


2- Müşteri Bağlılığı Oluşturma Planı

Hedef kitlenizin neleri önemsediğini bilmek ile bu bilgiyi müşteri ilişkilerinizi geliştirmek için kullanmak farklı şeylerdir. İşte müşterilerinizi sosyal medyada markanızla etkileşim halinde tutacak bir takım dönüşüm faaliyetleri yaratırken aklınızda tutmanız gereken birkaç önemli nokta:

  • Tutarlı etkileşime sahip bir içerik takvimi oluşturun

Bunu yaparken, içeriğiniz için hazırlayacağınız programın hedef kitlenizle devamlı olarak iletişim halinde olmanızı sağladığından emin olmalısınız.

  • Ne tür içerik, teklif ya da ödüller sunacağınızı belirleyin

Sosyal medya monitoring ile elde ettiğiniz bilgileri kitlenizi olumlu davranışlara yönlendirmek ve yaygın soru ya da endişeleri çözmeye çalışmak için kullanın.

  • Kitlenizin kolayca katılabileceği dönüşüm faaliyetlerine başlayın

Dönüşüm faaliyetleri çok çeşitli yöntemlerle olabilir. Ancak eğer yolun başındaysanız, fotoğraf paylaşımına dayalı bir yarışma ya da sosyal çevrenizdeki güncel eğilimlerle ilgili bir anket olabilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Sadık Müşterilerinizle Sosyal Medyada Sıkı Bağlar Kurun

Sadık müşteriler markalar için oldukça değerli bir müşteri kesimini oluşturur. Sizin mağazanızdan halihazırda birçok kez alışveriş yapmış bu müşterileriniz değişken tutumlar sergileyebilirken, markanıza yönelik genel olumlu davranışları müşteri edinme maliyetinizden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Aynısı sosyal medya dünyasında da geçerlidir. En sadık savunucularınızla devamlı olarak yakın ilişkiler kurmalısınız. Böylelikle, markanızı desteklemeye devam edeceklerdir. En aktif sosyal savunucularınızı belirleyebilmek ve daha sıkı bağlar kurabilmek için, aşağıdaki adımları takip etmenizi öneriyoruz.

  • Sadık müşterilerinizden üyelerinin sürekli olarak ödüllendirildikleri bir sosyal VIP kulubüne ücretsiz olarak katılabilmek gibi dengeli bir değer ödülü karşılığında kendilerini tanımlamalarını isteyebilirsiniz.
  • Bu ödülleri geliştirmek için VIP tabanınızdan edindiğiniz geri bildirimleri kullanmayı ihmal etmeyin.
  • CRM’inizden hedeflenen kitleye yönelik e-postalar gönderin. E-postanız bu hedeflenen kitleyi sosyal medya ağınıza katılmaya teşvik edecek bir takım dolaylı sosyal tetikleyiciler içermelidir.

En aktif sosyal medya takipçinizi ödüllendirmek marka imajınızı yükseltmekle kalmaz aynı zamanda onları uzun vadede markanıza çok daha sadık hale gelecekleri pozitif yönelimlere teşvik etmenize de yardımcı olur.


4- Çeşitli Faydalar ve Ödüller Sunun

Sosyal VIP’lerinizi tanımladıktan ve bağlılık planınızı ana hatlarıyla belirledikten sonra sunduğunuz değerin her zaman birbiriyle uyum içerisinde olduğundan ve adil bir alışveriş olarak algılandığından emin olmalısınız. Başlamak için aşağıdaki farklı türden hedef kitleleri için işinize yarayacak ve hem markanıza hem de sosyal VIP’lerinizin ilgisine göre uyarlanabilir olan bazı ödül programı fikirlerine bir göz atabilirsiniz.

  • Sınırlı ve özel içeriğinize ücretsiz erişim sunun.
  • Sosyal VIP’leri bir önizlemeye veya bu grupla sınırlı başka özel etkinliklere davet edin.
  • VIP’lere erken erişim imkanı sunun ya da en yeni ürününüzü güncelleyin.
  • Sosyal etkileşimler aracılığıyla sadakat programı puanları kazanmalarını sağlayın.

5- En Etkili İçeriklerinizi Yeniden Paylaşın

Sosyal medya hesaplarınıza yeni gelen müşterilerin dikkatini çekebilmenizin bir yolu da en iyi içeriğinizi tekrar paylaşmaktır. Bu tür içerikler genellikle hedef kitlenizden en yüksek etkileşimi ve takdir edilir ölçüde geri dönüş alanlardır. Ayrıca yeni müşterilerinizin de aynı düzeyde ilgisini çekecektir. Sosyal medya hesaplarınızda paylaşımda bulunduğunuz gönderilerinizden hangilerinin hedef kitleniz tarafından daha çok ilgi gördüğünü belirledikten sonra sıralayın. Böylelikle onları kolaylıkla yeniden paylaşabilirsiniz.

Son olarak, bu içeriklerin paylaşıma uygun olup hedef kitlenize göstermek istediğiniz değerleri yansıtacağından emin olun.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Listenizi Sosyal Medyada Geliştirmenin Yöntemleri
2017’de Sosyal Medyayla İlgili Dikkat Çeken 30 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 50 Önemli Gün Önerisi

Klasik haline gelmiş olan ayın öne çıkabilecek kampanya ve önemli günler serimiz kasım ayında da devam ediyor. Kışın daha net...

Kapat