E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Spam E-Postaya Yakından Bakış

E-posta pazarlama işiyle uğraşanlar için spam başa gelebilecek en büyük felaketler arasındadır. Hem tüketicilerin hem şirketlerin hem de müşterileriyle iletişim kurmak için izin odaklı e-posta pazarlamayı kullanan yasal pazarlamacıların en büyük sorunlarından biri de yasal listeler yerine yapılan spam çalışmalarıdır. Eğer alıcılarınıza, sadece onları ilgilendiren konularda ve onların izni doğrultusunda e-postalar göndereceğinize dair güvence veriyorsanız, spam yapanların ne yaptıklarından haberdarsınız demektir. Her şey bir yana iletilerinizin spam gibi muamele görmesini istemezsiniz değil mi?

Talep edilmeden gönderilen ticari e-postalar spam olarak adlandırılır. CAN-SPAM yasası da bir e-postayı yasadışı yapan unsurları açıklar ve belirler. Bununla birlikte hem kanunlar hem de ISP bekçileri tarafından tanımlanan iki çeşit spam olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Spam yapanların da aynı abonelerinden izin alan e-posta pazarlamacıları gibi çok daha sofistike yöntemler ve taktikler kullandığını da göz önünde bulundurun.

Aslında gelen kutunuzu temizlerken, amacı ve ne olduğu belli olmayan çok sayıda spam görebilirsiniz. Bunlar, içlerinde hiçbir link bulunmayan, alıcıları harekete geçmeye teşvik etmeyen ve gelir elde etmeyi amaçlamayan iletilerdir. Bunların çoğu, daha çok hiçbir anlamı olmayan ve içinde hiçbir ürünün tanıtımı yapılmayan garip düz yazılardan oluşur.

Spam yapanların tam olarak ne gibi hedefleri olabileceğini anlamak için bir hafta boyunca bize gönderilmiş spam mesajlarını inceledik. Özellikle iş e-postalarımıza, Hotmail‘e, Yahoo!‘ya ve Gmail hesaplarına gelen iletileri değerlendirmeye çalıştık. Bulduklarımız, spami imha etmeye yaramasa da izinli e-posta pazarlama alanında faaliyet gösterenlerin uyguladığı başarılı yöntemlerle karşılaştırıldığında, oldukça ilginç sonuçlara ulaşmamızı sağladı.

İncelediğimiz spam mesajlarından bir kısmı, alıcılarla bire-bir ilişki kurmaya çalışırken (Değerli müşterimiz-…. konuda yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz şeklinde başlayan), diğerleri daha çok bir ürün çeşidini dayatan büyük hacimli spam iletileriydi. Çoğu, bahsi geçen şekilde hiçbir amacı olmayan, içinde link bulunmayan anlamsız mesajlardı. Bazı e-postalarsa bir teklifle başlıyor (ilaç tanıtımı), ikinci bölümde de rahatsız edici düz yazılarla devam ediyordu. Bir kısmındaysa, ileti gövdesinin içinde ufak parçalar halinde güncel haber başlıkları yer alıyordu.

Spam yapanlar geçen zamanla uzun yol kat etti

Tanınmış markaların başarılı yöntemler kullanarak hazırladığı tipik e-posta iletişim biçimleriyle spami kıyaslayarak, yaptığımız araştırmaların sonuçlarını birleştirdik. Bu süreç içerisinde spami aşağıdaki kriterler doğrultusunda değerlendirmeye çalıştık:

 • İleti bir anlam ifade ediyor mu?
 • İletinin içinde alıcıları harekete geçirmeye yönelik bir yöntem kullanılmış mı? (Buraya tıklayın ya da bu numarayı arayın vb.)
 • Mesajın içerisinde linkler var mı?
 • Üyelikten çıkma linki ya da kontak bilgisi içeriyor mu?
 • Yanıltıcı bir ‘konu’ ya da ‘kimden’ satırı var mı?
 • Para talep ediliyor mu ya da alıcıyı alışveriş yapmaya kışkırtan bir dil kullanılıyor mu?
 • Herhangi bir e-dolandırıcılık projesinin bir parçası olabilir mi?

Çalışmalarımız sonucunda bazı ilginç sonuçlara vardık:

 • Bu iletilerin yüzde 32’si hiçbir anlam ifade etmiyor.
 • Yüzde 71’i alıcıları harekete geçmeye teşvik edecek bir yöntem kullanmış.
 • Yüzde 77’sinde linkler öne çıkıyor.
 • Yüzde 43’ü üyelikten çıkma linkine ve kontak bilgisine sahip.
 • Yüzde 30’u yanıltıcı bir ‘konu’ satırına, yüzde 80’iyse yanıltıcı bir ‘kimden’ satırına sahip.
 • Yüzde 3’ü para talep ediyor ve alıcıları bir alışverişi tamamlamaları için kışkırtıyor.
 • İncelediklerimiz arasında herhangi bir e-dolandırıcılık projesinin parçası olabilecek bir spame rastlamadık.

Çok sayıda spam mesajının belirli bir gündeme sahip olmadığını ve hiçbir anlam ifade etmediğini görünce şaşırdık. Aynı şey, içerisinde hiçbir link bulunmayan ve alıcıları hiçbir şekilde harekete geçmeye teşvik etmeyen spam e-postaları için de geçerli.

İncelediklerimizden yarısı CAN-SPAM yasalarına uygun olarak üyelikten çıkma linki ve iletişim bilgisi içeriyordu. Tabii bu mesajların işlevsel olduklarını doğrulamaya çalışmıyoruz, ama içlerinde kullandıkları yanıltıcı linklerle, CAN-SPAM yasalarına uyumlu hareket ettiklerini söylemek istiyoruz. Bununla birlikte farklı ürün tanıtımları yapmalarına ve ‘kimden’ satırlarına sahip olmalarına rağmen, çok sayıda spam mesajı aynı kontak bilgisine sahipti. Bu da aynı spam yapanın birkaç müşteri için fazla mesai harcadığını gösteriyordu.

Nispeten doğru olarak kabul edilecek ‘konu’ satırlarıysa, gerçekten bizim açımızdan en zorlu olanlardı. Tabii hileli ‘kimden’ satırlarına çok fazla şaşırmadık. Sahte isimler de elbette ki sahte e-posta adresleriyle uyuşmuyordu. (örnek: Murat Demci [burcu.d@zaqkkum.net] gibi)

Spam yapanların en çok faaliyet gösterdiği sektörlerde başı çekenlerse şunlardı:

 • İlaç- yüzde 17
 • Mortgage- yüzde 8
 • Eğitim- yüzde 8
 • İş fırsatları- yüzde 6
 • Borsa- yüzde 5

Tüm bu incelemeler sonucunda yasal e-posta pazarlamacılarına tek tavsiyemiz, rotalarından sapmamaları ve rahatsız edici ve karışık mesajlarıyla onların önüne geçmeye çalışan spam yapanlara hiçbir şekilde göz yummamaları.

İlginizi Çekebilir:
Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
E-posta Pazarlama Üzerinde Sosyal Medyanın Etkileri