E-Posta Pazarlama, Tüm Yazılar, Yeni Başlayanlar İçin

Spam Filtrelerini Aşmanın 14 Yolu

Dijital pazarlamacılar, etkili e-posta pazarlama kampanyaları hazırlamak için gerek mükemmel bir e-posta şablonu gerekse e-posta açma ve tıklanma oranlarının tavan yapmasını sağlayacak kurgular için çok büyük zaman ayırırlar. Ancak gönder butonuna basmadan önce size şunu sormak istiyoruz, abonelerinizin her şeyin başında e-postalarınızı okuma fırsatına sahip olup olmadıklarını hiç düşündünüz mü?

Ne kadar iyi bir e-posta pazarlamacısı olursanız olun, e-postanızın bir kişinin gelen kutusuna ulaşmasını önleyebilecek bilmediğiniz birçok şey olabilir. Kanunlar daha da sıkı hale geldikçe ve spam filtreleri gittikçe karmaşık bir seviyeye ulaştıkça, e-posta iletilebilirliğinizi etkileyebilecek her hususu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Yasal sorunların ortadan kaldırılması sizi ikna etmeye yetmiyorsa, e-posta pazarlama çabalarınızdan daha fazla yatırım getirisi sağlayabilmek sizi ikna etmelidir. Mesajlarınızın başarılı bir şekilde iletilmesini istiyorsanız, e-posta pazarlamasında kesinlikle yapmamanız gerekenlere ve e-posta iletilebilirliğinizi artırmak için proaktif olarak yapabileceklerinize bakın.

E-postalarınızın Gelen Kutusuna Girmesini İstiyorsanız Uymanız Gereken 14 Kural

 1. E-posta listesi satın almayın veya kiralamayın. Evet, yasal olarak e-posta iletişimini kabul eden kişileri içeren listeler satın alabilirsiniz ama aslında bu kişiler gerçekten sizden e-posta almak istemezler, bu da sizi spam olarak işaretleme olasılıklarını fazlasıyla arttırır.
 2. E-posta adresleri için siteleri tarayıp, oralarda yer alan e-posta adreslerini almayın. Bu her zaman yasadışı bir davranıştır.
 3. E-postanızda veya konu satırında metinlerin tamamını büyük harfle yazmayın.
 4. E-postada video, flash veya javascript kullanmayın.
 5. E-postalara resimli alt metinler eklemeyi unutmayın. Böylelikle e-postalarınız tüm e-posta listeniz tarafından kolaylıkla okunabilecektir.
 6. E-postalarınıza formlar eklemeyin; bunun yerine e-posta alıcılarınızı sitenizdeki arama sonuç sayfasına yönlendirin.
 7. Konu satırında veya e-postanın içinde “ücretsiz”, “garantili” ve “hiçbir taahhüt yok” gibi spam tetikleyici kelimeler kullanmayın. Şu kuralı izleyebilirsiniz, bu kullanılmış araba satan bir satıcının söyleyeceği bir söze benziyorsa muhtemelen spam tetikleyici bir kelimedir.
 8. E-postanızı hazırlarken kırmızı font kullanmayın. İyi bir e-posta pazarlamacısı zaten aksi şekilde davranmaz ama yine de belirtmiş olmak için vurgulayalım. Ayrıca beyaz arka zeminin üzerine beyaz font kullanmaktan da kaçının.
 9. Ünlem işareti kullanmayın!!!!!
 10. Dil bilgisi kontrolü yapmayı unutmayın; hatalı yazılan kelimeler e-postanızda bir başka spam göstergesidir.
 11. E-posta pazarlama kampanyalarınızda anahtar kelimelerle doldurmayın.
 12. Birçok resim veya çok büyük resimler kullanmayın. Ve tüm resimlerde ilgili alt metin olduğundan emin olun.
 13. E-postalarınızın sürekli olarak iletilmediği kişilere e-posta göndermeyin; IP adresinizin kara listeye alınmasına neden olabilir.
 14. E-postalarınıza eklentiler koymayın. Arama sonuç sayfasında olduğu gibi, alıcıları, sitenizdeki, göndermek istediklerini indirebilecekleri sayfaya yönlendirin.

 

İlginizi Çekebilir:
[İSTATİSTİK] Markaların İçerik Pazarlamasından Yararlanması İçin 50 Neden
2018 Pazarlama Trendleri E-booku Yayında
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Adresi Toplamanın 21 Yolu

E-posta pazarlama ile ilgilenenlerin üzerinde en çok durduğu konulardan biri de daha fazla insana ulaşabilmek. Daha fazla ulaşabilmenin yolu da...

Kapat