E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Sunumlarınıza Eklemek İsteyeceğiniz E-posta Pazarlamayla İlgili 15 İstatistik

Dijital pazarlama araçları içinde en etkili yollardan biri olan e-posta pazarlamanın etkileri üzerine sürekli çalışmalar yapılıyor ve çeşitli istatistikler yayınlanıyor. Elbette her istatistik çalışması çeşitli veriler ya da çeşitli bakış açıları üzerinden değerlendiriliyor ve ortaya çıkarılıyor. Bugüne dek gördüğümüz ve aynı zamanda bizim de yaptığımız neredeyse her istatistik çalışması, e-posta pazarlamanın doğru kullanıldığında çok etkili bir yöntem olduğunu ortaya koydu. Biz de elimizden geldiğince bu tür istatistikleri yayınlayarak, size ilham vermesini ve e-posta pazarlamayı doğru yapabilirseniz nasıl olumlu sonuç alabileceğini göstermek istedik.

 • Elde edilen leadlerin %79’u hiçbir zaman satışa dönüşmüyor. Bunun ortak ve en önemli nedeni ise yeterince iyi lead nurturing yapılmamış/yapılmıyor olması. (Kaynak: MarketingSherpa)
 • Beyaz yakalıların %86’sı e-postayı birincil iletişim yöntemi olarak görüyor. (Kaynak: Hubspot)
 • CMO’ların %64’ü pazarlama otomasyonu yönetmek ya da otomasyonu doğru yönlendirmek noktasında herhangi bir fikre sahip değil. Oysa pazarlama otomasyonu kullanılarak gönderilen e-postalar, kullanılmadan gönderilenlere göre %70’ten fazla tıklama ve %152 daha fazla okunma oranına sahip. (Kaynaklar: Annuitas Group, Epsilon)
 • Perakende sektöründe çalışanların %80’i e-posta pazarlamayı en etkili dijital pazarlama yöntemi olarak görüyor. E-postayı %44 ile sosyal medya takip ediyor. (Kaynak: eMarketer)
 • E-posta alıcılarının %69’u konu başlığına bakarak spame basarken, %43’ü gönderen ismine göre spam işaretliyor. (Kaynaklar: Search Engine People, Convince and Convert)
 • 1.29 milyar e-posta üzerinde yapılan araştırmaya göre, e-posta açılma lideri %31 ile Apple Mail. Apple Mail’i %22 ile Gmail takip ediyor. (Kaynak: Litmus)
 • Tüketicilerin %77’si e-posta pazarlama kampanyalarının izinli şekilde kendilerine gönderilmesini istiyor. (Kaynak: ExactTarget)
 • 2015 yılında ortalama 12 e-posta spam filtresine takılırken, 2017’de bu rakam 16’ya ulaştı. Bu artışta spam filtre teknolojilerinin gelişmesinin yanı sıra, her türlü teknolojik engele ve talep görmemeye rağmen daha fazla spam yapılmasının da etkisi var. (Kaynak: Radicati Group)
 • E-posta listeleri her yıl ortalama %30 oranında değişim gösteriyor. (Kaynak: Waldow, Falls)
 • Segmente edilerek gönderilen e-postalar, segmente edilmeden gönderilenlere göre %15 daha fazla açılırken, %100 daha fazla geri dönüş sağlıyor. (Kaynak: MailChimp)
 • Tüketicilerim %80’i e-postaları okudukları cihazda yeterince iyi göremiyorlarsa, e-postayı siliyorlar. Daha enteresanı, pazarlamacıların %39’u da mobil e-posta ile ilgili herhangi bir stratejilerinin olmadığını söylüyor. (Kaynak: Litmus)
 • E-postalarda emoji kullanımı 2016 yılında 2015’e göre %775 arttı. (Kaynak: Email Marketing Daily)
 • E-posta alıcılarının %56’sı eğer e-posta içeriği alakasız ise, listeden çıkmaya yöneliyor. (Kaynak: Chadwick Martin Bailey)
 • 1 milyardan fazla e-postada yapılan araştırmaya göre video kullanılan e-postaların geri dönüş oranı, kullanılmayanlara göre %96 daha yüksek. (Kaynak: GetResponse)
 • CMO’ların %78’i kişiselleştirilmiş e-posta içeriğinin, e-posta pazarlamadaki en önemli gelişme olacağını düşünüyor. (Kaynak: Social Times)
İlginizi Çekebilir:
E-Posta Pazarlamada 23 Yeni Trend
[KONTROL LİSTESİ] 50 Maddede Geri Dönüş Sağlayan E-Posta Yaratmanın İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
Instagram Sayesinde Daha Fazla Potansiyel Müşteriye Ulaşabileceğiniz 4 Basit Strateji

Hepimizin bildiği gibi, Instagram çeşitli sanatsal filtreler sunan, fotoğraf ya da video paylaşımında bulunabileceğiniz oldukça popüler bir sosyal ağ. 700...

Kapat