Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Tasarımcı Olmayanlar İçin Hayat Kurtaran 5 Önemli Tasarım İpucu

Görsel ve kitlesel iletişim, eskiden yalnızca dev şirketlerin yapabileceği kadar pahalıydı. Bilgisayarlara sahip olmak, tasarım programlarını kullanabilecek insan kaynağı, baskı teknolojisindeki gelişmelerin maliyetlere yansıması, mecraların yetersizliği gibi pek çok faktör, iletişimi aşırı pahalı hale getiriyordu. Artık teknolojinin gelişmesi sayesinde herkesin bir bilgisayarı var ve neredeyse en küçük işletme dahi, dijital ya da geleneksel bir iletişim çalışması yapmaya çalışıyor. 

İster basılı medya için olsun, isterse dijital medya olsun, etkili iletişimin ana öğelerinden biri de tasarım. Tasarım, doğal olarak profesyonel olarak tasarımcıların işi ancak sizin de göreviniz yapılan tasarımın siparişini vermek ya da güncelleme istiyorsanız, doğru güncellemeleri talep etmeniz. Burada d0ğru talep kritik noktalardan biri. Beraber çalıştığınız ajans ya da tasarımcınızı ne kadar doğru yönlendirebilirseniz o kadar verimli sonuçlar alabilirsiniz. Öte yandan eğer sizin birazcık ilginiz ya da yeteneğiniz var ise çok çeşitli tasarımlarınız için Canva gibi uygulamalar sayesinde siz de amatör olarak çeşitli tasarımlar yapabilirsiniz. Bu yazıyı ise hem tasarımı doğru anlayıp, çalışanlarınızı doğru yönlendirmenize yardımcı olmak, hem de kendi kişisel çalışmalarınızda doğru yönelebilmenizi sağlamak için hazırladık. Eğer aşağıdaki unsurları dikkate alırsanız kısa bir süre içerisinde daha iyi tasarımlara imza atan bir operasyonunuz olacaktır.


1- Tipografi Boyut Ayarları

Tipografideki görsel hiyerarşi, kontrast oluşturmada önemli rol oynar. Birden fazla ölçü kullanmak küçük bir ipucudur. İlk olarak düşük bir arka plan ölçüsü seçin ve buradan ilerleyin. Eğer en küçük ölçünüz 12px ise ki bu ana kopyadır, sonra manşet için 24px için kullanın, 48px ya da 72 px’i başlık için kullanın. Ayrıca ikiden fazla yazı tipi kullanmamaya çalışın. Ne ile eşleştireceğinizden emin değilseniz yazı tipinizi sadece bir çeşit kullanın. Hangi yazı tiplerinin eşleşmesinin daha güzel göründüğünü gösteren typ.io’dan yardım alabilirsiniz. Ayrıca yazılar arasındaki boşluklara özen gösterin. Manşetler ya da kalın yazılar için normal ya da daha açık kullanabilirsiniz. Daha fazla yazı tipi genişliği kullanırsanız okuyucuya yorumlaması için daha karmaşık bir durum oluşturursunuz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Açık Alanlar Bırakın

Hepimiz açık ve beyaz alan kavramını duymuşsuzdur, fakat gerçekten doğru kullanıyor muyuz? Tasarımda kullandığımız elementlere soluklanma alanı vermek önemli değişikliklere sebep olur.  Yeterli miktarda verilen boşluk alanları, kullanıcının daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken ince bir çizgi var,  ne çok fazla ne de çok az.


3- Sade Tutun 

Türkiye’nin dijital anlamda en büyük şanssızlıklarından biri de internet kavramıyla tık odaklı haber siteleriyle tanışmasıydı. Sadelik, özellikle dijital odaklı tasarımlarda Türkiye’de genellikle içi boş hissi yaratıyor. Oysa pekiştirmek için, sadelik asla başarısız olmaz. Bu, şimdiye kadar duyabileceğiniz en iyi tasarım tavsiyelerinden biri olabilir. Tereddüt ettiğinizde – çıkarın. Görselinize göz atanlar için tasarımı kolaylaştırın, karmaşıklaştırmayın. Dünyanın en büyük şirketleri, Apple ya da Google yanılıyor olabilir mi?


4- Fotoğraf Seçimine Özen Gösterin

Tasarımınızda kullandığınız fotoğraflarda bağlamı koruyabilmek hayati önemde. Sadece yazılar ya da yazı karakterleriyle değil, aynı zamanda görsellerle de bağ kuruyorsunuz. Doğru görsel seçimi yapmadığınız takdirde, büyük ihtimalle istediğiniz etkiyi yaratamayacaksınız. Örneğin, Türkiye’deki çocuklara yönelik, sosyal medya postu için bir görsel hazırlıyorsanız, stok görsel seçerken Türk çocuklarına benzeyen çocukların olduğu bir görsel tercih edin. Bu, müşterilerinizin sizi daha iyi yakınsamasını sağlayacaktır. Görsel seçiminin özeninin yanı sıra, çözünürlüğü. Düşük çözünürlüklü görseller yeterince işinize yaramayacaktır.


5- Tutarlılık

Tasarım yapılırken, en çok ihmal ettiğimiz konulardan biri de tutarlılık. Tasarım elementlerinizin her açıdan tutarlı olması önemlidir. Örneğin, eğer e-posta tasarımı yaptıysanız ve ürünlerinizi sergilediyseniz, ürün görsellerinin altında yazdığınız metinlerin satırlarını eşit tutun. Birine tek satır, diğerine 2 satır yazı yerleştirmeyin. Ya da tasarımın bir bölümünde, renkli ve farklı bir ara başlık kullandıysanız, diğer sayfalarda ya da benzer alanlara aynı tarzda ara başlık kullandığınızdan emin olun. 

İlginizi Çekebilir:
E-ticarette Sepet Terk Etmeyi Ölçmenin 4 Yolu
Influencer Marketing Sürecini Yönetirken Uygulamanız Gereken 5 Aşama
Önceki yazıyı okuyun:
Google Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 8 İstatistik

Blogumuzu okuyorsanız dijital dünyanın içindesiniz ya da bir sebepten ötürü bu dünya ilginizi çekiyor. Dijital dünyanın en büyük ve en...

Kapat