Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Tasarımda Kullanılan 10 Rengin Müşterilerinizin Hislerine ve Satışlarınıza Etkisi

İletişim ve pazarlama çalışmaları yapılırken, görsel tasarımında kullanılan belirli renkler müşterilerin belirli duygularını harekete geçirir, böylece marka alakası yaratır ve satın alımları motive etmeye yardımcı olur. Görselde kullanılan renkler çok farklı duygulara etki ederken, değişik demografik gruplara da hitap edebilir. Öte yandan iletişimle verilmek istenen görsel mesajın tonunu ve amacını vurgulamak için de renklerden yararlanılır. Tasarımda doğal olarak her renkten yararlanılır,  biz bu yazımızda satış odaklı kampanyalarda en çok kullanılan 10 renk ve müşteri üzerindeki muhtemel etkilerini sizinle paylaşmak istedik.

1- Kırmızı

Kırmızı, tartışmasız gücün rengidir. İnsanların dikkatini çeker ve tutar, bu yüzden pazarlama için her zaman en popüler renktir. Dikkat çekici ve güçlü bir algı yaratmak istiyorsanız kesinlikle kırmızıdan yararlanmalısınız. Kırmızı kullanımı her zaman işe yarama potansiyeline sahiptir, fakat aşırıya kaçıldığı takdirde genellikle negatif etki eder. Aşırı kullanımdan uzak durmalısınız.

2- Beyaz

Ferahlık, soğukkanlılık, asalet ve istikrarı temsil eden beyaz, sade ve net mesajlar verilmek istenen tasarımlarda en çok tercih edilen renk beyaz oluyor. Kolay anlaşılmak istenen mesaj ve kampanyalarınız söz konusu ise beyazı merkeze almaktan kaçınmayın 😉

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

3- Siyah

Modern veya geleneksel, heyecan verici veya rahatlatıcı olabilen siyah, beyaz kombinasyonuyla en fazla işe yarayan renktir. Beyazın ferahlığı ve sadeliğini koruyarak, mesajı güçlü göstermek için siyahın enerjisinden yararlanmak akıllıca bir tercih olabilir.

4- Mavi

Yapacağınız kampanyada verimli, sonsuz ve güvenilir olarak değerlendirilmek istiyorsanız, mavi sizin için en ideal renktir. Mavi soğuk renklerden biri olduğu için, tasarımda maviden daha iyi sonucu elde etmek için maviyi tamamlayıcı renkler kullanmak ya da lacivert tonlarından yararlanmak mümkündür.

5- Yeşil

Renklerin içinde en çok yönü temsil eden renklerden biri de yeşildir. Sıcak ve davetkar, müşterilere güven hissi veren yeşil, aynı zamanda, sağlık, çevre ve iyi niyeti ifade eder. Sağlıklı, güven veren bir kampanya ya da marka algısı yaratmak istiyorsanız yeşilden yararlanmak yerinde olacaktır.

6- Mor

Ayrıcalıkların rengi olarak tanımlanan mor, görsel iletişiminize şıklık ve prestij kazandırmak için önemli alternatiflerden biridir. Büyük kitlelere yönelik, acil satış, indirim vb çalışmalar için mor renk çok işinize yaramayabilir. Moru daha uzun vadeli ve prestijli iletişim çalışmalarında kullanmak yerinde olacaktır.

7- Pembe

Kampanyanızda hedef kitleniz genç kadınlarsa, pembe kullanılabilecek en iyi renklerden biridir. Tamamen feminen ve genç kadını temsil eden pembe sayesinde, rahatlık hissi yaratan, samimi ve eğlenceli bir iletişim kurabilirsiniz.

8- Sarı

Sarı özgüven dolu, güçlü ve çekici bir renktir ancak aynı zamanda geçiciliği temsil eder. Mesela taksilerin sarı renkli olmasının sebebi geçicilik vurgusudur. Anlık olarak dikkat çekici bir kampanya yaratmak istiyorsanız sarı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

9- Turuncu

Sosyalliği temsil eden turuncu, “herkes için” imajı taşıyan ve pazarlamacıların en çok kullandığı renklerden biridir. Enerjik bir renk olarak turuncu sayıca çokmuş hissi yaratmak için de kullanılır. Dikkat çekici, gösterişli ve bolluk ifade eden bir mesaj hedefiniz var ise turuncudan yararlanabilirsiniz.

10- Kahverengi

Pazarlama kampanyalarında çok tercih edilmeyen kahverengi, mesajda doğallık, ciddiyet ve dayanıklılık vurgusu vermek için kullanılır. Satış odaklı olmaktan ziyade, özellikle markanın imajına katkı sağlayacak kampanyalarda rahatlama, düzen ve dostluk hissi yaratmak için kahverengi mantıklı bir alternatif olabilir.

İlginizi Çekebilir:
[REHBER] Pop-Up Kullanarak Müşteri Edinmenin 4 Kolay Yolu
Tatil Dönemlerinde Mutlaka İşinize Yarayacak 8 Dijital Pazarlama Fikri
Önceki yazıyı okuyun:
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?

Kasım ayı dünyanın her noktasında özel indirim günleriyle özdeşleşti. Çin'de Bekarlar Günü, Amerika'da ise Black Friday adıyla yapılan kasım ayı...

Kapat