Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Tatil Dönemlerinde Mutlaka İşinize Yarayacak 8 Dijital Pazarlama Fikri

Tatiller işletmelerin çeşitli görsel pazarlama stratejileri yaratarak müşterilerle daha etkin bir şekilde iletişime geçebilmeyi denedikleri yoğun geri dönüş yarattıkları zamanlardır. Doğru ve ilgi çekici bir görsel pazarlama fikri ile kendileri ve sevdikleri için alışveriş yapmaya istekli olan müşterilerinizi kendi ürün ya da servislerinizden faydalanmaya teşvik edebilirsiniz. Eğlenceli ve dikkat çekici pazarlama kampanyaları geliştirebilmeniz için size ilham verecek bazı fikirleri sizin için derledik.


1- Bir Promosyon Takvimi Oluşturun

Takvim ve planlama herhalde pazarlamada en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Maalesef planlı ve takvimli gitmeyi pek sevmeyen bir toplum olduğumuz için çalışmalarımızı son dakikaya bırakıyoruz. Ancak promosyon takvimi belirlemek işin önemli bir kısmını halletmiş olmanız anlamına gelir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Logolarınıza Tatil Ruhu Katın

Tatil günlerini temsil eden bazı öğeleri kullanarak logolarınızı müşterileriniz için daha dikkat çekici ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Fakat yine de logonuzun tanınabilir olmasına özen gösterin. Logonuzun üzerine yerleştireceğiniz bir yeni yıl şapkası ya da yan tarafına ekleyeceğiniz bir hediye paketi müşterilerinizin oldukça hoşuna gidebilir.


3- Hediye Rehberi Oluşturun

Tatil günleri için oluşturacağınız bir hediye rehberi  yeni müşteri tabanına ulaşabilmeniz için harika bir fırsat olabilir. Video ve görsellerle destekleyeceğiniz gönderiler yazarak müşterilerinize ürününüzün neden değerli bir tatil hediyesi olabileceğinden bahsederek satın almaya teşvik edebilirsiniz.


4- Tatil Temalı Bir Facebook Kapağı Ekleyin

Facebook kapak fotoğraflarınıza tatilleri yansıtacak yenilikler ekleyerek profilinizi daha eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.  Ayrıca bu şekilde müşterilerinize birlikte kutlayabileceğiniz ortak bir şeyleriniz olduğunu hatırlatarak aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.


Öneri: Biz Facebook kapağı olarak öneride bulunduk ancak siz bütün sosyal medya hesaplarınızda kapak önerimizi kullanabilirsiniz 😉


5- Hashtag Oluşturun

Markanız için bir tatil hashtag’i oluşturarak tweetlerinize ya da Instagram hesaplarınıza ekleyebilir ve böylelikle işletmenizin sosyal medyada çok daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda marka farkındalığınızı ve satışlarınızı da kolaylıkla yükseltebilirsiniz.


6- Yarışmalar Düzenleyin

Müşterileriniz için eğlenceli olabilecek tatil temalı yarışmalar düzenleyerek büyük indirimler ya da ödüller kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin tatil dönemi temalı testler hazırlayarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Test çözmeyi kim sevmez, öyle değil mi?


7- Çeşitli Promosyonlar ve İndirimler Yapabilirsiniz

Tatil alışverişleri için işletmenizi tercih ettiklerinden dolayı müşterilerinize çeşitli promosyonlar vererek ya da indirimler sunarak teşekkür edebilirsiniz. Böylelikle daha fazla geri dönüş elde ederek müşterilerinizi sonraki alışverişler için de teşvik etmiş olursunuz.


8- Tatillere Dair Kişisel Bir Şeyler Paylaşın

Paylaşacağınız kişisel bir fotoğraf ya da özel bir tatil planı ile çok daha samimi bir marka imajı yaratmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde takipçilerinizin size kendisini yakın hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin çalışanlarınız blogunuzda ya da sosyal medya hesaplarınızda kendi evcil hayvanlarının fotoğraflarını paylaşarak takipçilerinizin dikkatini çekmeyi deneyebilirisiniz.

İlginizi Çekebilir:
Sömestr Tatilini E-posta Pazarlama Fırsatına Çevirebilecek 8 Sektör
Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 7 Temel Adımı
Önceki yazıyı okuyun:
Dönüşüm Sağlayan Mobil Landing Page Hazırlamanın 8 Püf Noktası

Web sitelerinde landing page'in ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. İster insanları e-posta listenize üye olmaya ister tanıttığınız...

Kapat