Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

Terk Edilmiş Alışveriş Sepeti Geri Kazanma E-Postalarınızın İçermesi Gereken 8 Unsur

E-ticaret sitelerinin en çok korktukları sorunların başında terk edilmiş sepetler olduğundan daha önce bahsetmiştik. Dijital pazarlamanın çeşitli yöntemleri kullanılarak, ciddi para ve emek verilerek e-ticaret sitelerine gelen ziyaretçiler, web sitesinde ürünlerin belli bir bölümü ile ilgilenip, ürünleri alışveriş sepetlerine atmalarına rağmen, alışverişten vazgeçerek, web sitesini terk ediyorlar. E-ticaret siteleri arasında yaygın bir bilgi olduğu üzere(ve tabii bizim de tavsiyemiz), terk edilen alışveriş sepetlerini yeniden kazanmak için sepet terk e-postaları iyi bir yoldur. Experian’ın yaptığı araştırmaya göre, e-ticaret siteleri terk edilmiş sepet e-postalarından % 30’a kadar gelir dönüştürebileceklerini gösteriyor.

Terk edilmiş sepetlerin bir bölümünü e-posta ile geri kazanmak mümkün. Peki ama nasıl? Aşağıda terk edilmiş sepetleri geri kazanmak için gönderilen e-postaların neleri içermesi gerektiğini uzunca anlattık. Elbette, gönderdiğiniz her sepet terk e-postasında bu noktaların tümünü ekleyemezsiniz. Örneğin online bir servis satıyorsanız, teslimat gibi konulardan bahsetmeniz yersiz olacaktır. Aşağıdaki önerilerimizde sizin markanız ya da hizmetinizle ilgili işe yarayacağını düşünüyorsanız, uygulamanızı tavsiye ediyoruz.


1- Sepet İçeriği

Sepetten vazgeçme e-postalarının ana noktası, satın almayı düşündükleri ürünleri sepette unuttuklarını müşterilere hatırlatmaktır. Peki onlara göstermiyorsanız, unuttukları gömleklerin ne kadar güzel olduğunu onlara nasıl hatırlatabilirsiniz? Terkedenlere tam fikir verebilmek için ürünün büyük, net bir görüntüsü ve seçilen rengin, miktarın, fiyatın, seçilen boyutun, stokta kalan miktarın vb. detaylı bir açıklamasının yer aldığı bir e-posta göndermek, işin başlangıç noktası.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Sepete Yönlendirilmiş Bir Eylem Çağrısı (CTA)

Sepete geri dönmenin bir yolunu sağlamazsanız, terk eden müşterinize sepeti hatırlatmanın ne anlamı olurdu? Bu süreci müşteriniz için son derece kolaylaştırmalısınız. Tıklayanların sepetine yönlendirildiği net, büyük ve çarpıcı bir eylem butonu oluşturmadan e-postanızı göndermeyin.


3- İyi Bir Metin ve Kaliteli Görseller

Çok iyi bir metin, iletişimin her noktasında olduğu gibi, terk edilmiş sepet e-postasında da alıcıyı istenen işlemi yapmaya ikna etmede büyük bir rol oynar. Terk eden ziyaretçinizi, iyi bir müşteri hizmetleri dili, harekete geçirici kelimeler ve ikna edici cümleler kullanarak motive etmeye çalışın. Tabii metin içeriğinin yanında iyi ve kalitel görseller de en az metin kadar önemlidir. Bu, ürünün görsellerini, e-postanın kendi görsel temasını, tasarımını vb. içerir. Farklı renkler izleyiciyi farklı şeyler yapmak için motive edebilir. Unutmayın, daima marka kimliğinizi yansıtmalısınız 😉


4- Kişiselleştirilmiş Ürün Önerileri

Kişiselleştirilmiş ürün önerilerini sepet terk e-postalarına eklemek sizin için bir artıdır. Terk edenler, bıraktıkları eşyaları satın almak için tamamen motive olmazlarsa ya da henüz net olarak karar verememişlerse onlara sunulan farklı bir ürüne çekilebilirler. Experian’ın yaptığı araştırmaya göre, e-postalarda kişiselleştirilmiş ürün önerileri, tıklamaları % 35 oranında ve satış dönüşüm oranlarını % 30 oranında artırabilir.


5- Teşvikler ve Aciliyet Duygusu

Bildiğiniz gibi, teşvik teklif etmek alışveriş yapmaları için müşterileri ikna etmekte kolay bir araçtır. Sepet terk e-postalarınızda indirim, kupon veya ücretsiz gönderim sunabilirsiniz. Bununla birlikte, indirim olmadan dönebilecek alıcılarınız için indirimli ürünler sunmak gereksiz olduğu için bunu bir ‘son çare’ olarak kullanın. İndirim seçeneğinin yanı sıra aciliyet hissiyetini de kullanın. Sepet ürünleri satın almaya teşvik için “sınırlı süre” veya “sınırlı sayıda ürün için sınırlı süre” kullanabilirsiniz. Bunlardan birini kullandığınızda müşteriler satın almak için daha hızlı hareket edeceklerdir.


6- Değerlendirme ve Yorumlar

Sosyal kanıt, bir alışveriş yapan kişiyi satın alma konusunda ikna etmek için çok iyi çalışan ve sonuç veren yöntemlerden birisidir. Sepet ürünlerinin değerlendirme puanlarını ve bu ürünler satın alınmaya değer kılmak için bir veya iki tane müşteri yorumu ekleyebilirsiniz.


7- Teslimat ve İade Koşulları Bilgisi

Güvenlik endişeleri ve sorunları gibi, bazı ziyaretçiler gönderim ve iade endişeleri yüzünden sepetlerini terketmektedir. Buna maliyetler, zamanlama ve seçenekler de dahildir. Teslimatla ilgili endişelerin olduğunu düşünüyorsanız, bu endişeleri gidermek için alıcılarınıza bu bilgilere kolay bir şekilde erişebilecekleri bir bağlantı sunun. Örneğin teslimatınız ücretsiz mi? Hızlı teslimat teklifi var mı? gibi bilgileri daha açık şekilde belirtin.Öte yandan hizmetlerinizin olumlu ve iyi yönlerini vurgulayarak iade politikalarınızı müşterilerinize sunmayı deneyin ve sitenizdeki Sıkça Sorulan Sorular sayfasına yönlendirin. Son olarak potansiyel müşterinizin dikkatini çekmek için e-postanızdaki bu bilgileri büyük bir yazı tipi ile belirtmek önemli bir katkı sağlayacaktır.


8- Müşteri Hizmetleri ve Güvenlik Bilgileri

Müşteriniz bir sorun, endişe veya karışıklık nedeniyle ayrılmış olabilir ve bu yüzden sepeti terk ederek, web sitenizden çıkmış olabilir. Aktif olarak sorunları çözmek için yardım aramasalar bile, onlara yardım etmeniz ilgilerini çekebilir. SSS sayfasına bir bağlantı, sık sorulan soruların ve cevapların bir özeti, şirketin e-postası, telefon numarası ve canlı  sohbet imkanları sunmak rahatlatıcı etki yapacaktır. Bunun yanında online alışveriş, bazen kimlik ve bilgi hırsızlığı açısından riskli olabilir. Dolayısıyla, alışveriş yapanların sitenizle ilgili güvenlik endişeleri olması doğaldır. Bu endişeleri SSL, kredi kartı ve ödeme sistemleri logoları gibi güvenlik belgeleriyle ve sitenizdeki müşteri yorumlarıyla giderebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:
E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Listenizi Dönüşüm Sağlayacak Şekilde Beslemenin 4 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
[İSTATİSTİK] Markaların İçerik Pazarlamasından Yararlanması İçin 50 Neden

İçerik pazarlaması, web içeriğini bir markanın web sitesine trafik çekmek için kullanıyor ve marka bilinirliğini, sektördeki otoritesini geliştirmeye doğrudan olumlu...

Kapat