Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Twitter Etkileşiminizi Hızla Geliştirecek Temel Twitter Analytics İpuçları

Yazılım sistemleri, markaların müşteri ilişkilerinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan önemli faktörlerden biri. Müşteri ilişkileri için web sitelerinde bulunan yardım platformlarından, iletişim uygulamaları ile sosyal medya mesajlarına kadar teknoloji; işletmelerin ve markaların, müşterilerini ve çalışanlarını tanımasına ve onlarla ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Müşteri ilişkileri yönetimi konusunda önemli sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, iletişim için pek çok markanın tercih ettiği bir sosyal platform. Buna rağmen markaların sadece bir kısmı, Twitter’da gerçekten yararlı etkileşimlere sahip olmanın avantajından faydalanabiliyor. Genel inanışa göre Twitter güç kaybediyor ancak bu görüşlerin aksine Twitter halen önemli bir pazarlama platformu. Twitter’ın yaptığı araştırmalara göre, kullanıcıların % 57’si Twitter’da yeni bir marka keşfediyor ve keşfettiği markayı takip eden beş kişiden üçü, bir tweet sayesinde markadan bir ürün satın alıyor.

Twitter’da başarılı olmanın ana sırlarından biri de doğru içerik paylaşımı. Özellikle fotoğraf odaklı paylaşımlar etkileşimin artmasına yardımcı oluyor. Twitter’ın yaptığı araştırmaya göre fotoğraflar retweetleri %35 artırırken, videolar retweet oranınızda %28 artış sağlıyor. Alıntılar retweetlere %19 artış sağlarken, tweetlerinizde rakam kullanmak, retweet oranını %17 artırıyor. Twitter’ın alamet-i farikalarından biri olan hashtag kullanmak, %16 daha fazla retweet sağlıyor.

Kendi kitlenizi yaratmak için 140(yeni güncelleme ile 280) karakterden fazlasına ihtiyacınız var: Markanızın, sosyal medyada analizleri ve verileri üzerine kurulmuş doğru bir stratejiyle hareket etmesi gerekiyor. Twitter analiz ve metrik sunma anlamında rakiplerinden geri kalsa da son dönemde kendini bu alanda da hızla geliştirmeye başladı. Twitter Analytics’ye bulunan Built-In tablolarını kullanarak metriklerinizi gözden geçirebilir ve hangi verilerin hedeflerinizi en iyi ölçtüğüne karar verebilirsiniz. Tweet etkinliğinizi kontrol edebilir ve Audience Insights (İzleyici Bilgileri) kullanarak, ilgi alanlarını ve demografik bilgilerini öğrenerek takipçilerinizi (ve gelecekteki takipçilerinizi) daha iyi tanımaya başlayabilirsiniz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Kullanıcıların % 57’si Twitter üzerinden yeni bir küçük ve orta ölçekli şirket) keşfediyor. Yeni markayı keşfeden kullanıcıların; % 67’si markayı takip ediyor, %50’si markanın mağazasından ya da websitesinden alışveriş yapıyor, % 73’ü markayı takip edip, tweetleri okumaya başladıktan sonra marka hakkında pozitif hisler beslediğini bildiriyor.

Kullanıcıların %81’i küçük ve orta ölçekli markalar hakkında Twitter’da paylaşılan bilgilere, diğer kanallarla karşılaştırıldığında (% 58 web site, %51 sosyal medya paylaşımları, %46 e-posta ve %38 direk posta) daha çok değer veriyor ve harekete geçiyor. Bir markayı takip eden 5 kişiden 3’ü, Twitter’da gördükleri bir içerikten sonra satın alma gerçekleştirdiklerini söylüyor. Yine takipçilerin %86’sı Twitter’da bir markanın içeriklerine bakarak gelecek bir satın almayı planladıklarını bildiriyor. % 43 ise, Twitter’da takip ettikleri bir markadan çoklu alışveriş yapmayı planlıyor.


Twitter Built-In Analytics’i Markanızın Başarısını Ölçmek İçin Kullanabilirsiniz

Hangi metriklerin markanız için en önemli olduğunu keşfetmeniz çok önemli. Bu süreçte şu soruya yanıt vermeniz gerekiyor: Markanızın Twitter ve bireysel kampanya hedefleri neler? Twitter’da özellikle Etkileşim Oranı, Takipçi Artışı, Bağlantıların Tıklanma Sayısı gibi metriklerle daha çok ilgilenmeniz gerekebilir. analytic.twitter.com üzerinde The Analytics Dashboard’unda yer alan üst kısımlardaki sekmeleri kullanarak erişim ve etkileşim oranlarınızı araştırabilirsiniz, özellikle:

Tweet Activity: sizin etkiyi, etkileşim oranını, bağlantı tıklanma sayısını, tweetlerinizin aldığı retweet, favori ya da cevapları görüntülemenizi sağlar.

Audience Insights: takipçilerinizin en çok ilgilendikleri konuları analiz etmenizi, kitlenizin demografi, yaşam tarzı ve tüketici davranışı bilgilerini edinmenizi sağlar.


Twitter Etkileşimini Anlamlı Hale Getirmek

Etkileşim Oranı: Etkileşimlerin, izlenimlere göre oranını belirtir.

Etkileşim: Bir kullanıcının bir Tweet ile kaç kez etkileşim kurduğunu gösterir. Etkileşime bir kullanıcının tweet’inize istinaden yapabileceği Retweet, Yanıtlama,Takip Etme, Favoriye Ekleme, Bağlantıları Tıklama, Kartlar, Hashtagler, Medyayı Görüntüleme, Tweet Dağılımı(Tweet Expansion), Profil Görüntüleme gibi aksiyonlar dahildir.


Twitter Analytics Timeline Activity

Timeline Activity tweetlerinizin performansını açıkça göstermeye yarayan önemli araçlardan biri. Aldığınız veriler sayesinde tweetlerinizde farklı kelimeleri, farklı içerik ve formatları denemenize yardımcı olacaktır. Hepimizin çok iyi bildiği gibi denemek dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi Twitter iletişiminde de işinize yaracaktır. Yaptığınız değişikliklerin etkisini etkileşim araçlarını izleyerek, mentionları, takip ve takipten çıkma hareketlerini, izlenimleri nasıl etkilediğini gözlemleyerek daha verimli sonuçlar yaratabilirsiniz.

Öneri: Tweetlerinizi doğru zamanda paylaşacak verileri analiz etmek için Twitter Analytics dışında, Semanticum gibi sosyal medya yönetim araçları kullanmak işinize yarayacaktır. Semanticum sayesinde, etkileşiminiz için en iyi zamanları baz alarak tweetlerinizi planlayabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir:
Veri Madenciliğinin 4 Temel Görevi
Snapchat’in Harita Özelliğini Avantaja Dönüştürmenin 5 Yolu