Dijital Pazarlama, Sosyal medya

Twitter Sayesinde Web Sitesi Trafiğinizi Arttırmanın 10 Yolu

Twitter, en popüler ya da en çok kullanılan sosyal ağ değil, kabul ediyoruz. Hatta her geçen gelirleri ve trafiği de gözle görülür seviyede düşüş eğiliminde. Ancak özellikle ünlü, siyasetçi, sporcu vb insanların bir nevi “basın sözcüsü” gibi kullandığı Twitter, gündem yaratma konusunda rakipsiz. İnsanların haberdar olmak için en çok kullandığı sosyal ağ olan Twitter, özellikle içerik pazarlaması konusunda etkili sonuçlar vermesiyle de öne çıkıyor. Twitter’ın  sunduğu imkanlar sayesinde hedef kitlenizle çok daha hızlı bir şekilde etkileşime geçebilir ve web sitenize ya da blogunuza önemli ölçüde trafik sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, bugün birçok içerik yaratıcısı için Twitter fazlasıyla önemli bir platform haline geldi. Yazımızın devamında Twitter’da hedeflediğiniz kitleye ulaşarak web sitesi ve blog trafiğinizi arttırmanızı sağlayacak 10 farklı yolu bulabilirsiniz.


1- Twitter Üzerindeki Hedef Kitlenizi Belirleyin

İlk olarak Twitter üzerindeki hedef kitlenizi doğru şekilde belirlemelisiniz. Bu noktada, kendi sektörünüzdeki insanlara kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlayacak, pek çok Twitter Analiz uygulamasından yararlanabilirsiniz. Sadece Twitter iletişimi için değil, aslında her türlü iletişim için kritik adım olan hedef kitlenizi belirlemek fazlasıyla önemli bir adımdır ve doğru şekilde yaptığınız takdirde trafiğinizi hızlı bir şekilde arttırmanıza yardımcı olacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Twitter Profilinizi Optimize Edin

Trafiğinizi arttırmanızda etkili olacak bir sonraki önemli adım ise Twitter profilinizi doğru şekilde optimize etmenizdir. Profilinizi takipçileriniz için en uygun hale getirmeden kullanıcılardan sizin tweetlerinizi beğenmelerini ya da paylaşmalarını bekleyemezsiniz. Eğer Twitter profilinizi daha dikkat çekici bir hale getirmek istiyorsanız; basit bir şekilde bionuzu değiştirmekten daha fazlasını yapmalısınız. Örneğin herhangi bir animasyonlu GIF kullanmamaya da gayret edin. Küçük ve sürekli tekrar eden bir animasyon görmek profilinizi ziyaret edenler açısından sinir bozucu olabilir.

Kapak fotoğrafınız genellikle sizin ne yaptığınızı ve nelerden hoşlandığınızı belirtir. Bu alan kendinizi tanımlamanın en iyi yoludur. Kapak fotoğrafınız üzerinden nasıl bir marka olduğunuzu görsel olarak en etkili şekilde tanımlamanızı sağlayacak birçok farklı yol izleyebilirsiniz.


3- Bionuzu Yenileyin

Markanızın hangi konuda uzman olduğunu doğru şekilde ifade edebilmeniz açısından düzenlemeniz gereken bir diğer önemli alan ise hakkında kısmı yani bionuzdur. Açıklamanız kısa, samimi ve aynı zamanda profilinizi ziyaret eden insanlar için harekete geçirici nitelikte olmalıdır. Bu da demek oluyor ki yalnızca 160 karakter ile markanızı doğru şekilde anlatmalısınız.  Diğer taraftan, Twitter Bionuzu düzenlerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri açıklamanızın hashtag ve anahtar kelimeler içeriyor olmasıdır. Bu sayede, profilinizin yeni insanlara gösterilme olasılığını arttırmış olursunuz. Bunun yanında bionuza ne olursa olsun bir URL ekleyin. URL, web siteniz de olabilir, web sitenizdeki öne çıkarmak istediğiniz herhangi bir sayfa/ürün de olabilir ya da blogunuz da olabilir.


4- Bir Tweetinizi Sabitleyin

Önemli gördüğünüz ve daha fazla kişiye ulaşmasını istediğiniz bir Tweet’inizi Twitter profilinize sabitlerseniz güncel akış haricinde profilinizi ziyaret eden diğer kullanıcıların da ilk olarak karşılaştığı belirleyeceğiniz bu tweet olacak ve asıl mesajınızı direkt olarak alacaklardır. Dolayısıyla, sabitlediğiniz tweetin rastgele bir yazı değil de kullanıcıların ilgisini çekecek unsurlardan oluştuğuna emin olmalısınız.


5- Performansı Doğru Belirleyin

Kullanıcıların ilgisini çekmek ve düzenli olarak sizinle etkileşime geçmelerini istiyorsanız tweetlerinizin sıradan ve sıkıcı olmamasına özen göstermelisiniz. Ancak bir tweetin mükemmelliğini belirleyecek hali hazırda literatüre geçmiş herhangi bir metrik ne yazık ki bulunmuyor. Bu noktada, dikkat etmeniz gereken tek şey kendi hedeflerinizdir.  Ayrıca, tweetlerinizi gören kullanıcıların blogunuza tıklamasını ve ziyaret etmelerini amaçlıyorsanız, tweetlerinizi tıklama ve paylaşım elde edeceğiniz yaratıcı ve ilgi çekici düzeyde düzenlemelisiniz.


6- Daha Fazla Etkileyici Görsel Kullanın

Sizin de bildiğiniz üzere, insan beyni görselleri yazılara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde işler ve algılar. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, tweet’leriniz ile alakalı ve dikkat çekici olabilecek görseller eklemeyi ihmal etmeyin. Böylelikle, görselleriniz kullanıcıların ana sayfaları üzerinde daha fazla dikey alan kaplayacağı için kullanıcıların dikkatini çekebilmeniz açısından oldukça etkili olacaktır. Kendinize has yaratıcı ve kaliteli görseller yaratmak adına Venngage, Canva gibi hem pratik hem de ücretsiz platformlardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Buna ek olarak, veri ve çizelgeler içeren görsellerden yararlanmak rastgele stok görüntüler kullanmaktan çok daha iyi olabilir. Öte yandan, görsel içeren tweetlerin diğer tweetlere kıyasla %18 oranında daha fazla tıklama ve %150 oranında daha fazla retweet aldığı bilinen bir gerçektir.


7- Abartılı Olmayacak Derecede Hashtag Kullanın

Hubspot’ta yayınlanan bir araştırmaya göre hashtag içeren tweetler diğerlerinden 2 kat daha fazla etkileşim elde etmenizi sağlıyor. Bunun nedeni ise, bir tweet içerisinde kullandığınız hashtaglerin hedeflediğiniz kullanıcıların o tweete maruz kalma olasılığını arttırmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise çok fazla hashtag kullanmanız kullanıcılarınızın sizi spam bir kaynak olarak algılamasına neden olabilir. Bu nedenle, tweetlerinizde 2 hashtagden fazlasını kullanmak retweet sayınızın azalmasına, daha da kötüsü takipçilerinizin sizi takip listelerinden çıkarmasına hatta engellemelerine sebebiyet verebilir.


8- Doğru Zamanda Tweet Atın

Tweetlerinizin fark edilmesini ve okunmasını istiyorsanız paylaşım için en doğru zamanı seçmelisiniz. Bu nedenle, doğru zamanı belirleyebilmeniz açısından takipçilerinizin ne zaman online olduğunu tespit etmeniz oldukça önemlidir. Tweetleriniz için en doğru zamanı kendiniz bulmak istiyorsanız, öncelikle bir gönderim planı oluşturmalısınız. Çeşitli zamanlar için A/B testleri yaparak en doğru zamanı bulabilirsiniz. Doğru zamanda attığınız tweetler daha yüksek geri dönüş sağlamanıza yardımcı olacaktır.  


9- Web Sitenizdeki Kullanıcıları Tweet Atmaları İçin Teşvik Edin

Web sitenizdeki ya da blogunuzdaki kullanıcıları içeriklerinizi yalnızca bir tıklama ile Twitter’da paylaşmaları için teşvik edebilirsiniz. Web sitenizde ya da blog makalelerinizde birçok Twitter eklentisini kullanarak insanların dikkatini çekecek ve tweetlemelerini sağlayacak alıntılar ekleyebilirsiniz. 


10- Twitter Cards Kullanın

Twitter’da özellikle Türkiye’de çok az bilinen özelliklerden biri de Twitter Cards özelliğidir. Twitter Cards sayesinde, linkinizi paylaştığınızda, linkin içeriği hakkında Facebook benzeri özet bilgiler ve görsel otomatik olarak yerleştirilmiş oluyor. Üstelik oluşan görsel ve metin içeriğinin neresine tıklanırsa tıklansın, otomatik olarak bu linkin bulunduğu sayfaya yönleniliyor. Bu sayede daha ilgi çekici bir paylaşıma ulaşmış ve daha yüksek trafik yaratmış olursunuz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Web Analizinden Yararlanarak Sonuç Alabileceğiniz 6 Temel Konu
[İNFOGRAFİK] Black Friday Döneminde Kampanya Patlaması Yaşandı
Önceki yazıyı okuyun:
Markaların Dijital İtibarla İlgili Bilmesi Gereken 5 Şey

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca internet, global olarak iş dünyasına pek çok açıdan yön verdi. Tüm bu zaman içinde tutarlı bir...

Kapat