Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

unnadó Hoş Geldiniz E-postasında Açılma Oranını Nasıl %20 Arttırdı?

Pazarlama otomasyonunda en yaygın kullanılan programlardan biri de hoş geldiniz e-postası. Müşteriye dijital anlamda dokunabilmek için kullanılan en önemli yöntemlerden biri olan hoş geldiniz e-postasının ne olduğu ve yararlarından blogumuzda sürekli bahsediyoruz. Hoş geldiniz e-postasının mantığını kısaca hatırlatmak gerekirse, web sitenize üye olan kullanıcılara, üyelik gerçekleştikten sonra e-posta gönderilir. Hoş geldiniz e-postası müşteri ile kurulan ilk temas olduğundan, gönderilen mesajda özenli bir dil ve gerçekten yönlendirilmek istenen nokta ön plana çıkarılmaya çalışılır.

unnado-gorsel-4

Hoş geldiniz e-postası bazen doğrudan indirim fırsatı, bazen CEO’nun ağzından yazılmış samimi bir e-posta ya da o şirketin ürünlerinin nasıl kullanılacağını anlatan yazılı/görsel içerik olabiliyor. Bazı şirketlerse hoş geldiniz e-postasını sürece yayarak, müşterilerini hem bilgilendirmeyi hem de yönlendirmeyi tercih edebiliyor. Hoş geldiniz e-postasını sürece yayarak iyi sonuçlar almayı başaran ve doğru kurgulayan şirketlerden biri de unnadó. Anne-çocuk ürünleri konusunda e-ticaret hizmeti veren unnadó’nun hoş geldiniz e-postasını nasıl kurguladığını beraber inceleyelim.


Kampanya Kurgusu

unnadó’nun hoş geldiniz kampanyası 4 aşamalı olarak planlanmış. Yeni üye olan kullanıcıya, üyeliğin hemen ardından “1 milyon annenin arasına hoş geldiniz” denilerek, 5 gün boyunca geçerli olacak indirim kuponu tanımlanıyor.

Üye olunmasının ikinci gününde unnadó’yu tanıtan ve anne-çocuk konusunda yönlendirici ve doyurucu bilgiler sunarak müşteriyle sıcak bir temas sağlanıyor. Burada amaç unnadó’nun müşteriyle sadece alışveriş ilişkisi kurmanın ötesinde, müşterisini aynı zamanda bilgilendiren, yardımcı olan bir şirket olduğunu da göstermek.

Tanıtıcı ve eğitici ilk e-posta gittikten 3 gün sonra ise üye olan herkese, euromessage dijital pazarlama platformunun otomatik olarak oluşturduğu “annelerin en çok satın aldığı ve ilgi gösterdiği ürünler” listelenerek gönderiliyor. Burada ise amaç, müşterinin ilgisini çekmek ve unnadó’nun potansiyel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceğini göstermek.

Ürün önerilerinin gönderildiği e-postadan sonra, 5 gün boyunca henüz alışveriş yapmamış kişilere indirimin sona ereceğini hatırlatan e-posta gönderiliyor. İndirim kuponu sunmak ve kullanmaya yönlendirmekteki en önemli amaçlardan biri de, sunulan indirim sayesinde müşteriyi unnadó’dan alışveriş deneyimine teşvik etmek.


Kampanyada euromessage Katkısı

Kurguda anlattığımız 3 aşama euromessage dijital pazarlama otomasyonunun sağladığı Auto-Pilot modülü sayesinde gerçekleştirildi. İlk iki e-posta üye olanlara otomasyonumuz sayesinde otomatik olarak gönderildi. Üçüncü e-posta ise platformumuzun müşteri davranışlarını analiz etmesiyle, alışveriş yapmayanlar ayrıca gruplandırılarak gönderilmiş oldu. Böylece üye olmasına rağmen alışveriş yapmayan gruba daha özelleştirilmiş e-posta gönderildi. Davranışsal segmentasyon fonksiyonumuz sayesinde müşterilere verilmek istenen doğru mesaj, doğru zamanda gönderilmiş oldu.


Sonuç

unnadó, yaptığı 3 aşamalı hoş geldiniz e-postası süreciyle okunma oranlarını %20 arttırmayı başardı. Hoş geldiniz e-postası sayesinde e-ticaret sitelerinin en önemli işlerinden biri olan üyelikten, müşteriye dönüştürme konusunda hatırı sayılır başarılar elde etti.


Fulya Aras Usta – unnadó Dijital Pazarlama Yöneticisi

unnado-gorsel-3Hoş geldiniz programıyla üyelerimize unnadó’yu daha iyi nasıl anlatabiliriz, sitede sunduğumuz ürünlerden ve onlar için sağladığımız avantajlardan en iyi şekilde nasıl yararlanmalarını sağlarız fikrinden yola çıktık. Bununla birlikte sadece ürün satmadığımızı, uzman ve doktorların hazırladığı makalelerimizle, annelerin hayatını kolaylaştırmak ve akıllarına takılan sorularda onlara yardımcı olacak içeriklerimizin olduğunu anlatmak için böyle bir kurgu hazırladık. euromessage sayesinde kullanıcılarımızın davranışlarını ve alışveriş alışkanlıklarını analiz ederek, doğru anda doğru mesajı verdik. Bu sayede e-posta okunma oranlarımız arttı ve kullanıcıların üyeden müşteriye daha hızlı dönmesini sağladık.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Listenizi Daha Verimli Kullanmanın 3 Yolu
Gönderdiğiniz E-Postaların Okunmasını Sağlamanın 4 Kolay Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamasında Doğru Gönderim Sıklığını Bulabilmek İçin 5 İpucu

E-posta pazarlama ilgilenenlerin üzerine en çok kafa yorduğu konulardan biri de, müşterilere hangi sıklıkta e-posta iletileri gönderilmesi gerektiğidir. Aslında bu...

Kapat