Pazarlama Otomasyonu, Tüm Yazılar, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Üyelerinizi Yaşam Döngülerinin Doğru Aşamasında Yakalayın!

İster 1000 yıl öncesine, ister günümüze bakın, iletişimin kilit noktaları hiç değişmedi: doğru yer, doğru zaman ve doğru şekil. Bu kilit noktalarını Omnichannel Marketing’e uyarladığımızda, doğru yeri ziyaretçilere ulaşılacak kanal, doğru şekli ise her ziyaretçiye özel kişiselleştirilmiş içerik olarak özetlemek mümkün.

Doğru zaman için ise iletişim sıklığı ve iletişime geçilecek zaman dilimi gibi detaylar önemli olsa da, bir adım geriye çekilip büyük resme bakmak gerek; çünkü ziyaretçilerinizin sitenize üye olarak sizinle etkileşime geçmeleriyle başlayan yaşam döngülerinden oluşan o büyük resim, size aslında çok şey anlatıyor, üyelerinizin sizinle iletişimlerinde hangi noktada olduklarını söylüyor.

Üyelerin yaşam döngülerini temel olarak 5 aşamada incelemek mümkün:

1. Prospects: Bu aşamadaki kişiler, sitenize üye olmuş ancak henüz müşteriye dönüştüremediğiniz üyeleriniz, ve bu yaşam döngüsü aşamalarında sizin için belki de en önemli kaynak. Bu aşamada kritik olan, bu üyelerinize ilk alışverişlerini yaptırmak. Bunun için kendinizi tanıtan, ayrıcalıklarınızı ve avantajlarınızı anlatan bir bülten gönderimiyle başlayan ve üyenizin ilgi gösterdiği kategorilerden ürünlerin yer aldığı e-postayla devam eden bir hoşgeldin kurgusu oluşturabilir; daha sonra bu üyeleriniz sitenizde gezinirken, ilk alışverişe özel ücretsiz kargo ya da sembolik bir indirimin yer aldığı bir pop-up kullanabilirsiniz.

2. One time buyers: Bu aşamadaki kişiler, sitenizden bir kez sipariş vermiş ancak devamını getirmemiş üyeleriniz. Onları sadık müşterilere dönüştürmenin öncesindeki adım bu üyelerinize 2. siparişlerini verdirmek. Ve bunu ilk siparişi takip eden birkaç gün içerisinde gerçekleştirmek hem daha verimli hem de daha kolay. Bunun için sitenizi, bakılan ve satın alınan ürünlere göre özelleştirebilir ve sipariş sonrasında satın alınan ürünlere göre tamamlayıcı ürün önerilerinin yer aldığı bir e-posta gönderebilirsiniz.

3. Active repeat buyers: Bu aşamayı, “düzenli müşterileriniz” olarak tabir edebileceğimiz kişiler oluşturuyor. Sipariş adedi belirli bir seviyenin üzerine çıkmış, sitenizden alışveriş yapmaktan memnun ve size güveni tam olan bu üyeleriniz için, marka bağlılığını ve sadakati artırıcı şekilde harekete geçmek oldukça önemli. Bunu da özel gün kutlamaları, sipariş tutarına göre promosyon kampanyaları ve siparişlerde tekrarlayan ürünlerle ilgili hatırlatmalar yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

4. At risk repeat buyers: Bu aşamadaki kişiler, düzenli müşterilerinizken siparişlerine “bir durayım” demiş ve müşteri statüsünden yitirmeye yakın olduğunuz üyeleriniz. Çok geç olmadan bu duruma müdahale etmediğinizde, bu üyelerinizi tamamen kaybetmeniz an meselesi. Son siparişleriyle ilgili sıkıntılı bir durum olup olmadığını sorgulamak, alışveriş deneyimini iyileştirmek için geri dönüş almak, sitenizle ilgili ayrıcalıkları ve avantajları tekrar hatırlatmak bu noktada önem taşıyor.

5. Lapsed Customers: Bu aşamayı, sizinle ilişkisine çoktan noktayı koymuş, sizi unutmuş, artık sözde diyebileceğimiz üyeleriniz oluşturuyor. Bu üyeleriniz için winback kampanyaları oluşturmadan önce, yaşam boyu değerlerini doldurup doldurmadıklarına ve zamanında verdikleri siparişlerin ölçeğine bakmak gerekiyor. Kampanyaları da, bu verilere dayanarak boşuna maliyet oluşturmadan ve lüzumsuz efor harcamadan hayata geçirmek gerekiyor.

Sonuç olarak, hangi aşamada olursa olsun, üyeleriniz sitenizde gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmedikleri davranışlarıyla, ilişkinizin ne boyutta olduğu ve aranızdaki mesafe konusunda size oldukça net ipuçları veriyor. Bu ipuçlarını doğru zamanda yakalayıp, buna göre adımlar atmak ve bunun için gerekli otomasyonu sağlamak da euromessage ile elinizin altında!

İlginizi Çekebilir:
Yaşam Döngüsü Kampanya Program Önerileri
Başarılı E-posta Pazarlamacılarının İlham Veren 7 Alışkanlığı
Önceki yazıyı okuyun:
İzinli E-posta Pazarlama için Uygulamalı Yöntemler

E-posta pazarlama konusunda yeniyseniz, kampanyalarınızı göndermeye başlamadan önce bazı temel ilkeler hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu bölümde şimdiye...

Kapat