E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Uzak Durmanız Gereken 5 E-posta Pazarlama Taktiği

Dijital pazarlamayla ilgili neredeyse herkes e-posta pazarlamanın önemini kavramış durumda. Daha önce de defalarca yazdığımız üzere, e-posta pazarlama en etkili ve getirisi en yüksek metod. E-posta pazarlamasıyla ilgili pek çok şirket özel birimler kurmuş durumda ve daha verimli kullanmak için ellerinden geleni yapıyor. Öte yandan pek çok şirket de yeni yeni e-posta pazarlamasının gereğinin farkında ya da bu konuyu yeni yeni öğreniyor. E-posta pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken sayısız şeyden bahsettik, bu sefer ise asla yapılmaması gerekenler üzerinde durmak istedik. Aşağıda bahsedeceğimiz bu 5 hata pek çok şirket tarafından sıklıkla yapılıyor ve genellikle o şirket için hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Bundan daha önemlisi gereksiz iş gücü kaybı, itibar kaybı yaratıyor. Bu kayıpları yaşamamak için önereceğimiz taktikleri dikkate almanızı umuyoruz.


1- E-posta Listenizden Çıkmak İsteyenlere Gönderim Yapmak

E-posta göndermenin aslında gerçek hayattan pek de bir farkı yok. Şöyle düşünün, bir insanla görüşmek istemiyorsanız ya da mesaj almak istemiyorsanız ya kendisine söylüyorsunuz ya da bunu hal ve tavırlarınızla belli ediyorsunuz. Bu kişi her şeye rağmen sizinle lüzumsuz iletişime geçince rahatsız oluyorsunuz değil mi? Hatta o insana saygınız da azalıyor büyük ihtimalle. Peki sizden e-posta istemediğini belirten bir kişiye neden e-posta pazarlama yapmaya ısrar edesiniz? Israrla gönderim yaptığınızı gören tüketici büyük ihtimalle size saygı duymayı da bırakacak, hatta hakkınızda kötü düşünmeye başlayacak ve belki de sizi Spam listesine gönderecek. İtibarınızı kaybetmeye değer mi? Değmeyeceğini düşünüyorsanız, asla e-posta listenizden çıkmak isteyenlere gönderim yapmaya devam etmeyin.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Plansız Programsız Gönderim Yapmak

Pazarlama herşeyden önce bir strateji ve planlama işidir. E-postayla da olsa pazarlamanın bütün kuralları bu alan için de geçerli. Zamanı, planı, içeriği belli olmayan, düzensiz gönderimler yapmayın. Yaptığınız takdirde arzulanan sonuçlara uzanmanız çok zor olacaktır.


3- İzinsiz Gönderim / Spam Yapmak

Kimsenin rızası dışında e-posta pazarlama yapmayın. Piyasada onlarca liste dolaşıyor ve bu listelerin kime ait oldukları tam olarak belli değil. Bulduğunuz her e-posta adresine gönderim yapmayın. Spam gönderim yapmak hem sitenizin saygınlığını azaltacak, hem de açılma ve tıklanma oranlarını düşüreceğinden e-posta servis sağlayıcılar için kalite puanlarınız düşecek belki de yasaklanacaksınız. Bunun yerine sitenizin üye sayısını arttırabilmek içim özel çalışmalar yapmayı tercih edin.

Bilgi: İzinsiz gönderim yapmak Türk Ticaret Kanunu’na göre yasaktır. Kanun, izinsiz gönderim yapan şirketlere ağır para cezası uygulanmasını gerektirmektedir.


4- İçerik Hataları

İçerik, plan ve program konusunda bahsettiğimiz gibi pazarlamanın ve doğal olarak e-posta pazarlamanın da kalbidir. İçerik derken sadece metinden bahsetmiyoruz. Görseller, linkler ve genel tasarım da metin gibi içeriğin parçalarından. Yukarıda bahsettiğimiz gibi e-posta pazarlamanın gerçek hayattan pek farkı yok. Sizinle düzgün konuşamayan, derli toplu görünümü olmayan biriyle iletişim kurmaktan imtina edersiniz değil mi? Yazım hatası olan ya da tasarımı kötü olan ya da ilgili linklemeleri yanlış olan e-posta gönderiminin de negatif sonuçlar doğuracağı kesin. Özenli gönderim yapmadığınız takdirde verimliliğiniz düşecektir.


5- Segmentasyon Yapmamak

E-posta gönderimi yaparken, mümkün mertebe kişiselleştirin ve segmente etmeye çalışın. En azından cinsiyet, yaş gibi unsurları gözden kaçırmayın. Alakasız cinsiyet ya da yaşlara yönelik pazarlama çalışması yapmayın. 35 yaşında bir erkeğe “mezuniyet balosu abiyeleri” içerikli bir e-posta gönderdiğiniz takdirde olumlu sonuç alamayacağınız gibi büyük ihtimalle açılmayan ya da sonuç alamayan bir gönderim yapmış olacaksınız.

İpucu: Yapılan yanlışların doğurduğu ve çoğunlukla gözden kaçan önemli bir kayıp da maliyet. E-posta gönderimi yapan platformlar, gönderim sayısız üzerinden ücretlendirme yaptığından, lüzumsuz ve işe yaramayan gönderimler yapmanız halinde, platforma da gereksiz yere para ödemiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:
Sevgililer Günü Kampanyası İçin 8 İlham Verici Örnek E-posta Önerisi
Ocak Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
E-postanızı Göndermeden Önce Kontrol Etmeniz Gereken 10 Öğe

E-posta pazarlama yapmaya hazırlanıyorsunuz, yapıyorsunuz ya da yapmaya çalışıyorsunuz. Sayısız bileşeni olan e-posta gönderim konusunda size küçük bir liste hazırladık....

Kapat