Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Video Pazarlamasıyla İlgili Dikkat Çeken 20 İstatistik

2012 yılından itibaren neredeyse her etkinlikte ya da blog yazısında videonun yükselen değer olduğunu ve patlama yapacağını okuyor ya da dinliyoruz. Hakikaten video içeriği dijital pazarlama dünyasında o kadar etkili hale geldi ki, kişisel video paylaşımları, özel kanallar, neredeyse film yıldızı kadar popüler hale gelen Youtube yıldızları hayatımızı değiştirdi. Artık sadece internette izlemek için özel diziler dahi çekiliyor. Bazı fütüristler ise gelecek dönemde çocukların okuma bilmeyeceğini, her şeyi görselleştirilmiş şekilde öğreneceklerini ya da yazmak yerine görselleştirilmiş şekilde içerik yaratacaklarını iddia ediyorlar. Bu kehanet tutar mı onu kestirmek güç ancak bu tür kehanetler bile videonun hayatımıza ne kadar çok sirayet ettiğinin ya da edebileceğinin göstergesi. Biz günümüze ve blogumuzun ana konusuna dönecek olursak, videonun ve video yardımıyla pazarlama yapmanın ne kadar önemli olduğunu rakamlarla ortaya koyalım. Halen pazarlama planları içerisine video eklemeyen pazarlamacılar için belki bu istatistikler daha ikna edici olur 😉


 1. KPCB’nin yayınladığı araştırmaya göre, videolar 2017 yılında toplam internet trafiğinin %74’ünü elinde tutuyor. 2020’de bu oranın %80’in üzerine çıkması bekleniyor.
 2. Hubspot’un pazarlamacılar üzerinde yaptığı araştırmaya göre, pazarlamacıların %48’i Youtube’u video pazarlama stratejilerinin merkezine koyarken, %46’sı ise 2017’deki video pazarlama planlarında Facebook’u da eklemeyi düşündüklerini açıklamış.
 3. 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan ve Google’dan sonra dünyada en fazla arama yapılan web sitesi olan Youtube, bütün internet kullanıcılarının 2/3’ü tarafından ziyaret ediliyor.
 4. Google’ın yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin %50’si bir ürünü satın almadan önce, ürünle ilgili video izlemeyi tercih ediyor.
 5. Brightcove’un yayınladığı araştırmaya göre, sosyal medyada videolar, görsel+yazılı içeriğe göre %1200 daha fazla etkileşim sağlıyor.
 6. SocialMediaExaminer’da yayınlanan araştırmaya göre internet kullanıcılarının %45’i, Youtube ya da Facebook’ta haftada en az 1 saat video izliyor.
 7. Animoto’nun yaptığı araştırmaya göre bir ürünle ilgili fikir edinmek isteyen tüketiciler, video yoluyla ürünü öğrenmeyi, okuyarak öğrenmekten 4 kat daha fazla istediğini belirtiyor.
 8. Invodo’da yayınlanan araştırmaya göre, mobil cihazlarda video izleyen kullanıcıların %90’ı izledikleri videoları başkalarıyla paylaşıyor.
 9. Buffer’ın blogunda yayınlanan bir araştırmaya göre, 2016 yılında pazarlama amaçlı çekilen videoların %56’sı 2 dakikadan kısa olarak hazırlanmış.
 10. Econsultancy’de yayınlanan istatistiklere göre tüketicilerin %80’i bir ürünle ilgili video izlemenin ürünü satın almaya ittiğini düşünüyor.
 11. Eyeview’un yayınladığı araştırmaya göre, video içeren landing pageler, %80 daha yüksek geri dönüş yaratıypr.
 12. Adweek’te yayınlanan bir araştırmaya göre, 2016 yılında Snapchat kullanıcıları günde ortalama 10 milyar video izliyor.
 13. Techcrunch’ta 2016 yılında yayınlanan istatistiklere göre Facebook’ta 1 haftada 100 milyon saat video izleniyor.
 14. Wistia’nın yaptığı araştırmaya göre, video içeren web siteleri ya da sayfalarında vakit geçirme oranı, içermeyenlere göre 2,6 kat daha fazla.
 15. Aberdeen’in yaptığı araştırmaya göre, video pazarlaması yapmak, markaların gelirlerine %50’ye varan olumlu etki yaratıyor.
 16. MWP’de yayınlanan araştırmaya göre, internet kullanıcılarının %55’i her gün en az 1 video izliyor.
 17. Adobe’un dünya üzerindeki yüzlerce büyük şirketin pazarlamacısı ile yaptığı ankete göre, pazarlamacıların %52’si videonun en fazla geri dönüş yaratan içerik olduğunu belirtmiş.
 18. Digiday’de yayınlanan ilginç bir istatistiğe göre, Facebook’ta izlenen videoların %85’i sessiz olarak izleniyor.
 19. Twitter‘ın 2015 yılı istatistiklerine göre, Twitter kullanıcılarının %82’si Twitter üzerinden video izliyor. Bu %82’lik kitlenin %90’ı videoları mobil cihazları üzerinden izliyor.
 20. Wistia’nın yaptığı araştırmaya göre, 2 dakikadan kısa olan videolar en fazla etkileşimi yaratıyor.
İlginizi Çekebilir:
Kurban Bayramı’nda E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İpucu
[ÖZEL DOSYA] Sosyal Medya Pazarlama Başarınızı İzlemek ve Optimize Etmek İçin 23 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya Pazarlamasında Değerlendirmeniz Gereken 12 KPI

Sosyal medya, hedef kitlenizle şahsi ilişkiler kurmanıza yardımcı olan ve aynı zamanda gelirinizi, erişiminizi ve genel yatırım getirinizi de arttırmanızı...

Kapat