Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

Web Analiz Yazılımında Mutlaka Olması Gereken 10 Özellik

Dijital pazarlama çalışmalarının etkisini en iyi anlayabileceğiniz nokta web siteniz. Web siteniz sizin dijital dünyada bir nevi dükkanınız konumunda. Kendi dükkanıza getirebildiğiniz kişilerle konuşabiliyor, anlayabiliyor ve doğal olarak ürünlerinizi de satabiliyorsunuz. Web sitenizde doğal olarak müşterilerinizle doğrudan konuşamıyorsunuz ancak onların tüm davranışlarını analiz edebilecek ve bu davranışlara göre sizin hareket etmenizi sağlayabilecek yazılımlar mevcut. Peki bu yazılımları seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bir web analiz yazılımında mutlaka olması gereken özellikleri sizin için derledik.

1- Kolay Raporlama 

Analiz hizmeti veren firmalarda onlarca raporlama çözümü var. Bazı raporlar çok kolay anlaşılabileceği gibi bazıları çok karmaşık olabiliyor. Üstelik bazı raporları teknik altyapısı üst düzey kişiler değerlendireceği gibi bazılarını ise daha genel bilgilere sahip kişiler değerlendirebilir. İdeal bir web analiz yazılımında kişilere özel raporları kolayca hazırlanması ve ilgili kişilerle otomatik olarak paylaşılması olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

2- Eski Verilerin Analizi

Web analiz yazılımları özelleşmiş OLAP araçlarıdır. Yani veriyi belirli başlıklar altında siz raporlara bakmadan önce toplarlar(akümüle ederler). Örneğin siz “Entry Pages” veya “Google Search” raporuna bakmadan önce o rapor hazırlanmıştır. Siz baktığınız anda hesaplanmaz. Geçtiğimiz ay için “On Site Search” raporuna bakmak istediğinizde bu rapor hazır değilse ne yapılması gerektiğini ve böyle bir raporu ölçek ile bağlantılı olarak ne kadar sürede alacağınızı mutlaka öğrenin.

3- Destek Birimine Kolayca Erişim

Türkiye’de web analiz yazılımı sunan çoğu firma yurtdışı kökenlidir ve genellikle Türkiye’de ofisleri bulunmaz. Türkiye’deki iş ortaklarının ne kadar yetkin olduğunu mutlaka araştırın çünkü uygulamayı Türkiye’deki ortak ile yapacaksınız. Bu arada uygulama bir kere yapılacak bir iş değildir. Her yeni site veya mevcut sitelerinize eklentide süreç yeniden başlar. Web analizinde %20 yazılım, %30 uygulama becerisidir. Diğer %50 ise sizin analiz becerinizdir.

4- Raporlama Hızı

Dijital pazarlamada hızlı geri bildirim alabilmek hayati önemde. Bu yüzden yazılımın sunduğu raporlar size ne kadar zaman sonra ulaştığı konusu çok önemli. Mesela yazılım eğer gerçek zamanlı ise hangi raporları gerçek zamanlı olarak alabiliyorsunuz? Bütün raporları mı, yoksa belli bir bölümünü mü? Web analiz hizmeti almadan önce bu soruların yanıtlarını kesinlikle vermiş olmanız gerekiyor.

5- Özel Raporlar

Mevcut raporlar sizin için yeterli değil. Örneğin SEO performansınıza ilişkin analiz yapabilmek için Giriş Sayfası bazında Organik Arama Kelimeli raporu almak istiyorsunuz. Böyle bir rapor alınabiliyor mu? Alınabiliyorsa, ne kadar sürüyor ve hazırlamak kolay mı? Bu özellikleri mutlaka incelemelisiniz.

6- Web Sitesi Dışında Kalan Dijital Mecra Raporları

Web siteniz dışında kalan mobil siteniz, mobil uygulamanız, Facebook uygulamanız, masaüstü uygulamanız, kiosk uygulamanız hatta ATM uygulamanızı analiz edebiliyor musunuz? Artık dönüşümler (conversion) mecralar arası (cross channel) gerçekleşiyor. Sorunun cevabının “evet” olması ile yetinmeyin. Mutlaka nasıl yapıldığını öğrenin.

7- Uyarı Sistemleri

Bir web analizi yazılımı yüzlerce metrik hakkında bilgi verir. Bunları tamamının bir insan tarafından düzenli olarak izlenmesi mümkün değil. O nedenle web analiz yazılımının bütün metrikleri takip ederek önemli metriklerin ne olduğuna ve bir anormallik olup olmadığına kendisinin karar verebilmesi ve ilgilileri bilgilendirmesi oldukça önemli. Web analiz yazılımınızda bu tür uyarı sistemlerinin olup olmadığını incelemeyi ihmal etmeyin.

8- Limitler

Limitleri öğrenin. Eğer Google Analytics’in günlük 50.000 sayfa limiti sizin için yeterli değilse ya da uzun vadede yeterli olmayacak gibiyse almayı düşündüğünüz yazılımda bu tür limitler olmadığından emin olun.

9- Geçmiş Verilerin Saklanması

Geçmiş dönemlerle ilgili karşılaştırma yapma ihtiyacınız her zaman olabilir. Bu yüzden analiz yazılımının da bu verileri saklaması gerekir. Yazılımda geçmiş verileriniz ne kadar süre ile, hangi formatta saklanıyor? Geçmiş verilerinizi farklı bir gözle yeniden analiz edebiliyor musunuz?

10- Ölçeklenebilirlik

Web analiz yazılımı size sunulan örnek veri üzerinde çok hızlı çalışıyor olabilir. Sizin milyonlarca hatta milyarca page view gösteriminizde de aynı performansı gösterebilecek mi? Bazı sistemler data yoğunlaştıkça yeterince kaliteli hizmet veremeyebiliyor. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için, web analiz yazılımın ne ölçeklenebileceğini detaylı bir şekilde araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Öneri: euromessage dijital pazarlama platformu özel web analiz yazılım hizmetleri sunuyor. Daha fazla bilgi almak ve demo hizmeti için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik
Temmuz Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitelerinde Kullanılan 10 Kişiselleştirme Örneği

Ziyaretçi ile yapılan iletişimin tüm mecralarda (e-posta, web site, sosyal medya, vb.) kişiye özel olması ziyaretçinin aradığını hemen bulmasına yardımcı...

Kapat