Dijital Pazarlama

Web Analiz Yazılımını Daha Etkili Kullanmanız İçin 4 İpucu

İlgi çekici bir web sitesi, ziyaretçiyi bir süre içeride tutmayı başarır ve tekrar ziyaret etmesini sağlar. Web sitesinin bu konudaki başarısının takibi de artık dijital pazarlamacı için bir zorunluluk haline geldi. Çünkü bu sonuçlara göre site içeriği ve tasarımında olası eksiklikler ve gelişmesi gereken noktalar kolayca belirlenebiliyor.

Ziyaretçi deneyimini anlayarak etkili bir pazarlama stratejisi geliştirmek ve başarılı olmak için web analiz raporlarını doğru yorumlamak gerekir. Ne yazık ki çoğu pazarlama uzmanı ve analist ya önem vermediği ya da zamanı olmadığı için çok işe yarar ipuçları elde edebileceği halde, analiz raporlarını derinlemesine değerlendiremiyor. Bu da büyük bir fırsatın kaçmasına neden oluyor. Çünkü web analizi, müşteri deneyimini sayısallaştırmayı sağlıyor.

1- Hedefler

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi yaratmak için birkaç temel soruyu yanıtlamanız gerekiyor. Firmanızın gerçekleştirmeyi amaçladığı hedef/hedefler neler? Hedefi satışlarını artırmak olan bir firma da, sayfa görüntüleme adetlerini artırmaya çalışan bir yeni medya firması da bu soruyu “gelirleri artırmak” olarak yanıtlayacaktır. Hedefiniz ne olursa olsun web sitenizin optimizasyonu için müşterilerinizin ne istediğini anlamalı ve bu isteklere cevap verecek adımları atmalısınız.

2- Analiz

Firmalar müşterilerinin ne istediklerini anlayabilmek için anket, kullanılabilirlik testi, rakip analizi gibi farklı teknikler kullanabiliyorlar. Ama bu teknikler ile sadece müşterinin karşılanamamış ihtiyaçlarının tespiti yapılabiliyor. euromessage dijital pazarlama platformunda yer alan analiz gibi uygulamalar ise müşterilerinizin gün gün, web siteniz ile nasıl bir iletişim içinde olduğunu, davranış biçimlerini ve tercihlerini anlamanızı sağlıyorlar.

3- İlk Bakılması Gereken Raporlar

Sayfa görüntüleme(page view) raporu iyi bir başlangıç olabilir. Bu rapor ile ziyaretçi adetleri, siteden ayrılma oranı, dönüşüm oranı gibi ziyaretçilerin nerelere gittiğini ve hangilerinin dönüşüm ile sonuçlandığını gösteren verilere ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimeler ve öncesinde ziyaret edilen sayfalara(previously viewed pages) ait raporlar da işe yarar veriler elde etmenizi sağlar.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- İleri Düzey

Daha ileri bir değerlendirme yapabilmek için ziyaretçi adetlerini gösteren raporu gözden geçirmeniz gerekir. Varsayalım ki, dönüşümle sonuçlanan ziyaretlerin çoğunun ilk ziyarette gerçekleştiğini tespit ettiniz; ilk kez ziyaret edenler ile ilgili stratejinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Bu rapordan en çok ziyaret edilen sayfaları ölçümleyerek ziyaretçilerin sitenize nasıl ve ne amaçla geldiklerini tespit edebilirsiniz. Klikleme(clicks) raporları size ziyaretçilerin ilk girişlerinden sonra en çok ziyaret ettikleri 2. sayfalar konusunda fikir verecektir.

İlginizi Çekebilir:
[REHBER] Customer Journey Mapping Nedir?
Web Sitenizde Video Kullanmanız İçin 5 Neden

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-postalarınızın Açılma Oranını Arttıracak 5 İpucu

E-posta pazarlaması yapan pek çok şirketin en önemli dertlerinden biri de, gönderilen e-postaların daha çok insan tarafından açılmasını sağlamak. Açılma...

Kapat