Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme

Web Sitelerinde Kullanılan 10 Kişiselleştirme Örneği

Ziyaretçi ile yapılan iletişimin tüm mecralarda (e-posta, web site, sosyal medya, vb.) kişiye özel olması ziyaretçinin aradığını hemen bulmasına yardımcı olurken aynı zamanda ziyaretçinin marka sadakatini de artırır. Kişiselleştirme araçları ile ziyaretçinin davranışlarına göre hem web site üzerinden hem de e-posta ile kişiselleştirilmiş öneriler sunmak mümkündür. Unutmamak gerekir ki bu mecralarda yapılacak olan kişiselleştirmeler için ziyaretçinin site üzerinde yapmış olduğu tüm davranışlarının saklanması ve bu davranışların analizinin yapılması gerekir. Kişiselleştirme araçları ile bu analiz ve öneriler otomatik yapılabileceği gibi web sitesi yöneticisi tarafından manuel olarak da gerçekleştirilebilir. Otomatik kullanımda en çok kullanılan 10 kişiselleştirme örneğini sizin için derledik.


1- Banner Alanlarının Özelleştirilmesi

Bu alan tüm sektörler için en önemli bölgelerden birisidir. Ziyaretçi siteye ilk geldiği anda bu alan ile karşılaşır. Bu nedenle banner alanının ziyaretçiye özel uygulanması alanın verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Örneğin, küçük ev aletleri ile ilgilenen bir kadının siteye geldiğinde karşılaşması gereken banner küçük ev aletleri ile ilgili olmalıdır. Erkek ayakkabısı ilgilenen bir ziyaretçiye bu alanda kadın ayakkabısı göstermek ziyaretçinin kaçan ziyaretçi segmentine girmesine neden olabilir. Böylelikle ziyaretçinin bir kaç adımda ulaşabileceği ürüne tek adımda ulaşması sağlanabilir.


2- Gerçek Zamanlı Olarak En Çok Ziyaret Edilen Ürünler

Gerçek zamanlı ürün önerisi ile ise ziyaretçi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olunmadığı durumlarda o anda diğer ziyaretçiler tarafından en çok gezilen/bakılan ürünler/içerikler önerilir. Böylelikle sitedeki genel ziyaretçi kitlesinin yapmış olduğu davranışlara göre öneriler sunulur.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- En Çok Satılan/Okunan Ürünlerin/İçeriklerin Sunulması

Siteyi ilk kez ziyaret eden ve hakkında herhangi bir bilgi sahibi olunmayan ziyaretçilere en çok satılan/okunan ürünler/içerikler de gösterilebilir. Bu gibi durumlarda ziyaretçinin hangi kategori ile ilgili olduğu bilinmediğinden ilgili süre zarfında en çok satılan ürünler gösterilerek ziyaretçilerin ilgi alanları belirlenirken ziyaretçi satışa yönlendirilir.


4- Yeni Gelen Ürünlerin Sunulması

Kategorilerden herhangi birine yeni ürün eklenmesi halinde site üzerinde belirlenen alanlarda ziyaretçilere ürün önerisi yapılır. Yeni ürünlerin ziyaretçilerin ilgilendiği kategorilerle alakalı olması ziyareti satışla sonuçlandırabilir.


5- İndirimdeki Ürünlerin Sunulması

İndirime giren ürünlerin ana sayfada veya sitede belirlenen farklı alanlarda gösterilmesi ziyaretçileri çekebilecek bir diğer yoldur. Satın alma niyetinde olan ancak yeterli bütçesi olmayan ziyaretçiler bu kısımda yakalanabilir.


6- Bakılan Ürün İle İlgili Diğer Ürünler

Ana sayfada ziyaretçinin ilgilendiği ürünle ilgili diğer ürünlerin gösterimi yapılır. Bu senaryoda bir örnek üzerinden ilerleyelim. Ziyaretçinin tablet ürünler ile ilgilendiğini ve bir kaç kere ziyaret etmesine rağmen satın alma işlemini henüz gerçekleştirmediğini varsayalım. Bu durumda ziyaretçi siteye tekrar geldiğinde ana sayfada belirlenen alanda ziyaretçinin ilgilendiği ürün başta olacak şekilde benzer/ilgili ürünleri göstermek ziyaretçinin doğrudan aradığı ürüne ulaşmasını sağlayacaktır.


7- Çapraz Satış

Ziyaretçinin halihazırda ilgilendiği kategori ile alakalı ürün satmak ilgilenmediği kategoriden satış yapmaktan daha kolaydır. Ancak ziyaretçinin ilgili olmadığı kategoriden de satın alım yapması istenir. Bu durumda sitede belirlenen alanlarda ilgi dışındaki kategorilerden ürün önerisi yapılır. Ziyaretçinin ilgililik durumuna göre farklı kategorilerden de öneriler sunulabilir.


8- X Ürününe Bakanların İncelediği Diğer Ürünler

Ürün detay sayfasında diğer ziyaretçilerin ilgilendiği ürünlerin önerilmesi o anda ziyaretçinin karar vermesine yardımcı olacaktır. Bu senaryoda ziyaretçilerin geçmiş davranışlarına göre anlamlı verilerin ve kuralların oluşması beklenir. Verilerin analizi sonucu X ürününe bakanlar Y ürününe de baktılar şeklinde bir istatistik otomatik oluşur. Böylelikle ürün detay sayfasında o ürünle en çok ilişkili olan diğer ürünler sunulur.


9- X Ürününü Sepetine Atanların Satın Aldığı Diğer Ürünler

Bir önceki senaryo ile benzer özellikler taşır. Daha önceki ziyaretçilerin sepete attığı ürünle beraber satın aldığı ürünlerin analizi yapılır. Bu verilere göre sepete atılan ürünler arasında anlamlı ilişkiye sahip olan ürünler ziyaretçinin sepetinde sunulur. Örneğin, bir ziyaretçinin sepetine çaydanlık attığını varsayalım. Daha önceki ziyaretçilerin geçmişte yaptığı davranışlarının analizleri sonucu çaydanlık alanların çay bardağı da aldığı görülmektedir. Böylelikle ziyaretçi sepette iken çay bardağı önerisi yapılarak bu ürünün sepete atılması sağlanabilir.


10- Site İçi Arama ile Ürün Önerisi

Site içi aramalar ziyaretçilerin kullandığı en önemli alanlardan bir tanesidir. Arama motorları ile ulaşmak istenilen bilgiye en kısa yoldan ulaşmaya alışmış bir kitle site içerisinde de aynı davranışı göstermeye devam etmektedir. Hal böyleyken ziyaretçinin site içinde aradığı ürün ile alakalı diğer ürünlerin sunulması bu kişiyi ulaşmak istediği noktaya en kısa yoldan yönlendirecektir. Bu senaryoda arama sonucu sayfasında daha önceki ziyaretçilerin davranışlarına göre en çok ziyaret edilen veya en çok satın alınan ürünler önerilir. Örneğin “x marka cep telefonları” şeklinde arama yapanların sonrasında baktıkları ürünler sırasıyla x1, x2, x3 ise ilk sıralarda bu ürünlerin önerisi yapılır. Bunun yanı sıra aranılan kelime ile ilgili bir kampanyanın mevcut olması halinde arama sonuç sayfasında belirlenen alanda aranılan kelime ile eşleşen kampanya ziyaretçiye sunulabilir. Böylelikle ziyaretçinin aradığı en uygun ürün ziyaretçiye önerilir.


Öneri: Web sitenizin kişiselleştirilmesinde ve dinamik içerikler sunmanızda Related Digital’in özel çözümleri bulunuyor. Daha fazla bilgi almak ve bu çözümlerden yararlanabilmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli 😉

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?
E-posta Listenizi Sosyal Medyada Geliştirmenin Yöntemleri

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitesinin Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem

Online pazarlamanın hedefi, web sitenize gerçekleşen trafiği artırarak mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlamaktır. Kampanya ya da reklam bu...

Kapat