Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, Segmentasyon

Web Sitelerinde Vakit Geçiren 7 Farklı İnsan Tipi

Hayatımızın her alanında olduğu gibi internette de kullanıcıların çeşitli davranışları ve amaçları bulunuyor. Bazıları sadece bilgi almak için interneti kullanırken, bazıları vakit geçirmek için, bazılarıysa fiyat araştırması yapmak için internette bulunuyor. Kullanıcıların interneti kullanmakta çok amacı olabileceği gibi, koşulların değişimine göre genellikle birden fazla amaç için internette var oluyorlar. Bu davranış amaçlarını teker teker gruplandırmak çok kolay değil ancak web sitesi analiz araçları sayesinde, web sitesi üzerinde hareketlere ve davranışlara göre belli gruplar oluşturabiliyoruz. Bu grupları sizinle paylaşalım istedik.


1- Hızlı Bilgi Arayanlar

Benzer 2-3 siteyi, kısa süreli ziyaret edenler. Bu tür ziyaretçiler maç sonucu, hisse senedi gibi hızlı bilgilere ulaşmaya çalışır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Ne Aradığını Bilenler

Hızlı sayfa görüntülemeleri yaparak, aradıkları belirli bir ürün ya da bilgiye, belirledikleri bir siteden ulaşmaya çalışanlar. Belki aradıkları özelliklere uygun bir telefon arayanlar. Daha çok ihtiyaç karşılamaya yönelik ziyaretlerde bulunurlar.


3- Tek bir amacı olanlar

Hedefledikleri bir ürün ya da bilgiyi bulup, internetten çıkanlar. Hızlı bilgi arayanlara göre bu tip ziyaretçiler site içeriğini daha çok incelerler. Farklı sitelere ve bilmedikleri sitelere girerek arama yapıp, aradıklarını bulunca da çıkarlar. Örneğin, arama motorundan markasını belirlediği cilt kremini aratıp, uygun siteyi bulup ürünü satın alan kadın ziyaretçi.


4- Tekrar Eden Ziyaretler 

Ziyaretler farkedilir şekilde uzun olur ve ziyaret ettikleri sitelerde uzun süre kalırlar. Sürekli yapılan ziyaretler banka işlemlerini gerçekleştirmek, oyun oynamak ve müzik dinlemek amaçlı olabilir.


5- Oyalanmak İçin Gelenler 

Popüler eğlence, iletişim, haber ve benzeri siteleri ziyaret edenler. Genelde birkaç sayfayı aynı anda görüntüler ve uzun kalırlar. Hayran olunan oyuncunun yeni filmi ve konusu ile ilgili bilgileri toparlamak gibi ziyaretlerde bulunurlar.


6- Bilgiye Susamışlar

Tek veya birkaç sitede araştırma yapan, bir konuda ayrıntılı bilgiye sahip olanlar/olmak isteyenler. Bu durum genelde seyahat, otomotiv, resmi sitelerin ziyaretçileri için geçerlidir.


7- Sörfçüler

Vakitlerinin çoğunu internet üzerinde harcayan bu gruptakiler, geniş yelpazelerde arama yaparlar ama bu aramalar derinlemesine olmaz. Online alışveriş, haber siteleri, kurumsal gibi portal ve arama motorları ve eğitim sitelerinde kısa zaman harcarlar.


Günümüzde davranışlar ve müşterinin psikolojik özellikleri de segmentasyon yapabilmek için belirleyici hale geldi. Yukarıda bahsettiğimiz gruplandırmanın, müşterilerinizin düşünce yapısını derinlemesine inceleme fırsatı vereceğini tahmin ediyoruz. Bu tür gruplandırmalar, her ne kadar hedeflemede tek yol olmasa da, müşteri kazanmak için iyi bir fırsatlar yaratmanızı sağlayabilir. Ama sadece demografik ve davranışsal özelliklere göre medya planlaması yaparak başarılı ve efektif planlama yapmış sayılmazsınız. Kendinize şunu sormalısınız: “Müşterileri ile en uygun iletişim ne zaman kurulur?”, “Uygun zamanı bulduğumda müşteri ile ne kadar etkili bir iletişim kurulabilirim?”. Buna karar verebilmek için müşterileri web sitesi üzerindeki hareketleri ve davranışlardan da yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Girişimci Adaylarının Ürünü Tanıtmadan Önce Mutlaka Üzerinden Geçmesi Gereken 70 Soru
Abonelerle Etkileşime Geçmek İçin 8 Tetiklenmiş E-posta Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamanın En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemi Olduğunu Kanıtlayan 15 İstatistik

Markaların iletişim için kurguladıkları, iyi yapılandırılmış bir pazarlama kampanyası ölçülebilir ve objektif olmalıdır. Diğer birçok pazarlama stratejisinin aksine, e-posta pazarlama...

Kapat