Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Web Sitenizde Her Ay Kontrol Etmeniz Gereken 10 Şey

Bir web sitesi oluştururken tasarım ve sayfa içeriklerini oluşturmak uzun zaman ve emek gerektirir. Ancak web sitesini hazırladıktan sonra işiniz bitti sanmayın. Web dünyası, artık aslında markanızın ana yüzü olduğu için markanızın iletişiminin merkezinde yer alırken, bir yandan da markanızın dinamizmini yansıtır. Markanız ve söyleyeceklerinizle ilgili ne kadar çok konu ve gelişme oluşuyorsa web siteniz de o kadar çok yeni gelişmeye açık demektir. Web sitenizin geleceği kadar dikkat edilmesi gereken bir konu ise geleceği. Gerek ilk oluşturulma safhasında yapılan işlerin devamlılığının/çalışırlığının kontrolü, gerekse güncellemelerden sonraki aldığı halin kontrolü dijital pazarlamacıların genellikle ihmal ettiği konular arasında yer alıyor. İhmal edilen, çalışmayan, eski mesajlarınızı içeren web siteniz markanızın itibarına olumsuz etki yaratacaktır. Etkili ve sürdürülebilir bir web sitesinden bahsetmek istiyorsak her ay düzenli olarak aşağıdaki listeyi gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 


1- Linklerinizi Kontrol Edin

Bir markanın web sitesinde çalışmayan veya bağlantılı olmayan linkler kadar amatör gözüken çok az şey vardır. Web sitenizin içindeki her bir linke düzenli olarak tıklayın. Eğer bilginin dışsal kaynakları için link oluşturduysanız bu linklerin bozuk, silinmiş, yeri değiştirilmiş veya bir bilgisayar hatasına kurban gitmediğinden emin olmalısınız ve kontrol etmelisiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İçeriğinizi Gözden Geçirin

Tarihi geçmiş içerikler sadece web sitesinde değil, her türlü içerik iletişimi için güzel gözükmezler. Örneğin eğer çok fiyat değiştirmeyen küçük bir işletmeyseniz ve fiyatlar için web sitenizde içerikler varsa bu içerikleri çok sık değiştirmeseniz de olur. Fakat eğer anlık pazarlama, kampanyalar yaptığınız web site içerikleriniz varsa bu içerikleri sürekli güncellemelisiniz.


3- Landing Page Çalışmalarınızı Unutmayın

Dijital pazarlama ve kampanya çalışmaları için en çok kullandığımız araçlardan biri de landing page oluşturmaktır. Landing page’ler çok kullanışlı olsa da genellikle kampanyalar için ve dönemsel şekilde kurgulanır. Landing page’ler kendi doğaları gereği Google tarafından indexlenir ve siz görmeseniz de bir çok kişi Google üzerinden bu sayfalara gelir. Dönemi geçmiş ya da kampanya içeriği değişmiş landing page sahibi olmak hem yanlış mesajlar iletmenize hem de itibarınıza zarar verir. Bu yüzden landing page kontrollerini düzenli yapmalısınız.


4- Web Sitenizi Yeni Araçlarda ve Tarayıcılarda Test Edin

Yeni bir tarayıcı piyasaya sürüldüğünde ya da tarayıcılarda güncellemeler geldiğinde web sitenizi burada test edin. Tarayıcı testleri yapabilmek için sayısız uygulama bulunuyor. Bu testleri sistematik olarak yaparak birinci maddede de bahsettiğimiz linklemeri ve yerleşimleri gözden geçirin.


5- JavaScript Etkileşimlerini İki Kez Kontrol Edin

Web sitelerinin büyük bölümü JavaScript’e basit fonksiyonluk için güveniyor. Eğer JavaScript herhangi bir nedenden ötürü çalışmayı durdurursa tüm içerikler ve hatta bütün web site çalışmayı durdurur. Bu yüzden JavaScript üzerinde yazılmış kodlarınızı ve bu kodların güncelliğini ihmal etmeyin.


6- Kullanıcı Deneyimine Odaklanın

Web sitenizi oluştururken doğal olarak kendi mantığınız ve planınız çerçevesinde hareket edersiniz. Ancak kullanıcı deneyimi her zaman sizin kurguladığınız gibi gerçekleşmez. Etkili bir dijital pazarlamadan bahsetmek istiyorsak, kullanıcı deneyimini sürekli önceliklendirmelisiniz. Kullanıcı deneyiminin nasıl olduğunu, nerede takıldıklarını, hangi bölümlere daha çok tıkladıklarını incelemeyi ihmal etmeyin ve bu incelemeler sonucunda yeni geliştirme planlarını oluşturun.


7- Tüm Formları İki Kez Kontrol Edin

Web sitenizde bulunan iletişim vb formlar çeşitli sebeplerden ötürü çalışmayı durdurabilir.

  • Belki formun JavaScript’i vardır ve bu çalışmasını durdurmuştur.
  • Belki sunucunuzdaki PHP versiyonu güncellenmiştir.
  • Belki iletişim formunuzdaki e-posta hesabınız mesajlar göndererek çalışmasını durdurmuştur.
  • Belki spam olarak işaretlenmiştir.

Sebep ne olursa olsun formları düzenli olarak kontrol ederek sizinle sağlanabilecek en önemli dijital iletişim kanalını kaybetmeyin.


8- Tüm Geçici Çözümleri ve Kısa Yolları Güncelleyin

Bazen bir web sitesi yaratırken kısa yolları ve geçici çözümleri kullanırız. Fakat tarayıcılar ve CSS de güncellenebiliyor. Ne zaman bu değişikliklerin web sitenizi etkileyebileceğini duyduğunuzda kullandığınız geçici çözümlerin kullanılıp kullanılamaz olduğu hakkında kontroller yaptığınızdan emin olun.


9- Web Sitesi Yedekleme Planınız Olsun

Dijital dünyanın en büyük sorunlarından biri de saldırılar ya da yazılımlarda oluşan beklenmeyen açıklar. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda büyük ihtimalle web siteniz çalışmaz ya da yarı verimli çalışır. Karşılaştığınız bu sorunu çözmek için genellikle yedek alarak, başa gelen olay gerçekleşmeden önceki hale döndürmeyi tavsiye ederiz. Tabii eski haline döndürebilmeniz için web sitenizin bulunduğu serverda yedeğinin bulunması gerekiyor. Günümüzde herhangi bir ortalama web server hizmeti pek çok açıdan bu yedeklemeleri size sunabiliyor. Ancak sizin de bu hizmeti sürekli aktif ve dinamik tutmanız gerekiyor.


10- Analiz Raporlarını Gözden Geçirin

Yazının büyük bölümünde de bahsettiğimiz gibi etkili bir dijital pazarlamadan bahsetmek istiyorsak web sitesi olmazsa olmaz alanınız. Tabii web sitesine sahip olmak yetmiyor. Yarattığınız web sitesinin ne durumda olduğu, yaptığınız iletişimlerin sonuçlarının neler olduğu gibi konuları da sürekli gözden geçirmeli ve yatırım geri dönüş oranlarını hesaplamalısınız. Eğer analiz raporlarını göz ardı ederseniz ya da raporlara göz atmazsanız gelecekte başınıza gelebilecek sorunları da görmemiş olur ve önlem alamamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Linkedin’de Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 6 İpucu
E-ticaret Sitelerinde Müşteri Nasıl Elde Tutulur?
Önceki yazıyı okuyun:
Instagram Reklamlarınızdan Yüksek Geri Dönüş Alabilmek İçin 10 İpucu

Sosyal medya dünyası ortaya somut olarak çıktığı 10 yıldan beri baş döndürücü hızla yenilik, gelişme ve yeni yaklaşımlar doğuruyor. Twitter'ın...

Kapat