Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Web Sitenizde Trafiği ve Etkileşimi Artıracak 5 Tür İçerik Önerisi

İçerik pazarlamasının, dijital pazarlamada ne kadar önemli olduğunun altını sürekli çiziyoruz. Öte yandan içerik paylaşımının e-posta pazarlamaya da olumlu etkilerinden bahsediyoruz. Tekrar etmek gerekirse, kaliteli ve insanları tatmin eden içerik sunduğunuz takdirde, müşteri oluşturmada, müşteri sadakati yaratmada açık olumlu etkilerini gözlemleyeceksiniz.  Öte yandan bilgilendirici ve yararlı bir içerik oluşturursanız, internet kullanıcıları sizi çok daha kolay şekilde bulacaktır. İçerik pazarlamasının önemli parçalarından biri de, içerik üretimidir. İçerik üretiminde başarılı olabilmek ve sonuç alabilmek için, en çok karşılaştığımız sorulardan biri de hangi tür içeriğin üretilmesi gerektiği yönünde oluyor. En temel düzeyde çözüm üretebilecek içerik türlerini beraberce inceleyelim. 


1- Eğlenceli İçerik

Şunu kabul edelim hepimizin internette zaman geçirmekle ilgili en önemli davranış amaçlarımızdan biri eğlenmek. O halde markalar neden bu amaca yönelik davranmaktan geri dursunlar ki? Hemen hemen her markanın kullanıcıları eğlendirmek için içeriğe (resimlere, eğlenceli hikayelere) sahip olması gerekir. Bunlar mizahi, güncel içerikler, eğlenceli gerçekler, bulmacalar, orijinal resimler vb. olabilir. İçerik insanlarda olumlu duygular yaratır ve onları eğlendirir ve böylece sizi “reklam yayınlayan şirket” kategorisinden “onlar da benim gibi” kategorisine taşır. Bu tür içerik doğrudan ürünlerinizle ilgili değildir, ancak hedef kitlenize hitap etmek ve bir güven ilişkisi oluşturmak için gereklidir. Unutmayın eğlenceli içeriği işinizi bir sirk haline getirmekten uzak durmak için, aşırı kullanmayın. Bu durumda içerik pazarlaması çalışmalarınız işe yaramayacaktır. Ayrıca eğlenceli içerik sadece gülünecek içerik değildir, aynı zamanda kaliteli bir quiz de eğlenceli içerik olabilir.


2- Eğitici İçerik

Eğitici içeriği, kullanıcıların sitenizi (veya sosyal ağlardaki sayfanızı) ziyaret etme olasılığını artırdığından, ve kullanıcıya fazlasıyla fayda sağladığı için yeniden yayınlanabileceğinden kullanışlıdır. Bu tür içerik online satış yapan web sitelerinde iyi kullanılabilir. Eğitici içeriği, ürünün nasıl kullanılacağı, müşterilerin en büyük sorunlarına çözüm öneren bir video veya faydalı kitaplar ve eğitim (örneğin, ayakkabı bakım yöntemleri, pişirme reçeteleri, çamaşır makinesinin nasıl kurulacağı gibi) üzerine çeşitli video talimatlarından oluşabilir. Hiç yararlı ipuçlarıyla, talimatları ve okumak istediğiniz ancak metin içerisinden konudan uzaklaştığı için bıraktığınız olmadı mı? Eğitici içeriği yaratırken aşağıdakilere dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

  • Bir problem çözün ya da kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayın, bilgilerin okuyuculara yardımcı olacak uygulanabilir bir formda olmasını sağlayın.
  • Uzun ve tek parça metin kullanmayın. Metninizi ayrı paragraflara bölün.

3- İlham Verici İçerik

İlham kişiden kişiye geçer mi? Evet, doğru yapıldığı takdirde! İçeriğiniz pek çok kullanıcıya dokunursa, başkalarıyla paylaşmaktan memnuniyet duyarlar. Sadece ilham vermek için sözlerin tırnak içine alındığı resimler değildir. Aslında, vaka incelemeleri, müşteri referansları ve önde gelen başarılı kişilerin zirveye giden yolda karşılaştığı başarısızlık hikayelerinin en iyi içerikler olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, kendi marka yaşam hikayenizi yazabilirsiniz ve okuyucular, markanızla ulaştığınız yere nasıl geldiğiniz izlenimini edinir; sizin marka olmanın soğukluğunun dışında insan odaklı olmanız gibi başka bir yönünüzü keşfedebilirler.


4- Yönlendirici İçerik

Dönüştürme amacı ile yaratılan içerik genellikle okuyucuyu biraz harekete geçmeye iter. Bülteninize abone olmak, online eğitimde yer almak veya bir satın alma yapmak üzere abonelerinize çağrıda bulunan içerikler sunmak her zaman özellikle lead üretmek ya da lead nurturing için hayati önemdedir. Yönlendirici içeriğin en çok kullanıldığı alan B2B pazarlama aktiviteleridir. B2B satın alım süreçleri daha çok “mantık” odaklı olduğundan insanların “neden bu ürünü/hizmeti satın alması gerektiğini” anlatan ya da yönlendiren içerikler sunmak işe yarayacaktır. Burada e-book, detaylı broşürler, özel vaka çalışmaları sunmak yönlendirici içerik noktasında imdadınıza yetişecektir.


5- İnfografikler

Aramızda infografik sevmem diyen var mı? Herhalde hepimiz bayılıyoruz değil mi? 🙂 Görsel kullanımının içeriğin anlaşılması ve tüketilmesi konusunda ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik.  Araştırmalar, üç günden sonrasında bir kişinin karşılaştığı yazılı ve sözlü bilginin yüzde 10-20’sini ve görsel bilginin yüzde 65’ini hatırladığını gösteriyor ki bu da insanların görüntüleri metin odaklı bilgiden daha iyi algıladıkları anlamına gelir. Okuyucular yalnızca infografiklerine bakmanın keyfini çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda gördükleri bu bilgileri de hatırlarlar. İnfografikler blogunuz veya bülteniniz için özellikle etkili bir içeriktir. Güzel, iyi anlaşılır ve çok eğlenceli olabilir. İnfografikler araştırma sonuçlarını paylaşmak için de özellikle etkilidir; çünkü istatistiklerin okunması ve akılda tutulması genellikle zordur.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan içerik dağıtımı, üretimi ve yönetimi konusunda destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Etkili E-posta Konu Satırı Yazabilmek İçin 5 Öneri
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Hemen Çıkma Oranı(Bounce Rate) Nedir?
Önceki yazıyı okuyun:
Abonelerle Etkileşime Geçmek İçin 8 Tetiklenmiş E-posta Önerisi

Pazarlama otomasyonu e-postaları dijital pazarlama ile ilgilenen e-ticaret gibi markalara zaman ve çaba tasarrufu sağladığından oldukça işe yarar. E-postalar müşteri...

Kapat