Dijital Pazarlama

Web Sitenizi Doğru Ölçmenin Yararları

Dijital dünyayı insanlara ve müşterilerinize ulaşmada bir kanal olarak görüyor ve bu ortama gerek teknik, gerek pazarlama yatırımı yapıyorsanız ölçümleme yapmalısınız. Web ölçümü, yaptığınız yatırımın en iyi şekilde geri dönmesini ve çeşitli fırsatları görebilmenizi sağlar. Web kanalınızı en iyi şekilde yönetebilmenizi sağlayacak olan, iyi bir analiz sistemi ve bu konuda tecrübeli bir pazarlama ekibidir.

Türkiye’de web analizleri ile ne yazık ki genellikle teknik personel ilgileniyor. Pazarlamacılar için büyük bir fırsat böyle bir durumda gözden kaçabiliyor. Örneğin; pazarlama kampanyalarında salt sitenize gelen kişi rakamlarına bakılırsa kampanyanız başarılı gözükürken istediğiniz davranışları sergileyen bir avuç ziyaretçi olabilir. Daha da kötüsü reklamlarda gösterim ya da klikleme başına para kaybediyor olmanız büyük ihtimaldir.Müşterilerinizin satın almayı yarıda bırakmalarının sebepleriyle ilgili yazımızda oluşan sebepleri bu analizleri doğru yaparak ortadan kaldırmanız mümkün. Bunun için dünya çapında onay görmüş bir çok göstergeyi birlikte kullanmak gerekiyor.

Bunun için şöyle örnek bir verebiliriz: İki firmanın, iki ayrı sitesi var. Birine yüzbin, diğerine onbin kişi geliyor. Ama ikisinde de ürün satış oranları aynı ise hangi site daha başarılıdır? Peki müşteriye dönüşmeyenler içerisinde hiç mi potansiyel müşteri adayı yoktu? Bunlar hangi segmentteki kullanıcılardı, bunları nasıl ayıklayacağım? Peki sitemi güncelledim, stratejimiz değişti yine aynı ölçme metodlarını mı kullanacağım?  Siteniz için size özel üretilecek yüzlerce başarı kriteri daha doğru bakış açıları sağlayacaktır. Buradaki örnek için; “kampanya başına senaryo tamamlama oranı”, “kampanya sayfasından sekme oranı” ile birlikte “A/B testi”nin beraber kullanılması daha gerçekçi sonuçlar almanızın yanı sıra kampanya performansını nasıl arttırmanız gerektiği konusunda da sonuçlar üretir. Sitenizin değerlendirmesini analiz araçlarının hazır şablonlarındaki parametrelere göre yapmak sizi oldukça yanıltabilir. Hele başarı parametreleri olarak “Siteme bu kadar kişi geldi”, “Nereden geldiler?”, “Sayfamda ne kadar kaldılar” yanıtlarından yola çıkıyorsanız; bir çok fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz. Bütün bu parametreleri mobile de uyarlamak mümkün. Mobil için hazırlanan pazarlama kampanyalarından da verim alabilmek için bütün bunları göz ardı etmemeniz gerekiyor.

İpucu: Analiz yazılımları sadece birer araçtır, neleri ölçmeniz gerektiğini ve analiz sisteminize soracağınız kaliteli soruları, neleri takip edeceğinizi öncelikle, siz pazarlama ekibiyle birlikte karar vermelisiniz.

Web Analizine Nereden Başlamalıyım?

Web sitesi analizinin sonuçları firma içinde genel olarak pazarlama departmanına yönelik sonuçlar üretmektedir. En çok fayda bu departman için sağlanmaktadır. Fakat web analizleri sonuçlarının akabinde yapılacak çalışmalar reklam ajansından, web sitesini geliştiren ekibe, pazarlama ve satış grubundan size danışmanlık veren firmaya kadar bir çok kesimin birlikte hareket etmesini gerektirmektedir.

Web ölçümü yapabilmek için piyasada oldukça fazla araç bulunmaktadır. Bu sistemlerin çalışma prensipleri benzer olsa da çıkardıkları sonuçlar bakımından oldukça farklılıklar göstermektedirler. Web sitesine gelen kullanıcıların bıraktıkları izleri çeşitli kriterlere göre işleyerek raporlar oluştururlar. Alt seviyesindeki bir üründe 20 civarında rapor bulunmaktayken profesyonel sistemler 500’e yakın raporu hazır vermekte, bir çok rapor da sizin özel ihtiyacınıza göre oluşturulabilmektedir. Bu sistemlerin hangisinin sizin için doğru ürün olduğu ve ürünle birlikte alacağınız hizmetlerin belirlenmesi bir uzmanlık alanıdır.

Web analizleri yazılımın alınması ile biten bir süreç değildir. Web analizleri, şirket içerisinde bilimsel veriler sunarak yönetim için karar desteği sağlar. Web analizlerinin yorumlanması, bu konudaki eğitimler, pazarlama çalışmalarınızın iyileştirilmesi, web sitenizin güncellenmesi süregelen çalışmalardır. Kısacası web sitenizi doğru ölçemezseniz, doğru yönetemezsiniz! Analizleri doğru yaparak daha yüksek geri dönüşler almanız mümkün.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlama, Kişiselleştirme ve Segmentasyon Hakkında Dikkat Çeken 24 İstatistik
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Hoş Geldiniz E-postasında Başarılı Sonuçlar Almak İçin 10 İpucu

Pazarlamanın ve hayatın hızla dijitalleşmesi, pazarlamacılara ölçümleme, analiz, hedefleme segmentasyon gibi sayısız avantaj sağlıyor. Bütün bunların yanında dijital dünyanın en...

Kapat