Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Web Sitenizi Veri Odaklı Hale Getirmenin 4 Adımı

Pazarlama dünyasında son dönemin popüler konularından biri de veri odaklı pazarlama yapmak. Veri odaklı pazarlamacı olmak farklı insanlar için farklı şeyler demektir, fakat her şeyden önce veriyi, pazarlama kararları için kullanmaktır. Web site performansınızı takip etmekten tutun, hedeflenmiş medya satın alımlarındaki üçüncü parti verilerine kadar veriler, hedeflediğiniz sonuç üzerinde oldukça etkilidir. Bu arada hedef kitlenizin genişliği de sonucu değiştirmez. 

Dijital anlamda en önemli asetiniz web siteniz ki sizin de çok iyi bildiğiniz üzere web sitenizle ilgili her türlü çıktıyı veri olarak analiz edebiliyorsunuz. Web sitenizin veri odaklı olarak kurgulanması ve yönetilmesi sizin daha sağlıklı bir dijital iletişim yapmanız yardımcı olacaktır. Veriyi kullanarak web siteniz üzerinde pazarlama kararları almanın dört basit prensibi vardır. Siteniz için her şeyin yolunda gittiğini anladıktan sonra sadece kampanyaları yürütüp etkisini doğru bir şekilde belirleyebilmeniz bazen yetersiz kalacaktır. Aynı zamanda sitenizin tüm potansiyelini değerlendirerek pazarlama hedeflerinize daha iyi bir şekilde ulaşabilirsiniz.


1- Hedeflerinizi Belirleyin

Hayatın anlamıyla ilgili felsefi ya da şairane şekilde konuşmaya gerek yok. Web sitenizin amacını ‘’burada tam anlamıyla ne yapıyorum’’ sorusunu cevaplandırarak kolayca öğrenebilirsiniz. Burada vereceğiniz yanıt, sayfa-sayfa temeli yıkmak bile olabilir. Örneğin blogunuzun amacı ana sayfanızda farklılaşmak olabilir. İçerik bazlı web sitelerinin büyük bölümü, sayfa ziyaretini arttırmayı ve reklam gelirini yükseltmeyi veya ürün sponsorlarını kendine çekmeyi amaçlarken, e-ticaret siteleri de satış gerçekleştirmek için kendi sitesine ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. Günün sonunda, bir şey yapmaya çalışıyor olacaksınız ve yapmaya çalıştığınız şey ilgilendiğiniz veriyi ve unutmayın kullanmak istediğiniz platformları bilgilendirmeye yarayacak.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Web Sitenizi Denetlemeye Başlayın 

Web sitenizin neyi yapmaya yönelik olduğunu belirledikten sonra geniş bir site denetimi düzenlemek, ne üzerine çalışmanız gerektiğini ve mevcut performansı görmenizi sağlar. Web site hijyeni fikri de burada ortaya çıkıyor. Verinizle harika şeyler yapabilirsiniz, fakat sayfalarınız zamanla optimize edilmezse ziyaretçi ve geri dönüş oranlarınız giderek düşer. Neyse ki bazı mevcut araçlar bu denetimleri yapmaya yardımcı olabilir. Web site denetimi araçları şu öğeleri inceler:

 • Arama Motoru Optimizasyonu(HTML, anahtar kelimeler, linkler)
 • Performans(sayfa büyüklüğü, sayfa hızı)
 • Mobil(cevaplanabilirlik, mobil kullanıcı ara birimi)
 • Güvenlik(SSL sertifikası)

Çoğu denetim araçları nasıl genel puanınızı arttırabileceğiniz üzerine tavsiyeler sağlar. Örneğin kayıp başlık etiketleri, sayfa hataları veya bozuk linklerin belirlenmesi. Bu tür denetimler, zamanla sık sık değişiklik yapan büyük siteler için oldukça yardım edicidir. Buna ek olarak web sitenizin yukarıdaki faktörlere göre nasıl bir performans sergilediğini anlamak için aynı zamanda içerik denetimi düzenleyebilirsiniz. İçerik denetimi, genelde yayıncılık odaklı, bol içerikli web sitelere önerilir.


3- Doğru Araçları Doğru Yere Koyun

Şimdi ne yapmak istediğinizi ve sayfanızın sağlık durumunu denetledikten sonra sıra işi tamamlaya yardım etmek için doğru araçları seçmekte. Web site hedefinize bağlı olarak  farklı istatistiklere dikkatinizi vermelisiniz. Aşağıda iki farklı genel kategoriye göre site tipleri var, hedefleri geri dönüş olanlar(satın alım, kayıt vs.) ve hedefleri sayfa ziyareti almak olanlar(yaşam tarzı blogları, reklam gelirli bağımsız siteler vs.)

Geri Dönüş Yaratabilmek İçin Önemli İstatistikler:

 • Hemen Çıkma Oranı
 • Çıkış Sayfaları
 • Geri Dönüş Oranı
 • Dönüşüm Başı Maliyet

Geri dönüş oranını arttırmayı hedefleyen web siteleri insanları satın alım sürecine eklemeye çalışırlar ve geri dönüşte bulunmadan ayrılan insanların sayısını azaltmaya odaklanırlar. Örneğin Related Digital Retention Analytics geri dönüş bazlı takip için iyi bir araç örneğidir.

Sayfa Ziyareti Yaratabilmek İle İlgili Önemli İstatistikler:

 • Trafik Kaynağı
 • Oturumlar
 • Oturum Başı Sayfalar
 • Hemen Çıkma Oranı
 • Paylaşımlar

Eğer geri dönüş oranıyla daha az ilgilenen ve sayfa ziyaretini daha çok önemseyen bir site ile uğraşıyorsanız Google Analytics başlangıç için iyi bir tercih olabilir. Ancak daha sofistike ve karmaşık verileri anlamlandırmak için çalışıyorsanız Related Digital Retention Analytics tam size göre 😉


4- Dayanağınızı Belirleyin

Son aşama hedef kitlenizin online öğelerinizle nasıl etkileşime geçtiğini anlamaktır. Web sitenize akan trafiği izlemek, sosyal ortamlarda gerçekleşen geri dönüşleri dinlemek ve genel ritmi hissetmek bunun içindedir. Bu yolla sadece trafiğinizdeki olumlu veya olumsuz etkileri değil aynı zamanda yaptığınız değişikliklerin etkileşim kalitenize olan etkisini anlayacaksınız. Web site performansınızı gözlemleyecek birçok önemli ve farklı metrik varken aşağıda dayanak noktanızı belirlemeye yarayacak birkaç tavsiye vardır.

İzlemek İçin Sayısal Ölçümler

 • Gündeki zamana, haftadaki güne ve sezonluk değişimlere göre ortalama trafik
 • Ortalama hemen çıkma oranı
 • Reklamlara harcanan paranın yatırım getirisi

Fark Etmek İçin Niteliksel Ölçümler

 • Online tartışmalarda ya da sosyal medyada olumlu veya olumsuz duyarlılık
 • Kullanıcı yorumları ve not edilen tartışma notları

Bilgi: Related Digital Retention Analytics hakkında daha fazla bilgi edinmek ve demo talebi için tıklayın 😉

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Sitenizde Mutlaka Olması Gereken 6 Şey
Web Sitelerinin Kişiselleştirilmesinde Kullanılan 7 Kavram
Önceki yazıyı okuyun:
[23-29 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Instagram Hikayeleri'ndeki emoji yeniliği, Google'ın kripto paralar...

Kapat