Kişiselleştirme, Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

Web Sitenizin Trafiğini ve Geri Dönüşümünü Artırmakta Kullanabileceğiniz 5 Popup Önerisi

İnternet kullanıcıları olarak hiçbirimiz popup’ları sevdiğimizi pek söyleyemeyiz. Ancak websitenizdeki kullanım şekline bağlı olarak etkili ya da can sıkıcı popup’lar oluşturmak aslında sizin elinizde. Etkili popup’lar sitenizin ziyaretçilerini rahatsız etmez. Aksine ilgilerini çekerek ve onlara bir yarar sunarak ziyaretçilerinizin yüzde 40 kadar yüksek bir bölümünü müşteri ya da kayıtlı müşteriye dönüştürdükleri araştırmalarla kanıtlanmıştır.


Etkili Popup Nedir? 

Etkili bir popup:

  • En uygun zamanda ortaya çıkar.
  • Hedef kitlenizin ya da bulundukları sayfanın ilgi alanına uygundur.
  • Ziyaretçilere cazip bir teklif sunar.
  • Satışlarınızı ya da kayıtlı abone sayınızı artırır.

Popup içeriği olarak uyguladığınız indirimleri, dağıttığınız kuponları, yalnızca e-posta adresini paylaşanlara ücretsiz ya da sınırlı sayıda sunduğunuz armağanları ya da düzenlediğiniz yarışmaları kitlenize gösterebilirsiniz. Ancak önemli bir konu şu ki, müşteri yaşam döngülerinin farklı noktalarındaki kişilerin hepsine aynı mesajı gösteremezsiniz.

Zamanlamanın Önemi

Popup etkinliğini artırmanın en iyi yolu ziyaretçileriniz vereceğiniz mesajı almaya en hazır olduğu anda doğru kitleye doğru mesajı göstermektir. Zamanlama, verimli sonuçlar elde etmek için önemli ancak çoğu zaman göz ardı edilen bir unsurdur.

Popup’ınızı çok erken gösterirseniz bu ziyaretçileriniz kaybıyla sonuçlanabilir çünkü popup mevcut sayfa deneyimlerine ket vuracaktır. Ama eğer göstermekte geç kalırsanız da daha mesajınızı okuyamadan siteden ayrılan müşteri adaylarını kaybedersiniz.

Ne yapmalı/Ne yapmamalı?

Alışveriş sepetine ürün atan ancak tam ödeme aşamasında birdenbire sayfanızdan ayrılmaya karar veren müşterilere ücretsiz e-kitap indirmeleri teklifinde bulunmak pek de anlamlı olmayacaktır. Bu kişilere alışverişi tamamlamaları için özel indirim, ücretsiz kargo gibi tekliflerde bulunabilirsiniz. Örneğin elektronik ürünler satıyorsanız laptop alanlara verdiğiniz ücretsiz çantaların duyurusunu çamaşır makineleri ürün sayfasında yapmamalısınız. Her sayfaya özel başka bir popup kullanmalısınız.


1- Zamanlanmış Popup’lar

Zamanlanmış popup’lar, ziyaretçiler web sitenizin içeriğini yeterince anlama fırsatı bulduktan sonra gösterilmelidir. Ziyaretçilerin sayfanızda geçirdikleri ortalama süreyi tespit edip buna uygun zamanlama yaparak zamanlama hatalarını minimuma indirebilirsiniz. Ziyaretçilerin kaydırarak sitenizin aşağılarına doğru inmesi de sunduğunuz içerikle ilgilendiklerine dair bir başka göstergedir. Sitenizin içinde aşağı doğru hareket etmesi ziyaretçinin sunduğunuz içerikle ilgilenmesi anlamına gelir. Bu nedenle kaydırma (scroll) popup’ları zamanlanmış popup’lardan daha iyi bir seçenek olabilir.

2- Scroll Popup’lar

Scroll popup, bir ziyaretçi sayfanızda belirli bir (mesela yüzde 70) oranda aşağı indikten sonra ortaya çıkan popup’tır. Ziyaretçinin sayfanıza olan ilgisini daha doğru şekilde analiz etmenize olanak tanır. İçeriğinize ilgi göstermiş ve sayfanın yüzde 70’ini okumuş olan bir ziyaretçiye göstereceğiniz scroll popup, ilgisi halen devam ederken popup mesajınız ilgisini çekmese bile sonuna kadar okumayı tamamlamasını sağlar.

3- Karşılama Popup’ları

En tehlikeli tür olan karşılama popup’ları, sayfa açılır açılmaz ortaya çıkarak ziyaretçinizin esas görmek istediği sayfayı görememesine neden olur ve pek sevilmez. Ama doğru kullanırsanız, harikalar yaratabilirsiniz. Düzenlediğiniz online ya da sosyal yarışmaları duyurmakta, müşterileri hareket geçirecek özel ya da sınırlı promosyonlar sunmakta karşılama popupları çok etkili olabilir. Promosyonun uzun sürmeyeceğini öğrenen müşteriler daha hızlı harekete geçecektir.

4- Çıkış Niyeti (Exit Intent) Popup’ları

Yaygın olarak kullanılan Çıkış Niyeti popup’ları mouse hareketlerini takip eden yazılımlar kullanarak tasarlanıyor ve ziyaretçinin sayfanızdan çıkmaya hazırlandığı anda ortaya çıkıyor. Çıkış niyeti popup’ları ziyaretçi web sitenizi kapatmak üzereyken onlara bilmedikleri ya da kaçırdıkları bir teklif sunmakta kullanılabiliyor.

5- Evet/Hayır Popup’ları

Ziyaretçilerinizin karşısına çıkardığınız popup’lar çok uzun olursa kimse onları okumak ve doldurmakla uğraşmayacaktır. Bu nedenle ne kadar az bilgi isterseniz o kadar çok kayıtlı kullanıcı elde edersiniz. Bunun için yalnızca eposta adresini istemek iyi bir strateji olabilir. Birden fazla adımlı popup’ların sonraki adımlarında kullanıcıların isim, soyad, kurum ismi, telefon numarası vb. bilgileri tamamlamaları daha olasıdır. Ama yine de ikinci aşamada bundan fazlasını istemek şansınızı zorlamak olacaktır.


Bilgi: Web sitenize popup eklemek konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, ürünlerimizi ve başarı hikayelerimizi buradan inceleyebilirsiniz 😉

İlginizi Çekebilir:
Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlama Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 12 Adım
Önceki yazıyı okuyun:
Haziran Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 45 Önemli Gün

Bu yıl Haziran ayı oldukça hareketli geçecek. Perakende açısından ayın en önemli olayı olan Babalar Günü, Ramazan Bayramı'nın yanı sıra...

Kapat