Dijital Pazarlama

Web Sitesi Hazırlarken Asla Yapmamanız Gereken 10 Hata

Şirketiniz için web sitesi ilk kez yapmak ya da yeniden tasarım ve düzenleme sürecine girmek heyecan verici olduğu kadar zorlu bir süreçtir. Web siteleri hazırlanırken, halen yapılan sayısız basit hata bulunuyor. En yaygın olarak yapılan hataları tasarım ve proje ekiplerimizle belirledik ve sizlerin de yapmaması için yardımcı olmaya çalıştık. Aşağıdaki yazıda okuyacağınız bazı hatalara gülümseyerek halen bunları yapan var mı diyeceğinize eminiz. #kesinbilgi: Var! 😉

Önemli Not: Listeye ve işe başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeyi vurgulamak istiyoruz. Web sitenizi müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için yapın, kendiniz için değil. Müşterilerinizin davranışlarını, zevklerini göze alarak hareket etmezseniz, sizin çok hoşunuza giden ama işe yaramayan bir web siteniz olabilir.

1- Yanlış ya da Kötü Görsel Seçimi

Görselin dijital pazarlamada ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Özellikle sizi anlatan fotoğraflarda yanlış, kötü çekilmiş , boyutları yanlış olan ya da tamamen stock görsel kullanımı odaklı gitmek yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olur. Sizi anlatan gerçekçi ve kaliteli görsel kullanmanız web sitenizde daha olumlu etkileşim almanızı sağlayacaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

2- Kötü Navigasyon

İnsanların önemli bir bölümü, web sitenize geldiğinde arama kutusundan çok navigasyonu kullanır. Ziyaretçileriniz aradıkları bilginin bulunacağı noktayı kısa bir süre içerisinde bulamazsa emin olun “geri ya da çarpı” tuşuna basacak ve sitenizi terkedecektir.

3- Sadece SEO İçin Web Sitesi Yaratmak

Arama motoru optimizasyonu elbette, dijital varlığınız için hayati önemde. Ancak sırf arama motorlarını manipüle edebilmek için yaratılan web siteleri kötü kullanıcı deneyimi oluşturur. Öte yandan arama motorları spam çalışmaları hızla fark eder ve yaptığınız bütün çalışma boşa çıkar.

İpucu: Arama motorlarında sağlam bir yer edinmek istiyorsanız, ziyaretçilerinize ya da potansiyel ziyaretçilerinize, kendi alanınızın bağlamını koruyacak şekilde katma değerli bilgi ve içerik sunun. Sonucu görünce siz de şaşıracaksınız.

4- Okunamayacak Şekilde Yazılar

Görselde olumlu etkiyi yarattınız kabul peki web sitenizde vakit geçirenlerin, sizinle ilgili bilgileri okuyacağını unutmanız mı gerekiyor? Gözü yormayan, kolay okunabilen, garip yazı karakterleri içermeyen bir web sitesi hazırlamanız, ziyaretçilerinizin web sitenizde daha çok vakit geçirmesini sağlayacaktır.

5- Butonların Yeni Sekme ya da Pencerede Açılması

Web sitenize gelen kullanıcılar herhangi bir buton ya da arama kutusuna tıkladığında sonuçların yeni sekmede ya da pencerede açılması kötü kullanıcı deneyimi yaratacaktır.

İpucu: Eğer o buton başka bir web sitesine verilen linkse yeni sekmede açılması gerekir. Aksi durumda kullanıcı sizin web sitenizi terkedecektir.

6- Mobil Optimizasyonunun Olmaması

Emin olun Türkiye’deki pek çok site halen mobil uyumlu değil ve daha kötüsü yenilenenler dahi mobili unutabiliyor. Web sitelerinin toplam trafiğinin %40’ını oluşturan mobil cihazları düşünmeden web sitesi yapmak herhalde, en büyük hatanız olacaktır.

7- Gereksiz PDF Kullanımı

Kullanıcıların en sevmedikleri şeylerden biri de herhangi bir linke tıkladıklarında PDF dosyasının açılması. Eğer gerçekten katma değerli bir bilgi yoksa, basit broşürleri dahi PDF olarak yüklüyorsanız kötü kullanıcı deneyimi yaşatıyorsunuz demektir. Kendinizle ilgili vermek istediğiniz tüm bilgileri mümkün olduğunca web sitenizde yayınlamaya çalışın. Broşür vb dokümanlarınızı web sitenize eklememiş olmanız aynı zamanda tembel ya da dijital kullanıcıları o kadar da önemsemediğinizi de gösterir.

8- Müzik Kullanımı

Bunu okuduğunuzda şaşırdığınızı biliyoruz ancak maalesef halen web sitesinde jingle ya da herhangi eğlenceli müzikleri yayınlayan sayısız web sitesi var. Lafı uzatmayalım, sakın! Aklınızdan bile geçirmeyin!

9- Karmaşık, Gereksiz ya da Çok Soru Soran İletişim Formları

Sizin hoşlanmadığınız gibi kimse web sitesinde form doldurmaktan hoşlanmaz. İletişim ya da üyelik formunda özellikle gereğinden ve bağlamından kopuk sorular sormak insanların canını sıkacaktır ve eğer mecbur değillerse doldurmaktan kaçınacaklardır. Bu yüzden formlarda mümkünse “kesinlikle gereken” sorular sormaya çalışın.

10- İletişim Formu Koymamak ya da Formun Çalışmaması

Evet, yanlış okumadınız “iletişim formu koymamak” yazdık. Yapılan araştırmalar şirketlerin en az %50’sinin web sitesinde halen bir iletişim formunun bulunmadığını ya da çalışmadığını ortaya koyuyor. Dijital ortamda sizi keşfetmiş birinin sizinle dijital iletişim kurmasına izin vermeyecekseniz neden web sitesi kurasınız ki?

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 6 Maddede Click&Collect Rehberi
Girişimcilik Hakkında Uydurulan 8 Şehir Efsanesi
Önceki yazıyı okuyun:
E-postalarınızın İlgi Çekmemesinin 4 Ana Nedeni

Bir e-posta kampanyası oluşturdunuz. Verileri inceliyorsunuz, açılma oranlarınız sektör ortalamasına göre eşit düzeyde (ya da daha yukarıda), fakat tıklanma oranlarınız...

Kapat