Dijital Pazarlama, Segmentasyon

Web Sitesinde Segmentasyon Nasıl Yapılır?

Segmentasyon, belirli bir pazarı herhangi bir özelliğine göre bölümlendirme işlemine verilen addır. Segmentasyon işlemi, ilgili bölüme dönük hizmetlerin ve pazarlama iletişiminin yine ilgili bölümün özelliklerine göre özelleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Segmentasyon çalışmaları doğru yapıldığı taktirde pazarlama aktivitelerinin etkinliğini artar. Segmentasyon üzerine ciddi miktarda literatür mevcuttur. Bizim bu yazıda tartışmaya çalıştığımız ise web analiz çalışmaları içinde segmentasyonun nasıl yapılacağı ve nasıl faydalar sağlanacağıdır. Web sitesindeki müşterilerinizi/ziyaretçilerinizi segmente ederken iki yöntem kullanabilirsiniz.

Demografik Segmentasyon

Ziyaretçinin demografik özelliklerine göre yapılan segmentasyondur. Yapılan segmentasyon ile ziyaretçinin sitedeki aktivitesi birlikte irdelenerek analiz yapılır. İlk akla gelen demografik özellikler: ziyaretçinin coğrafik konumu, yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu vb. Eğer söz konusu olan bir B2B sitesi ise; segmentasyon firmaların içinde bulundukları sektörler, ciroları veya çalışan sayılarına göre yapılabilir.

Öneri: Web sitelerinde analizle ilgili şu yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Bu tür segmentasyon sonucunda sitenin veya pazarlama iletişim faaliyetinin de segmentasyona göre düzenlenmesi gerekir. Örneğin sitenize ilişkin içerik analizinizde 18 – 24 yaş grubu ziyaretçilerin kitaplara ilişkin sayfaları ziyaret etmediğini saptadınız ve bu yaş grubuna kitap satışlarını artırmak istiyorsunuz. İlgili yaş grubunun web sitenize yaptığı ziyaretlerde onları kitap reyonlarına yönlendirecek bannerlar kitap satışlarınıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

İpucu: siteye giriş sayfalarının da (landing pages) segmentasyon göz önünde bulundurularak hazırlanması önemli bir metrik olan ilk sayfadan sekme oranlarını(first page bounce rate) aşağı çekecektir.

Sitedeki Aktiviteye Göre Segmentasyon 

Ziyaretçinin web sitesi ile etkileşime göre yapılan segmentasyondur. Aktiviteye göre segmentasyonda başlıca kullanılan yöntemler:

  • İlk defa ziyaret / Dönen ziyaretçi: Ziyaretçileri yeni gelenler (first time visitor) ve eski ziyaretçi (returning visitor) diye bölümlendirebilirsiniz.
  • Kampanya: ziyaretçileri hangi kampanyadan(banner, adwords, e-mail vb.) geldiklerine göre gruplayıp, ona göre içerik gösterebilirsiniz.
  • Referrer: hangi siteden geldiklerine göre.
  • Search Phrases: google vb. arama motorlarında hangi kelimeleri aratarak geldiklerine göre.
  • Ziyaret ettikleri içeriğe göre.
  • İndirdikleri dosyalara göre.
  • Ziyaret sıklıkları, son dönem sadakatleri ve maddi değerlerine göre (RFM: recency, frequency, monetary).
  • Newsletter üyesi olup olmamalarına göre.

İpucu: Bütün bu saydıklarımızın dışında daha bir çok segmentasyon yöntemi sizin de bulmanız mümkün. Zaten yapılması gereken de kendi işinizin gereklerine göre doğru bölümleri saptamak ve en etkin bir şekilde web aktivitelerinizi ilgili bölümler için özelleştirmek.

İlginizi Çekebilir:
6 Adım ve 25 Soruda E-posta Pazarlama Stratejinizi Gözden Geçirmenin İpuçları
E-postalarınızdan Daha Fazla Verim Alabilmeniz İçin 5 A/B Testi Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?

Web sitesinin düzenlenmesi öznelliğe açık bir süreçtir. Bir pazarlama aktivitesi olması nedeniyle doğal olarak yaratıcı ve ucu açıktır. Seçilecek mesajlar,...

Kapat