Davranışsal Hedefleme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

Web Sitesinde ve E-postada Kişiselleştirilmiş Öneri Sunmanın Yolları

Web sitesi ve e-posta yolu ile kişiselleştirmeden bahsedeceğimiz bu yazımızda öncelikle kişiselleştirmenin tanımını yaparak başlayalım. Kişiselleştirme (personalization), kullanıcının hareketlerini takip ederek site içerisinde veya e-posta yolu ile özel ürün/hizmet/içerik sunumu olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcının site içerisinde ziyaretçinin izlemiş olduğu adımlara göre veya aradığı ürün/hizmete göre sunulan içerik olarak da tanımlamak mümkündür.

İpucu: Web site ayrımı yapmaksızın her sitede kişiselleştirme yapmak mümkündür. Bir haber sitesinde ziyaretçinin ilgi alanına göre haber sunulabilirken, bir inşaat sitesinde daha önceki davranışları dikkate alınarak ilgilendiği evler veya bir banka sitesinde kişinin ilgilenebileceği krediler sunulabilir. 

Web sitesine gelen ziyaretçileri tek bir ziyaretçi olarak kabul görmek, ziyaretçileri kaçıran nedenlerden başlıcalarıdır. Hal böyle iken ziyaretçilerin site içerisinde geçirdikleri vakti verimli kullanmaları gerekir. Sitenizdeki ziyaretçilerinizi segmente ederek kişiselleştirme için önemli bir adım atmış olursunuz. Segmentasyonu demografi bazlı yapabileceğiniz gibi ziyaretçi davranışlarını baz alarak da oluşturabilirsiniz. Örneğin; sitede 3 dakikadan fazla zaman geçirenler, x ürününe bakıp almadan çıkanlar, formu yarıda bırakanlar, siteme İstanbul’dan gelenler şeklinde segmentler oluşturulabilir. Aynı zamanda bu segmentleri kullanarak site içerisinde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş öneri sunmanın bir diğer yolu ise ziyaretçinin site içerisindeki davranışlarına göre bireysel içerik/hizmet/ürün sunmaktır. Örnek üzerinden açıklayalım. Teknoloji ürünleri satan e-ticaret sitesinde ziyaretçinin telefon kategorisinde cep telefonlarına baktığını, aradığı ürünü bulan ve inceleyen bu ziyaretçinin ürünü almadan çıktığını varsayalım. Bu ziyaretçinin siteyi tekrar ziyaret etmesi durumunda site üzerinde belirlenen bazı alanlarda şu gibi öneriler sunulabilir:

  • Son bakılan ürün
  • Bakılan ürün ile ilgili ürünler
  • Site üzerinde aratılan kelimeye göre ürün  önerme
  • Ziyaretçinin favori kategorisinde o anda en çok bakılan ürünler
  • Yeni gelenler
  • İndirimdekiler
  • En çok satanlar
  • Bu ürüne bakanlar buna da baktı
  • Bunu sepetine atanlar bunları da attı

Yukarıda belirttiğimiz kişiselleştirilmiş öneriler sadece site üzerinde değil aynı zamanda e-posta yolu ile de ziyaretçilere ulaştırılması mümkündür. Ne sadece web site üzerinde yapılan kişiselleştirme ne de sadece e-posta yolu ile yapılan kişiselleştirme tam anlamıyla yeterlidir. Kişiselleştirilmiş önerilerden maksimum verim alınması bu iki mecranın birlikte kullanılması ile mümkün olacaktır. Bahsettiğimiz tüm bu kişiselleştirme ve hedefleme çalışmalarını, üstelik e-posta ve web sitesi entegrasyonunu da sağlayacak şekilde euromessage dijital pazarlama platformu üzerinden kolayca hayata geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Zekası Çözümleri Dijital Pazarlamada 5 Adımda Nasıl Uygulanır?
Pazarlama Otomasyonu İle İlgili Dikkat Çeken 14 İstatistik

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Mobilde Başarılı Adwords Kampanyaları için 3 Temel İpucu

Mobil kullanımının artması ve bununla açılan bir pazar payını en iyi şekilde yönetebilmek günümüzün olmazsa olmazları arasında. Mobil  alışkanlıklarına göre...

Kapat