E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Yapay Zekanın E-Posta Pazarlamasını Geliştirdiği 4 Alan

Çağımız iletişim çağı ve neredeyse herkes ve her rakibiniz bir şekilde iletişim yapıyor. Önemli iletişim parçalarından biri olan e-posta gönderimi de sizin de çok iyi bildiğiniz gibi neredeyse her marka tarafından kullanılan bir yöntem. Yapay zeka ile e-posta pazarlama kural bazlı değişkenlerle sınırlanmıyor, anlık kişiselleştirmelerle gelişiyor. Yapay zeka geleneksel alışveriş ve online alışveriş arasında kalan boşluğu bir bir kişiselleştirme ile dolduruyor. İşte yapay zekanın e-posta pazarlamasını değiştirdiği dört farklı yol.


1- Okunma Oranını Yükseltmek İçin En İyi Gönderim Zamanı

Doğru kişiye doğru mesajı yanlış zamanda atma riskini alamazsınız. Genel bir e-postayı aynı anda tüm müşterilere atmak elinizdeki makarnayı duvara atıp yapışmasını ummaya benzer. Yapay zeka destekli mekanik öğrenme algoritmalarıyla akıllı satıcılar mesajlarını müşterilerinin daha önceki müşteri davranışlarına göre atıyorlar. Örneğin bir müşteri mesajı sabah e-postasını kontrol ederken alabilirken bir başka müşteri ise akşam vaktinde alabilir. Bu müşterinin e-posta hareketleri ile ilgilidir. Bunun gibi küçük kişiselleştirmeler bile e-posta açılma sayısını ve geri dönüşümü arttıran aktivitelerdir. Yapay zeka e-posta gönderimi için optimum verimli zamanı hesaplayarak, en doğru zamanda müşterinin karşısına çıkmanıza yardımcı oluyor. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- E-posta Geri Dönüşünü Yükseltmek İçin Ürün Tavsiyesi

Kişiselleştirilmiş ürün tavsiyesi müşteri bağlılığını, tıklanmak oranını ve satışları arttıran kanıtlanmış bir yoldur. Araştırmalara göre Amazon site içi ve e-posta ürün tavsiyeleriyle gelirini %35 arttırmış. Fakat her müşteri için kişiselleştirilmiş ürün seçmek ne ölçeklenebilir ne de bir insanın gerçekleştirebileceği bir şeydir. Ancak yapay zeka algoritmaları geniş bir datayı değerlendirme özelliğine sahiptir. Müşterinin önceki satın alım davranışlarına, aktivitelerine ve satış geçmişine göre her müşteriye göre kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilir. Yapay zeka spesifik hedef kitleli kampanyalarınızı dinamik ürün tavsiyeleriyle birleştirebilir ve satış bazında sonuçlar ortaya koyabilir. Bu tip kişiselleştirme müşteriye çok önemli değerler sunuyor. Kişiselleştirilmiş tavsiyeler sadece tıklanma oranını ve satışları yükseltmez aynı zamanda iletilmek istenen değeri büyütebilir.


3- Aşırı Kişiselleştirmeler İçin Segmentasyon

E-posta pazarlaması şu ana kadar çok büyük yol kat etti. Gruplara ayrılmış müşterilere e-posta atmak farklılıktan çok standart haline geldi. Pazarlamacılar müşterileri gruplara ayırmadan kişiselleştirmenin mümkün olmadığını bilir. Gruplara ayrılarak gönderilen e-postaların daha çok açıldığı, tıklanma ve geri dönüş oranının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Veri bolluğu içinde ayırdığınız grupların başarısı bazı kurallara ve durumlara bağlıdır. Gruplar içinde ne kadar bölümleme yapsanız bile bu noktada anahtar verinizde yata gizli sırlardır. Mekanik öğrenme gruplama yapmayı kolaylaştırır. Algoritmalarla verilerinizde öne çıkan grupları saptayabilirsiniz. Örneğin tüm yaş gruplarına satış yapan bir hazır giyim markasıysanız, mekanik öğrenme size en çok geri dönüşü sağlayan yaş grubunu saptayabilir. Bu tipte basit bir gruplama bile geri dönüş oranınızı tek günde arttırabilecek bir yöntemdir.


4- Yaşam Döngüsü Pazarlaması İçin Müşteri İçgörüleri

Yapay zeka vb uygulamalar pazarlamacıların müşteri içgörülerini üretme yolunu değiştirmiştir. Bu uygulamalar alışveriş, davranış ve amaç verilerini güçlendirerek pazarlamacıların müşterilerin yaşam döngülerine göre bağlamsal e-posta gönderebilmelerini sağlar. Ana metrikler sayesinde ilk satın alım, satın almalar arası zaman vb. veriler pazarlamacılar güçlü kampanyalar üretiri ve müşterileriyle efektif şekilde etkileşim kurarlar. Örneğin alışveriş sepetine ürün ekleyip işlemini tamamlamamış müşterileri ele alalım. Tahminsel çözümleyiciler oldukça etkili ve kişiselleştirilmiş e-postaları, işlemini tamamlamamış müşterileri çeşitli tekliflerle alışverişini tamamlamaya motive eden bir yaklaşımla oluşturmanızı sağlar.


Kısacası yapay zeka e-posta pazarlamasında kişiselleştirmeyi yönlendiren en önemli değişimdir. Yukarıdaki yöntemler yapay zekanın e-posta pazarlamasını nasıl daha da güçlendirebileceğini gösteren yollardır.

İlginizi Çekebilir:
SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni
Şubat Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Hızlı Şekilde Daha Fazla E-Posta Abonesine Sahip Olmanın 7 Yolu

Kabul ediyoruz, modern pazarlamacılar için e-posta pazarlaması internet gibi kulağa biraz "eski model" gibi geliyor. Öyle de olabilir. Ancak şunu...

Kapat