E-Posta Pazarlama, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Yaşam Döngüsü Kampanya Program Önerileri

Hedef kitleniz ile kurduğunuz bağlantının farkında olduğunuzu göstererek onlarla ilişkilerinizi geliştirin. İster yeni bir ürün satın almış olsunlar ister uzun süreli müşterileriniz olsunlar, iletişim kurmak istediğiniz bu kişilere, onları doğru hedefleyen, ilgili e-postaları ve mesajlarınızı zamanında gönderin.

Kulağa zor mu geliyor? Bu tip kampanyalar Yaşam Döngüsü Pazarlaması olarak adlandırılır ve basit bir kavram olan harekete geçirmeye dayalı etkinlikler etrafında kurulmuştur. Bir e-posta pazarlama kampanyasını harekete geçiren olaylar, kişilerin sizden e-posta almak için yeni kayıt yaptırmış olmasından, web sitenizden yeni bir hizmet satın almalarına kadar geniş bir yelpazeye yayılır.

Yaşam döngüsü kampanyaları, abonelere, onlarla kurduğunuz bağlantının farkında olduğunuzu göstermenin ideal bir yoludur. Ve en önemlisi, bu gerçekten işe yarar! Yeni abonelere hoş geldiniz mesajı göndermekten, onları ürünlerinizi satın alan müşterilere dönüştürmeye kadar tüm bunlar, yaşam döngüsü mesajlarını, e-posta pazarlama inisiyatiflerinize nasıl kolayca dahil edeceğinizin mükemmel örnekleridir:

Yaşam Döngüsü Kampanyasında Karşılama Programı

Yeni bir abone veya müşteriye markanızı tanıtın, güven oluşturun, onları bilgilendirin ve aboneyi ilk satın almaya yönlendirin veya aboneyi ürünlerinizi satın alan bir müşteriye dönüştürmek için gerekli diğer adımları atın.

Yaşam Döngüsü Kampanyasında İşlemi Yarıda Bırakan Müşterilerin Devam Etmesini Sağlama Programı

Bir ürünü satın almaktan veya bir formu tamamlamaktan vazgeçmiş olan müşterilere teklifler gönderin. Müşterileri, bir süreci tamamlamaya teşvik ederek kaybedilen kazancı etkin bir şekilde yeniden yakalayın.

Yaşam Döngüsü Kampanyasında Satın Alma Sonrası Programı

Satın alma sonrasında müşterinizle iletişime geçerek, kurulan ilişkiyi güçlendirin ve sizi başkalarına tavsiye etmelerini sağlayacak ve ağızdan ağza pazarlamayı hızlandıracak “olumlu tanıtımınızı yapın”.

Yaşam Döngüsü Kampanyasında Geri Kazanma Programı

Belirli bir süre boyunca sitenizi ziyaret etmeyen ve herhangi bir ürün satın almamış olan müşterilerinizle yeniden etkileşime girin. Daha az aktif segmentlerle etkileşiminizi arttırarak, hem gelir hem de ulaşabilirliğinizi geliştirebilirsiniz.

Yaşam Döngüsü Kampanyasında Etkinlik Geri Sayma Programı

Bir ürün satın almış olan veya yakın zamanda yapılacak bir etkinliğe kaydolmuş olan müşterilere bir seri bilgi mesajları ve onları hedef alan teklifler gönderin.

Müşterinin yaşam döngüsü olaylarını hedef alan harekete geçirmeye dayalı mesajlar oldukça etkili bir pazarlama tekniği olmakla birlikte; pazarlamacılar çoğu zaman, otomatikleştirilmiş yaşam döngüsü programını uygulamalarını sağlayan araçların kullanımının zor olduğunu düşünmektedir. Bu da çok değerli bir pazarlama aracından yeterince yararlanılmamasına neden olur ve birçok şirket için e-posta pazarlama yatırımlarının getirisini azaltır.

euro.message, yaşam döngüsü kampanyalarını kullanma sürecini basitleştiren kullanımı kolay araçlar geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bunların birçoğu, mevcut pazarlama platformlarına dahil edilebilecek araçlardır. Siz de euro.message’ın Autopilot ve son yeniliklerinden biri olan Google Analytics Advanced modülünü bir arada kullanabilir, yaşam döngüsü kurgusunu en etkili şekilde uygulayarak e-posta pazarlama stratejilerinizdeki kazanım ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Hangi araçları kullanabileceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa danışmanlarımız ile görüşerek yaşam döngüsü pazarlama çözümünün bir demosunu hazırlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
Kullanıcıların Üyelikten Çıkmasının 5 Sebebi
Önceki yazıyı okuyun:
Spam Filtrelerini Aşmanın 14 Yolu

Dijital pazarlamacılar, etkili e-posta pazarlama kampanyaları hazırlamak için gerek mükemmel bir e-posta şablonu gerekse e-posta açma ve tıklanma oranlarının tavan...

Kapat