Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Başlayanlar İçin 6 Adımda Adwords Yönetim Süreci

Dünyanın en büyük dijital reklam ağı olan Google Adwords reklam sistemi ile minumum bütçe ile satışların artması veya markanın farkındalığının sağlanması hedeflenir. Etkin kullanıldığında geri dönüş oranlarının yükseldiği görülür. Etkili adwords yönetiminde izlenilen süreç başarılı kampanyaların oluşturulması açısından önemli rol oynar. Başarılı adwords kampanyaları yaratmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

1- Ürün veya Hizmet ile İlgili Kelime ve Tümcelerin Bulunması

Ürün ve hizmetlerimi kimler arıyor?, Neden bu ürün ve hizmetlere ihtiyaçları var?, Ürün ve hizmetler neden ilgilerini çekiyor? Bu ve bunun gibi sorular sorulmaya başlanarak hedef kitleniz için spesifik anlam taşıyabilecek anahtar kelime ve kelime grupları oluşturulabilir. Belirlenen bu kelime ve kelime grupları bütçe belirlemede önemli rol oynayacaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

2- Bulunan Kelimelerin Segmentlere Ayrılarak Hedef Kitleler Yaratılması

İlk aşamada bulunan kelime ve kelime gruplarının personalara ayrılıp kitlelerin ilgi alanlarına göre gruplandırılması gerekmektedir. Her kelime veya tümcenin farklı hedef kitlesi vardır. Her mesajın hedef kitlesi farklıdır.

3- Segmentlere Ayrılan Kitle İçin Verilecek Mesajın Belirlenmesi

Ulaşılmak istenen segmentlere farklı mesajlar gönderilmelidir. İlgi alanlarına özel reklam metinleri hazırlanarak linkin tıklanması sağlanmalıdır. Farklılaştırma yapılmadan hazırlanan kampanyalar ile istenilen hedefe ulaşmak hem zaman hem de maddi açıdan kayba neden olabilir.

4- Hazırlanan Mesajlara Göre Adtextlerin Oluşturulması

Adwords yönetiminde hazırladığınız reklam metinleri hedef kitlenize ulaştırmak istediğiniz mesajı içermelidir. Ziyaretçilerinizi bir aksiyona çağıracak şekilde reklam metinlerini hazırlamak linke tıklanarak landing page’inizi ziyaret etmelerini sağlayacaktır.

5- Etkili Landing Page Yaratılması 

Landing page, müşterinizin kendisinden istenen eylemi gerçekleşirme veya sayfayı terketme kararını vereceği yerdir. Bu noktaya getirdiğiniz ziyaretçilerinizi belirlerdiğiniz KPI’lara ulaşması için gerekli landing page çalışmaları yapılmalıdır. Yapılan A/B testleriyle conversion oralarını arttırabilirsiniz.

6- Belirlenen KPI’ların Başarı Durumunun Ölçümlenmesi 

Her websitesinin ulaşmak istediği farklı KPI’ları mevcuttur. Kendi sitenizin KPI’larını özenle belirleyin. Bunlar satış yapan bir e-ticaret sitesi için yapılan satış miktarı, sepete ekleme sayısı veya sipariş sayısı olabilirken, hizmet sektörü ile ilgili bir web sitesinin amacı bilgi alma formunu doldurulma sayısı veya broşürün indirilme sayısı olabilir. Belirlenen bu KPI’ların  sürekli gelişimde önemi büyüktür. Düzenli olarak ölçümlendiklerinde size websiteniz ile ilgili bir takım raporlar sunarak sizin bu konuda yapacağınız iyileştirmeler için yol gösterici bir rol alır.

İlginizi Çekebilir:
E-ticaret Sitelerinde Web Analizi Sayesinde Anlamlandırabileceğiniz 10 Önemli Veri
Web Sitenizin Trafiğini ve Geri Dönüşümünü Artırmakta Kullanabileceğiniz 5 Popup Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Listenizi Daha Verimli Kullanmanın 3 Yolu

E-posta pazarlamacıların ciddi bir bölümü, yeni ve potansiyel müşteriler için ciddi kaynak ayırıyor. Ancak pek çok e-posta pazarlamacı ellerindeki listeden...

Kapat