Dijital Pazarlama

Yeni Başlayanlar İçin Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Google’ın, Google ve partner sitelerinde reklam verme servisi Adwords’ün en önemli özelliklerinden biri de sadece metin reklamı değil, aynı zamanda görüntülü reklam da verilebilmesi. Sistem temel olarak metin tipi reklamlarda uygulanan ana yöntemlerle birebir aynı çalışıyor. Temel fark, reklamlara metin yerine hazırladığınız görsel ya da bannerı eklemeniz. Sistemin öngördüğü ve size izin verdiği bütün boyutlarda görsel hazırlayıp, yükleyebiliyorsunuz. Görüntülü reklam ağına kayıtlı sitelerde yayınlandığınız reklamlar yayınlanıyor. Adwords görüntülü reklam ağı ile reklamlarınızı oluşturmanız halinde geniş müşteri kitlesine ulaşmanız mümkündür. Reklamlarınızın yayınlanacağı siteleri otomatik olarak seçebileceğiniz gibi, siz de belirleyebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı ile yeni müşterilere ulaşmanız mümkündür. Örneğin; yan flüt almak isteyen ziyaretçi ilgili forum sitelerinde dolaşarak yorumları okur ve alacağı flüte karar vermeye çalışır. Bu sırada dolaştığı sitelerde herhangi bir flüt reklamı görmesi onu siteye yönlendirecek ve satın alma kararını etkileyecektir.

Reklamlarınızın hangi sitelerde, hangi alanlarda gösterime sunulacağına karar verebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin genel olarak ziyaret ettiğini düşündüğünüz siteleri belirleyerek, bu sitelerde reklamlarınız yer almasını manuel olarak sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sitelerde yayınlayacağınız reklamlar ziyaretçiler için ilgi çekici olmalıdır. Bunu hazırlayacağınız reklam metni ve görselle sağlayabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı kullanımında doğru hedef kitleyi ve yayınlanacak siteyi bulmak oldukça zor olabilir. Reklamların doğru alanlarda görüntülenmesi için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Anahtar Kelime ve Konu ile Ziyaretçilere Ulaşma

Reklamlarınızda içeriksel hedefleme yapmanız durumunda, Adwords kelimelerinize en uygun alanı seçerek reklamlarınızı gösterime alacaktır. Böylelikle sunduğunuz ürün, hizmet veya içerik ile alakalı hedef kitleye ulaşmış olursunuz.

Manuel Olarak Reklamın Görüntüleneceği Sayfa veya Siteyi Belirleme

Reklamlarınızın görülmesini istediğiniz sayfaları,siteleri, oyunları, videoları, mobil siteleri ve uygulamaları seçmeniz mümkün. Böylelikle dönüşüm oranınız da artacaktır.

Sunduğunuz Hizmet/Ürün ile İlgililenen Kullanıcıları Bulun

Web sitelerinde reklamınızın sadece belirlediğiniz hedef kitleye gösterimini sağlayabilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden ve ürün veya hizmet ile ilgilenen, ancak dönüşüm sağlamamış ziyaretçinize remarketing kampanyaları ile ürününüzü hatırlatarak, ziyaretçilerinizi siteye çekmeniz de mümkündür.

Görüntülü reklam ağı kampanyalarının başarıya ulaştığını anlayabilmek için aşağıdaki hedeflerin oluşumunu kontrol edin:

  • Daha fazla ürün veya hizmetin satılması
  • Müşterinin markaya olan sadakatinin artırılması
  • Müşterilerle olan etkileşimin artması
  • Marka farkındalığının artırılması
İlginizi Çekebilir:
Markalar İçin Detaylı YouTube Kullanım Rehberi
E-ticaret Sitelerinde Müşteri Nasıl Elde Tutulur?

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Açılma Oranları Nasıl Geliştirilir?

E-posta pazarlaması, dijital pazarlama dünyasında zaman-verim açısından ürün ya da hizmetlerin tanıtımı için kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. E-posta pazarlama çok...

Kapat