Dijital Pazarlama

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Adwords Kampanyalarının 5 Faydası

Google sitelerine ve kendisiyle işbirliği yapan web yayıncılarına reklam verme sistemi olarak tanımlayabileceğimiz Adwords, dijital pazarlama çalışmalarının en önemli parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Adwords kampanyaları düzenlemek, teknik anlamda kolay görünse de, optimize ve analiz etmek bir dijital pazarlamacının temel görevi olarak karşımıza çıkıyor. Kendine has zorlukları ve rekabetçi yapısı olsa da büyük avantajlar sağlayan Adwords’un temel yararlarını sizler için derledik.


1- Finansal Planlama

Elinizdeki mevcut bütçeye göre kampanyalarınızı ayarlamanız mümkün. Sadece ürün odaklı düşünmek bizi bu noktada biraz yanıltabilir. Hizmet satışı yapan firmalar da Adwords kampanyaları düzenleyebilirler. Bu açıdan baktığımızda ürün satışı yapanlar için günlük hasılata, hizmet satışı yapanlar için kendilerinin belirledikleri KPI’lara göre kampanyalara verilecek günlük bütçeler belirlenebilir. Böylelikle varolan bütçenize ve geri dönüşüme göre maliyetlerinizi ayarlamanız mümkündür.


2- Hedefli Kampanyalar 

Oluşturacağınız kampanyalarınızı hedef kitlenize yönelik yapmanız size bütçenizi daha verimli harcamanızı sağlarken, diğer yandan da ürününüzle ilgilenenlere sunduğunuz kampanyalar sayesinde dönüşüm oranlarınız yükselecektir. Web sitenize ziyaret edenler hedeflediğiniz ziyaretçiler olacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Klik Başına Ödeme

Adwors kampanyalarının en güzel yönlerinden biri olan bu ödeme sistemi ile kampanyanıza ayırdığınız günlük bütçe ve tıklama başına maliyete göre kampanyalara yapacağınız harcamaları ayarlamanız da mümkün. Bunun yanısıra diğer reklam mecralarına göre ölçümleme çok daha etkili bir şekilde yapılmaktadır. Kısa bir süre içerisinde bir kampanyanın kaç kişi tarafından tıklanmış, hangi kelime veya kelime gruplarının tıklanma sayısı ve bu kampanyalar için yapmış olduğunuz harcamaları analiz etmek ve buradan çıkacak sonuçlara göre sitenizi, varış sayfanızı(landing page) veya kampanya metninizi iyileştirmeniz mümkündür.


4- Talep Testi

Bir ürün veya hizmetin üretimi yapılmadan o ürün/hizmet için Adwords ile hazırlayacağınız kampanya ile talebi ölçmeniz mümkün. Hazırladığınız kampanyalara tıklanma oranına göre ürünleri üretebilir veya hizmeti sunabilirsiniz.


5- Marka Farkındalığı

Firmaların çoğu yarattıkları markaların farkındalığını sağlayabilmek için Adwords kampanyaları düzenlemektedirler. Kampanyalarınıza tıklanmasa bile ziyaretçilerin arattığı kelime veya kelime grupları sonucunda çıkan kampanyalar ziyaretçiler tarafından okunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Markaların Dijital İtibarla İlgili Bilmesi Gereken 5 Şey
Web Sitenizi Doğru Ölçmenin Yararları

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Müşteri Destek Merkezimize En Çok Gelen 9 Soru

euromessage müşteri destek merkezine(Hotline) her gün onlarca soru ve sorun geliyor. Çalışma arkadaşlarımız büyük bir çaba ve özveriyle gelen soru...

Kapat