E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Double Opt-In Nasıl Uygulanır?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle spam konusunda doğru yöntemleri uygulamak istiyorsunuz. Ayrıca muhtemelen kötü niyetli bir pazarlamacı da değilsiniz. Ama en iyi niyetli ve yasalara uygun hareket eden bir e-posta pazarlamacısının bile, bir gün spam yapan şirket olarak rapor edilebileceğini sakın aklınızdan çıkarmayın. Bazı kişiler şikayet edilmenin çok kolay olmadığını düşünse de, aslında rapor edilmeniz sadece bir alıcınızın kullandığı e-posta programında küçük bir tuşu tıklamasıyla gerçekleşir.Alıcı, “önemsiz e-posta” (junk mail) ya da “spam bildir” tuşuna tıkladığında, alıcının ISP’sine küçük bir alarm gönderilir. Daha sonra bu ISP tarafından e-posta gönderen kişiye bir uyarı gelir (eğer gönderen, ISP’nin geri bildirim döngüsüne kayıt olduysa). Eğer e-posta gönderiminizle ilgili şikayetler artarsa e-posta serverınızın bloke olma olasılığı bulunuyor demektir. Bu da, eğer sizi şikayet eden kişilerin listenize üye olduklarına dair bir kanıt bulamazsanız, bundan sonra gönderdiğiniz hiçbir e-postanın sizi tespit eden ISP’yi geçemeyeceği anlamına gelir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Günümüzde ISP’ler sadece e-posta serverlarını bloke etmekle de yetinmiyorlar. Aynı zamanda URL’ler ve domain adlarını bulmak için rapor edilen spamleri de tarıyorlar. Eğer rapor edilen spam içerisinde şirketinizin alan adına rastlarlarsa, nereden ya da kim tarafından gönderildiğine bakmadan içinde bu domain adını barındıran ve gelecekte gönderilecek tüm e-postaları engelliyorlar. Kısacası size, aslında kara listeye alınmanın ne kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Eğer bu gerçekleşirse, adınızı tekrar beyaz listeye çıkarmak aylarınızı alabilir. Bu tür problemlerin önüne geçmek için en faydalı yardımcılardan biri de Double Opt-in metoduna sahip olmanız.


Double Opt-in (Çifte Kayıt) Nedir?

Double Opt-in seçeneği, artık eskimeye başlayan ve kişinin web sitesindeki formu doldurmasıyla hemen adres listesine eklendiği tek seferde kayıt metodunun yerini hızla almaya başladı. E-posta listelerinizi oluştururken, Double Opt-in metodu kullanmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Peki Double Opt-in metodu nasıl işliyor?

  1. Müşteri, web sitenizdeki formu doldurarak e-posta yoluyla e-bülten göndermeniz için kayıt olur.
  2. Müşteri üzerinde onay linkinin bulunduğu bir e-posta alır.
  3. Eğer bu linki tıklarsa müşteri listenize eklenir. Müşterinin IP adresi, kayıt tarihi ve zamanı kaydedilir. Artık ileride karşılaşabileceğiniz kötü niyetli ya da yanlış bir suçlamaya karşı elinizde bunu yapan müşterinin e-bülten gönderimi için üye olduğunu belirten bir kanıt vardır.
  4. Eğer müşteri linke tıklamazsa, listeye eklenmez.

Double Opt-in Metodunun Artıları ve Eksileri

Dijital pazarlamacıların Double Opt-in metodu ile ilgili olarak hiç kimsenin onaylama linkini tıklamayacaklarına dair endişeleri vardı. Potansiyel müşterilerini kaybedeceklerinden çekiniyorlardı. Bu, artık kesinlikle büyük bir sorun değil; çünkü insanlar günümüzde Double Opt-in metodunu kullanmaya alıştılar. Üstelik bu sistemi kullanmak, müşterileriniz üzerinde çok daha profesyonel bir izlenim bırakmanıza sebep olacaktır.

Tek seferde kayıt metodunda müşterilerinizin şans eseri ya da yanlışlıkla formunuzu doldurmuş olma olasılığı yüksekti. Ayrıca tek kayıt sisteminde e-posta pazarlamacılar müşterilerinden üyelikten çıkma linki görmediklerine dair şikayetler de alıyordu. Double Opt-in’de ise daha kısıtlı bir adres listesine sahip olsanız bile bu konuda kesinlikle umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Eğer Double Opt-in metoduyla yapılan listeyi, tek seferde kayıt seçeneği kullanılarak yapılan listeyle karşılaştırırsanız, tek kayıtta çok daha geniş bir adres listesine sahip olacağınız muhtemeldir. Çünkü herhangi bir linke tıklamak gerekmediği için tek seferde kayıt listesine üye olmak çok daha kolaydır. Ancak bu metodu kullandığınızda çok sayıda işinize yaramama olasılığı olan üyeniz olacağı, e-posta geri dönüş oranınızın yükseleceği, şikayet e-postalarınızın artacağı ve daha önce aldığınız cevapların azalacağı gibi ihtimalleri göz önünde bulundurmalısınız. 

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda
Şubat Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün