E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Listenizi Dönüşüm Sağlayacak Şekilde Beslemenin 4 Yolu

Attractive woman working on a laptop computer. She is casually dressed  with long blonde hair. She looks relaxed with a cup of coffee and she is probably surfing the internet. She could be a business woman working at home or in an office. Shot is back lit with copy space. There is a digital tablet and mobile phone on the table

E-posta pazarlamaya başlarken kritik noktalardan biri de liste oluşturmak. E-posta listesi oluşturmak zor, zahmetli bir süreç ancak bu süreci doğru yönettiğinizi ve listenizi yeni üyeler kattığınızı varsayalım. Bu süreçte doğru adımları izleyerek hedef kitlenizin e-posta adresini almayı başardınız. Bu da demek oluyor ki, hedef kitlenizden e-posta gönderebilmeniz için açık bir şekilde onay alabildiniz ve sizden herhangi bir haber almak istemeyen insanlardan oluşan bir e-posta listesi satın almadınız ya da kiralamadınız. Böylelikle, e-postalarınızla doğru kişilere ulaşabilmeyi ve spam klasöründen uzak durmayı garantilemiş oldunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız?


1- Elinizdeki Veriyi Değerlendirin

İşe aboneleriniz hakkında edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir çizelge oluşturmakla başlayabilirsiniz. Abonelerinizin yeri ya da yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Birçok marka kayıt süreci boyunca hedef kitlesinden yalnızca e-posta adresini talep eder. Fakat unutmayın ki, yalnızca bu bilgiyle yeni abonelerinizin nereden geldiğini (örneğin, bir sosyal platformdan ya da web sitenizden) takip edemez ya da web sitenizdeki belirli olarak hangi sayfa üzerinden üyelik işlemlerini gerçekleştirdiklerini öğrenemezsiniz. Kayıt sürecinin en başından beri elde ettiğiniz tüm bilgiler size e-posta listenizi nasıl segmente edeceğinize dair bilgi vermeli ve abonelerinize amacına uygun, kişiselleştirilmiş e-postalar iletmenizi sağlamalıdır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Bir Hoş Geldiniz Serisi Oluşturun

Elinizde bir e-posta adresinden başka veri olmasa da hoş geldiniz serileri ile hedef kitleniz hakkında daha fazlasını öğrenmeye başlayabilirsiniz. İlettiğiniz her yeni e-postada farklı konular ya da farklı içerik türleri gibi öğeler sunmanız abonelerinizin ilgi alanlarını belirlemenizi sağlayabilir. Örneğin, elektronik ürünler satan e-ticaret siteniz için, e-posta listesine kaydolan aboneleriniz için oluşturacağınız hoş geldiniz serisi şu şekilde olabilir:

  • E-posta 1: E-posta listenize katıldıkları için teşekkür edebilir ve hakkınızda bilgisi iletebilirsiniz.
  • E-posta 2: Yeni abone indirimi sunabilirsiniz.
  • E-posta 3: Yeni ve en çok satan ürünleri iletebilirsiniz.
  • E-posta 4: Kısıtlandırdığınız zamanlar için indirim teklifleri sunabilirsiniz.

3- Kampanyalar Üretin

E-posta pazarlamaya başladıysanız, mutlaka söyleyecek sözünüz, yapabilecek kampanyalarınız olduğunu düşünüyorsunuzdur. Listenizi oluşturmaya başladıktan ve hoş geldiniz serisini de sürdürdükten sonra atmanız gereken en önemli adım, e-posta pazarlama kampanyaları yaratmak olmalı. Başlangıç aşamasında yapmanız gereken genel ve tahmin ettiğiniz hedef müşterilerinizin ilgisini çekebilecek kampanyalar üretmeniz. Spesifik, sadece belli segmentlere yönelik kampanyalar yaratmanız için öncelikle listenizin tamamen segmente edilmesi, kişiselleştirilmesi ve veri analizlerinin yapılmış olması sağlıklı yoldur.


4- Tepkileri Analiz Edin

Pazarlama otomasyonları sayesinde otomatikleştirilmiş e-postalar işinizi kolaylaştırabilir fakat bu gerekli düzenlemeleri yapıp kenara çekileceğiniz anlamına gelmemelidir. E-postalarınızın nasıl performans verdiğini ölçümlemelisiniz. Örneğin abonelerinizin hoş geldiniz serilerinizdeki her bir yeni e-postaya nasıl tepkiler verdiğine dikkat etmelisiniz. İlettiğiniz tüm e-postaları açtılar mı? Yalnızca birine mi tıkladılar? Edindiğiniz bu birkaç bilgiye dayanarak abonelerinizi segmentler halinde gruplandırmaya başlayabilir ya da tıkladıkları bağlantılar doğrultusunda farklı e-postalar iletmek için gruplara ayırabilirsiniz.

İzleyeceğiniz tüm bu yollar ile abonelerinize amacına uygun, kişiselleştirilmiş e-postalar iletebilir ve dönüşüm oranlarınızı arttırarak e-posta pazarlamasında başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-ticarette-Terk-Edilmis-Sepetleri-Satisa-Donusturmenin-4-Yolu
E-ticarette Terk Edilmiş Sepetleri Satışa Dönüştürmenin 4 Yolu
terk-edilmis-alisveris-sepeti-geri-kazanma-eposta-ile
Terk Edilmiş Alışveriş Sepeti Geri Kazanma E-Postalarınızın İçermesi Gereken 8 Unsur
Önceki yazıyı okuyun:
Agustos-Ayinda-Eposta-Pazarlama-Kampanyalarinizda-Degerlendirebileceginiz-30-Onemli-Gun
Ağustos Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

Geçtiğimiz Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz ağustos ayında da sürüyor. Yazın sona ereceği Ağustos,...

Kapat