E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Yapmanız Gereken 3 Temel Alan

E-posta pazarlamada başarınızı ve verimliliğinizi ölçmek için sayısız metrik bulunuyor. E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız en önemli ölçüm kriterlerinden biri de açılma oranıdır. Açılma oranı, etkileşimle alakalıdır ve yalnızca abonenize gerçekten doğru mesajla hitap ettiğinizde etkileşim kurabilirsiniz. Abonelerinizin ilgisini çekebilmenin en önemli yolu, onlara kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş e-postalar göndermektir. Kişiselleştirilmiş e-posta gönderimine yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken ana noktaları gözden geçirelim.


1- Konu Satırı ve Ön Başlık

Araştırmalara göre, konu satırı ve ön başlıklarınız için kullandığınız click-bait (tıklama tuzağı içeren içerikler), güncel açılma oranlarınıza zarar veriyor. Etkin abonelerinize veya potansiyel müşterilere bir e-posta gönderirken, click-bait veya özel karakterler gibi agresif taktikleri kullanmamalısınız. Hedef kitlenizi tanımak, mesajınızı sahici şekilde düşünmek, anında ilgi çekecek konu satırları yazmanızı sağlar. Gerçek “kişiselleştirme” böyle çalışır. Yalnızca alıcıya ismiyle seslenmek bile, yeterli olmasa da, iyi bir başlangıçtır.


2- Mesaj ve Teklif

E-posta pazarlamada her zaman hedef kitlenizin ilgisini çekecek mesajlar ve teklifler seçmelisiniz. Aynı mesajı tüm kitlenize gönderdiğinizde arzuladığınız sonucu alamayabilirsiniz. Örneğin satın alma yolculuğunun başında olan müşteriler, doğal olarak daha önce satın alma gerçekleştirmiş müşterilerinizden farklı bir şeyle ilgileniyorlar. Satın alım yapmamış kişilerle alışveriş yapmış kişileri ayrı tutarak davranışlarına göre, isteyebileceklerini sunmalısınız.


3- Tarihler ve Zamanlama

E-posta pazarlamada gönderim tarihiniz ve zamanlama, açılma oranlarınızı doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Bizim yaptığımız araştırmalarda da, genel olarak dünyadaki araştırmaları da incelediğimizde Salı ve Perşembe genellikle en iyi günler olarak kabul ediliyor. Ancak kendi kitleniz için farklı zamanları deneyerek ve A/B testi yaparak hangi gün ve saatlerin daha iyi sonuç verdiğini belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Haziran Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 45 Önemli Gün
E-posta Listenizi Kolayca Ayırabileceğiniz 10 Segment Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medyada Etkileşimlerinizi Arttıracak 10 İpucu

Ortalama bir sosyal medya içeriğinin paylaşılma ortalamasının sekizden az olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki bir içeriğin sosyal medya üzerinde paylaşım...

Kapat