E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Dijital pazarlama ve e-posta pazarlamada başarılı sonuçlar almak için en kritik parçalardan biri de tasarım. Doğru tasarım mesajınızın daha net anlaşılmasına ve daha etkili şekilde iletilmesinde temel unsur. Özellikle satış odaklı e-posta pazarlama kampanyalarında doğrudan geri dönüş almak için tasarımda dikkat etmeniz gereken temel unsurları sizin için derledik.


1- Basit Düşünün

Şirketlerin önemli bölümü, e-posta tasarımı ne kadar dolu görünürse o kadar işe yarayacağını sanıyor. Oysa unuttuğunuz bir şey var, sizin gibi binlerce e-posta başka şirketlerden de insanların e-posta kutusuna gidiyor. Burada farkındalık yaratmak istiyorsanız, basit olmaya çalışın. Bol renk ve bol içerik dolu e-posta çoğunlukla mesajın anlaşılmasını engeller. Basit, sade bir yerleşim düzeni ve genel bir tasarımla geniş bir takipçi kitlesine seslenebilir, böylelikle ciddi bir aşama kaydedebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Mesajları Bölümlere Ayırın

Gönderdiğiniz e-postalarda mümkün olduğunca mesajlarınızı net vermenizi ve başlıktan içeriğe kadar tek mesaj odaklı gitmenizi sürekli öneriyoruz ancak bir sebepten ötürü bir e-postanın içinde birden fazla mesaj söz konusu olacaksa, e-posta tasarımının içinde bölümler yaratmaya çalışın. Örneğin bebek ürünleri satan bir şirketseniz, e-postanızın içine indirimli ürünlerin yanı sıra blogunuzdan haberler de eklemek istiyorsanız hepsini aynı dizilim içinde değil de, ürünler ve yazılı içeriklerden yazılı pasajları/görselleri ayrı bölümlere yerleştirerek gönderin.


3- Tüm E-posta Kutularını Düşünerek Hareket Edin

Dünya üzerinde Outlook, Zimbra, Gmail, Yahoo vb onlarca e-posta kutusu var. Hepsinin e-posta boyutları ve özellikleri farklı. Bu e-posta kutularının hepsini dikkate alarak ve bu sistemlerin kendilerinin belirlediği teknik şartlarına uyumlu tasarım anlayışı geliştirmeniz şart. Aksi takdirde, Outlook’ta gayet güzel görünen e-postanız, Gmail’de hiç de hoş görünmeyebilir ya da fontlar tamamen kayma yapabilir.


4- Mobili İhmal Etmeyin

Yapılan bütün araştırmalar e-postaların en az %60’ının mobil cihazlar tarafından açıldığını ortaya koyuyor. Mobil odaklı tasarım anlayışını ihmal etmek büyük bir ihtimalle e-posta pazarlama çalışmalarınızın hüsrana uğramasına neden olacaktır. Ne olursa olsun mobil odaklı bir e-posta tasarımı yapın.


5- Kontrol Edin

İlk dört maddede bahsettiğimiz tüm detayları gözden geçirin. Font, görsel, içerik konusunda hata yapmanız mümkün. Kendi kontrolünüzden sonra kurumunuzda çalışan başka insanlara kontrol ettirin. Son olarak gönderim yapmadan önce zamanınız varsa test için son kullanıcı gibi davranan yakınlarınıza deneme amaçlı gönderin ve fikirlerini alın. Emin olun farkında olmadığınız pek çok hata ya da eksiklik için olumlu uyarılar alacaksınız.


Bilgi: euromessage e-posta tasarımınızı geliştirmeniz ve test edebilmeniz için pek çok imkanı sunuyor. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:
Aralık Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 60 Önemli Gün
Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda
Önceki yazıyı okuyun:
Müşterilerinizin Satın Alma İşlemini Yarıda Bırakmasının 10 Nedeni

E-ticaret sitesi analizlerinde ödeme sayfasına ulaşan ziyaretçi sayısı ile satın alma işlemini tamamlayan müşteri sayısı arasında çoğu zaman büyük farklar...

Kapat