Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Facebook’ta Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 6 Öneri

2004 yılında kurulan Facebook, dünya çapında bir buçuk milyardan fazla aktif kullanıcısı ile şu ana kadar yaratılan en büyük sosyal ağ olma özelliğini gösteriyor. Türkiye’de de oldukça yoğun şekilde kullanılan Facebook’un en önemli özelliği herkesin gerçek varlıklarıyla Facebook’ta yer alması, bireysel sosyal iletişimini kendi gerçekliği içinde yapması. Yani bir insan hangi eğitimi aldıysa, nerede yaşıyorsa ya da kimlerle vakit geçiriyorsa onu birebir Facebook üzerinde yaşıyor. Genel bilginin aksine teknik olarak sahte profil açabilirsiniz ancak, gerçek kişi gibi davranmadığınız takdirde o profili yaşatmanız Facebook üzerinde neredeyse imkansız. Facebook’un bu “gerçek” olma özelliği sayesinde müşterilerinizle ya da müşterilerinizle doğrudan iletişim kurma imkanına sahipsiniz. 

Facebook aynı zamanda, tüm sosyal ağlar içinde en fazla teknoloji geliştiren ve markalar için en fazla reklam ve pazarlama imkanı sunan sosyal ağ. Markalar için uygulama yaratma, gruplar oluşturma, farklı dil seçenekleri yaratma gibi pek çok imkanı sunan Facebook’un markalar için en önemli hizmeti “fan page” dediğimiz beğeni sayfası. Bu sayfa üzerinden özel içerikler, etkileşim gibi imkanlar sunulurken, aynı zamanda sayfayı beğendirme, uygulama indirtme, satışa yönlendirme, etkinlik takip ettirme gibi Facebook reklamları da yine bu sayfanın sağladığı altyapı üzerinden verilebiliyor.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Markalar genel olarak fan page üzerinden yarattıkları içeriklerini dağıtırken, öte yandan“beğen”meye davet edebiliyorlar. Bu içerik güncellemeleri, (duvar yazıları) izin verildiği sürece paylaşımların altına yorum yaparak kullanıcıların birbirleriyle etkileşim halinde olmalarına izin veriyor. Markaların dijital iletişimi için sayısız imkanı veren Facebook sayfanızı etkili şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:


1- Facebook Kapak Resmi

Sayfanızın en üst kısmında yer alan kapak resminiz sayfanızı ziyaret edenlerin göreceği ilk şey. Bu nedenle markanızın mesajını ve vaat ettiklerini yansıtır nitelikte olmalı. Kapak resmini seçerken markanızı yansıttığından emin olun ve ziyaretçilerinizin sayfanızda vakit geçirmesini sağlayacak kadar ilgi çekici olmasına dikkat edin.

İpucu: Mobilde kapak fotoğrafı genellikle büyük ve ekranı kaplayan biçimdedir. Bu yüzden insanlar sıklıkla kapak fotoğrafına tıklıyor. Facebook kapak fotoğrafımıza tıklandığında, açılan pencerede sağ tarafındaki açıklama kısmında, şirketin veya kurumun telefon numarası, adresi ve web sitesine yönlendirmesi için sitenin linki verilmelisi az etkili de olsa size ulaşılmasını sağlayabilecektir.


2- Hakkında Bölümü

Bu bölüme bir URL eklemeyi unutmadan, şirketinizin konumu ve şirketinizle ilgili daha birçok bilgi yazabilirsiniz. Kısa tanım kısmına koyduğunuz linkin tıklanabilir olmasını sağlamak için linkinize www ya da // kısımlarını eklemeyi unutmayın.


3- Uygulamalar (Apps)

Kapak resminizin alt kısmında sayfanızın farklı kısımlarına yönlendirilmiş dört simge yer alıyor. İlk simge Facebook zaman tünelinizde paylaştığınız “fotoğraflar”a olan bir link. Diğer simgeler videolar, içerik, e-ticaret mağazası gibi farklı fonksiyonlara sahip olabiliyor. Sayfanızda toplamda 12 farklı uygulamaya sahip olabilirsiniz, bu fonksiyonlardan yararlanmaya çalışın.


4- Başa Tutturulmuş Gönderiler

Her ziyaretçinizin görmesini istediğiniz önemli bir gönderi, bir paylaşımınız mı var? İşte bu gönderiyi başa tutturarak sayfanızı ziyaret eden herkesin gördüğünden emin olabilirsiniz. Başa tutturulmuş gönderiler yedi gün boyunca sayfanızın en üst kısmından durabilir.


5– Vurgulanmış Gönderiler

Sayfanızda göze çarpmasını istediğiniz bir gönderiniz mi var? Gönderinizin üst kısmındaki yıldıza tıklayarak gönderinizin sayfanızın genişliğinde olmasını sağlayabilirsiniz.


6- Önemli Olaylar (Milestones)

Bunlar sayfanızda vurgulamaya karar verdiğiniz kilit noktalardır. Önemli olaylar otomatik olarak ekran büyüklüğünde genişletilir ve sayfanızı ziyaret eden herkes tarafından görülmeleri sağlanır. Önemli olayları hikaye, fotoğraf, konum ve çok daha fazlasını eklemek için düzenleyebilirsiniz. Sayfanıza öznellik katmak ve bir hikaye anlatmak için önemli olayları kullanabilirsiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyonunda En Çok Kullanılan 8 Program
Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu